Nezničiteľný Wim „Iceman“ Hof vymenil extrémny chlad za teplo. Zvládol maratón v púšti bez vody

  • Kam až siahajú možnosti ľudského tela? Odpovede na túto otázku sa rôznia
  • O tom, že ľudské telo dokáže pri správnom prístupe hotové zázraky, nás pravidelne presviedča muž menom Wim Hof
  • Držiteľ svetových rekordov miluje extrémy. Z chladu sa presunul na púšť, kde absolvoval maratón úplne bez vody
wim
icemanwimhof.com
  • Kam až siahajú možnosti ľudského tela? Odpovede na túto otázku sa rôznia
  • O tom, že ľudské telo dokáže pri správnom prístupe hotové zázraky, nás pravidelne presviedča muž menom Wim Hof
  • Držiteľ svetových rekordov miluje extrémy. Z chladu sa presunul na púšť, kde absolvoval maratón úplne bez vody

Wim Hof nie je obyčajným mužom. Je to človek s obrovskou vnútornou silou. Veď kto by dokázal vystúpiť na takmer 6000 metrov vysokú horu Kilimandžáro len v obyčajných šortkách? Wim je jednoducho stelesnením nadčloveka, ktorý víťazí nad matkou prírodou. Tento na prvý pohľad úplne obyčajný 58-ročný muž pochádzajúci z Holandska je jednoducho nezničiteľný.

Dnes je držiteľom viac ako dvadsiatky Guinnessových svetových rekordov. Čím sa však tento muž preslávil najviac, je schopnosť odolávať extrémnemu chladu, pri ktorom by sa bežný človek premenil na poriadny kus ľadu. Medzi jeho obľúbené činnosti patria maratóny v chladných oblastiach za polárnym kruhom len v šortkách. Wim okrem toho miluje plávanie v ľadovej vode. To však robí dnes každý otužilec.

Čo však plávanie pod ľadom? To znie hneď dobrodružnejšie. A tak sa to rozhodol vyskúšať. Zapáčilo sa mu to natoľko, že na jeden nádych preplával pod ľadovou prikrývkou rovných 66 metrov. Ani Mount Everest, ktorý je veľkým sústom pre mnohých dobrodruhov s vybavením, mu nerobil problém. Kde iní zlyhávajú, nastúpi Wim. Na najvyšší vrchol sveta sa tak vybral iba vo svojich obľúbených šortkách a bez kyslíkového prístroja. Vystúpil do výšky 7000 metrov.

Schopnosti ukryté hlboko v nás

Ak niečo sústavne opakuješ, dostaví sa stereotyp. Wim sa preto rozhodol skúsiť aj niečo z iného súdka. Z extrémneho chladu sa presunul do extrémnej horúčavy. Rozhodol sa pre pekelné miesto – Namíbijskú púšť. Tu sa nachádza časť s názvom Soussusvlei, kde bola v dávnej minulosti voda. Najvyššie teploty v tejto oblasti sa pohybujú vo výške 40°C.

Výpravy sa zúčastnili štyri osoby: Wim, jeho syn Enahm, blízky priateľ Aatom a fyziológ s meracími prístrojmi. 42-kilometrový beh peklom bez kvapky vody sa tak mohol začať. Celý pokus bol zaznamenaný na video a skončil sa obrovským prekvapením. Wim v priebehu maratónu stratil 5,2 litra tekutín, takže sa jeho telo na pohľad scvrklo. Prekvapením bolo, že jeho telesná teplota sa takmer vôbec nezmenila.

wim hofZobraziť celú galériu (1)
zdroj: icemanwimhof.com

Dobrosrdečný muž sa všetky tieto kúsky naučil úplne sám. V prvom rade ide totiž o ovládnutie celého svojho tela. Kontrolu nad telom získame vďaka nášmu mozgu. Wim sa naučil mysľou ovládať takmer všetky telesné funkcie vo svojom tele. Jeho metóda pozostáva z troch častí. Prvou časťou sú dychové cvičenia, ktoré prispievajú k vytváraniu dodatočnej energie vďaka zvýšenému prísunu kyslíka.

Druhou časťou je samotný tréning mysle, ktorý umožní kompletne prebrať kontrolu nad svojím nervovým systémom, a tým ovládnuť celé telo. Treťou skupinou sú fyzické cvičenia, pri ktorých sa človek vystavuje čoraz extrémnejšiemu chladu. Keď toto spojíme do jedného celku, vytvoríme nadčloveka. O sile mysle bolo popísané mnoho a mnoho kníh. Je takmer isté, že každý jeden človek má v sebe obrovské rezervy, ktoré však len zriedkakedy objaví.

zdroj: icemanwimhof.com , wikipedia.org

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK