Nezničitelné superdrevo je na svete. Mohlo by nahradiť oceľ či titán

  • Budeme jazdiť na drevených autách, bývať v drevených domoch a panelákoch?
  • Na prvé počutie bláznivá myšlienka má však s realitou spoločného viac než si myslíš
  • Vynález superdreva môže úplne zbúrať všetky nedostatky tohto prírodného materiálu
drevo
facebook.com
  • Budeme jazdiť na drevených autách, bývať v drevených domoch a panelákoch?
  • Na prvé počutie bláznivá myšlienka má však s realitou spoločného viac než si myslíš
  • Vynález superdreva môže úplne zbúrať všetky nedostatky tohto prírodného materiálu

V minulosti žili naši predkovia v dreveniciach. Ak boli postavené z kvalitného dreva, vydržali desiatky rokov. V súčasnosti celodrevené stavby takmer neexistujú. Stretávame sa s nimi hlavne v skanzenoch alebo na ne často natrafíme úplne náhodou pri návštevách horských stredísk. Treba však priznať, že taký poriadny drevený zrub má svoje čaro aj dnes.

V súčasnosti sa však drevo stalo materiálom vhodným prevažne na kúrenie v zimných mesiacoch. Pri stavbách sa využívajú tehly, betón a oceľ. Právom. Majú vyššiu životnosť, pevnosť a vyžadujú minimálnu starostlivosť. Drevo sa tak dostalo na okraj záujmu.

Jeho čas ale ešte len príde, pretože aj napriek nižšej životnosti má jedno obrovské plus – je lacné. A každý chce stavať čo najlacnejšie. Niet preto prekvapujúce, že v priebehu rokov prebehlo mnoho pokusov ako urobiť drevo pevnejším a odolnejším voči zubu času.

Blíži sa návrat zašlej slávy prírodného stavebného materiálu?

Ani jeden však nedopadol úplne podľa predstáv. Drevo je totiž možné spevniť hlavne tým, že sa odstránia všetky póry a dutiny vo vnútri. O tento cieľ sa snažilo mnoho vedcov. Pri týchto snahách sa využívalo lisovanie pod vysokým tlakom. Zbaviť sa pórov sa však úplne nepodarilo, až doteraz.

Na scénu nastúpili vedci z univerzity v americkom Marylande, ktorí majú s drevom bohaté skúsenosti. V minulosti už prišli s priehľadným drevom. Podarilo sa im vymyslieť vylepšenú metódu, po ktorej aplikácii drevo nadobudne supermanovské vlastnosti.

Pred samotným lisovaním sa rozhodli zbaviť časti lignínu, ktorý sa nachádza v stenách bunky dreva a robí ho tým čím je. Tým vo výsledku oslabili steny buniek, ktoré sa stanú vláčnejšie. Toto dosiahli varením vo vode doplnenej o hydroxid sodný a siričitan sodný.

Nasledovala „terapia tlakom“, ktorá v takto predpripravenom dreve naozaj odstránila úplne všetky póry a extrémne spevnila jeho vnútorné štruktúry. Superdrevo sa stalo skutočnosťou. Toto odvážne meno si naozaj zaslúži. Jeho vlastnosti sú ako z iného sveta. Odolá dokonca aj guľkám zo zbrane.

Podľa hlavného vedca Liangbinga Hua je toto drevo skôr oceľou než drevom. Jeho pevnosť je dvanásťkrát vyššia v porovnaní s neupraveným drevom. A jeho odolnosť až o 10 krát vyššia. Okrem toho znesie porovnanie s niektorými zliatinami titánu, a to všetko pri nižšej hmotnosti.

Tiež sa dá v priebehu úpravy jednoducho tvarovať. Proste stavebný materiál budúcnosti. Dočkáme sa drevených lietadiel či automobilov? Takéto drevo ušetrí cenu aj pri výrobe odolného nábytku. Jednoducho stačí využiť stromy, ktoré majú mäkšie drevo a rastú rýchlejšie.

zdroj: umdrightnow.umd.edu , sciencealert.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech