New York Times píše o Slovensku: Región čakajúci na žiaru reflektorov

  • V slávnom New York Times sa objavila správa o slovenskom vinohrade, nachádzajúcom sa na juhovýchode našej krajiny, v obci Malá Tŕňa.
tokaj
  • V slávnom New York Times sa objavila správa o slovenskom vinohrade, nachádzajúcom sa na juhovýchode našej krajiny, v obci Malá Tŕňa.

Svetové vinice v Taliansku alebo Francúzsku ročne navštívi státisíce turistov najmä vďaka reklame, ktorá ich predáva. Vinice v Malej Trnej sa snažia preraziť najmä vďaka svojej kvalite a jedinečnosti. Slovenský Tokaj je jedným z najkvalitnejších vinárskych oblastí sveta. Zároveň patrí k jednému z najmenších vinohradníckych oblastí na svete, podľa miestnych producentov vína má iba 2241 akrov.

21SLOVAKIA5-master675

Aj napriek malej publicite, Slovenský Tokaj navštívilo veľa zahraničných prezidentov i súčasný prezident Andrej Kiska. V minulosti bol ospevovaný mnohými pápežmi, cisármi, spisovateľmi i skladateľmi. “Je to neobjavený klenot,” povedal Jaroslav Macík, ktorý je súčasťou druhej generácie vinárov, ktorí začali svoje podnikanie v tomto regióne po nežnej revolúcii.

Tajomstvo sladkých vín je huba Botrytis cinerea s ušľachtilou plesňou, ktorá napáda hrozno vo vlhkom počasí. Preto majú putňové vína tmavo-medovú farbu a rozmanitú chuť. Proces výroby vína spočíva v tradičnej kvasnej technológii. Víno zreje v dubových sudoch s malými otvormi na vrchu, ktoré umožňujú prechod kyslíka. Na stenách pivníc rastie tmavá pleseň pripomínajúca tmavú srsť.

„Pohlcuje alkoholické výpary, ktoré sa odparujú z vínnych sudov. Slúži to na tlmenie zápachu v pivnici a prispieva k vytvoreniu jedinečnej mikroklímy pre tokajské vína,“ upresnila vinárka Mária Macíková z Malej Tŕne.

21SLOVAKIA2-master675

Víno začali vyrábať od 15. storočia, kedy ľudia objavili priaznivý vplyv chladných pivníc. Pôvodne ich vykopali ako úkryt pred inváziou Tatárov, napokon ich začali využívať ako sklad zeleniny a kvaseného vína. Vinárska oblasť bola zapísaná do Slovenského národného Fondu kultúrneho dedičstva.

„Tieto vína môžu zrieť vo fľašiach ešte veľmi dlho. Ochutnal som výber z roku 1930, ktorý bol v perfektnom stave,“ podotkol Daniel Ercsey. Budúcnosť tokajského vína bude spočívať v odrode ľahších suchých vín, hoci vinári čelia ťažkej úlohe, oživiť vinársku slávu z minulosti. „Tokajské víno, najmä to sladké,  patrí k najvyhľadávanejším a najdrahším vínam. Úlohou je získať renomé, ktoré bolo vážne poškodené v časoch komunizmu,“ na záver dodal Ercsey.

21SLOVAKIA4-master675

21SLOVAKIA3-master675

vedeliSteZe_banner

zdroj: vedelisteze.sk, zdroj fotografií: New York Times

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá