Nezvyčajné slová, ktoré robia z Googlu Google

  • Google je obrovská spoločnosť s viac ako 40 000 zamestnancami, ktorí sú súčasťou Googlovskej kultúry. A tá rozpráva rovnakým jazykom.
image_1444802155.jpeg
  • Google je obrovská spoločnosť s viac ako 40 000 zamestnancami, ktorí sú súčasťou Googlovskej kultúry. A tá rozpráva rovnakým jazykom.

 

Pre ľudí z vonku môže znieť ako hatlanina, no pre zamestnancov je tento jazyk ich druhou rodnou rečou. Jednotlivé slová nielen že opisujú konkrétnu vec, ale hovoria o faktoch, ktoré robia z Googlu neobyčajnú spoločnosť, pre ktorú pracovať by chcel takmer každý. Zaujímavé na týchto slovách je to, že niektoré z nich vytvorili ľudia ktorí neboli zamestnancami googlu. Prinášame vám niektoré špecifické slová, ktoré sa musíte hneď naučiť, ak začnete pracovať v Googleplexe.

 

Googler: je zamestnanec Googlu.

 

Plex: je pomenovanie Googlekomplexu, ktorý sa nachádza v Mountain View v Kalifonii. Do tejto centrály sa presťahovali v roku 2004. Návštevníci, ktorí sem zavítajú, nájdu v interiéroch nástenné maľby a dekorácie vyjadrujúce charakter miestneho prostredia, spoločné kancelárie, „jurty“ i konferenčné miestnosti, videohry, biliardové stoly, klavíry, kaviarne, miniatúrne kuchynky so zásobou zdravých potravín a tradičné biele tabule určené na zachytávanie nápadov.

 

 

GBike: spôsob prepravy po Plexe. GBike je známy najmä pre svoj pestrofarebný rám. Ak navštívite tento komplex, môžete ho zahliadnuť aj  v konferenčnej miestnosti. Bicykel bol navrhnutý inžiniermi z Googlu. GBike musel spĺňať štyri kritéria: jednoduchá produkcia, dostupnosť, byť pohodlný a bezpečný a samozrejme Googlovský (unikátne komponenty, štruktúra a vzhľad).

 

Stan: V Plexe sa od roku 2006 stretnete so Stanom – Googlovský T-REX. Táto socha sa tam nachádza preto, aby sa spoločnosť nikdy nestala dinosaurom. Vznikla ako odliatok skutočných fosílii, ktoré boli nájdené neďaleko centrály Googlu.

 

 

Noogler: Ak ste v Googli nový, čakajte, že vás všetci budú volať Noogler. Vyslovuje sa to „new-gler [ňjugler]”. Tíchto ľudí spoznáte podľa špecifickej čapice vo farbách googlu a vrtuľkou navrchu. Určite ste videl film „Internship“, kde toto slovo používali veľmi často.

 

Gayglers: pomenovanie pre členov LGBT komunity (a ich podporovateľov). Prvýkrát tento termín použil The New York Times v roku 2006, aby opísal niektorých zamestnancov novej spoločnosti, ktorí sa zúčastnili pochodov v San Franciscu, New Yorku, Dubline a Madride.

 

Greyglers: Ďalšia prezývka, ktorá pomenUváva zamestnancov nad 40 rokov, hoci nie všetci majú sivé vlasy. Berie sa skôr ako kompliment a vzdanie úcty k starším, ktorá je vlastná nejednému zamestnancovi. Medzi najprominentnejších Greyglerov patrí otec webu Vin Cerf.

 

 

Xoogler: Toto je pomenovania zamestnanca, ktorý Google opustil. Je to skrátená verzia slova ex-Googler. Xoogler sa vyslovuje [zoogler]. S týmto výrazom sa stretnete pri čítaní o nových spoločnostiach, ktoré založili ľudia po odchode z Googlu. Výraz sa používa skôr v pozitívnom slova zmysle, keď sa za prax v Googli hanbiť určite nebudete a hoci ste aj v spoločnosti skončili, tento titul vám nikto nezoberie a viacerí budúci zamestnávatelia ho radi vo vašom životopise uvidia.

 

Googlergeist: Nie je to duch, ktorý straší v Plexe. Googlegeist je každoročný dotazník, v ktorom sa zamestnanci vyjadrujú k svojim manažérom a životu v Googli.  Hoci sa mnoho ľudí hanbí odpovedať na podobné dotazníky, viac ako 90% zamestnancov Googlu sa tohto prieskumu každoročne zúčastní.

 

Perf: Je to skratka pre performance review (hodnotenie zametnanca). Na základe tohto hodnotenia sa každý rok  nadriadení rozhodujú kto postúpi vyššie. Nejedná sa o dôvod k výpovedi, je to bežná prax vo veľkých spoločnostiach.

 

TGIF: Znamená to „Thank God It‘s Friday“ [Vďaka bohu už je piatok], okrem toho sa takto volajú aj každotýždenné meetingy, ktoré sa konajú vo štvrtok (áno, vo štvrtok). História týchto hodinových meetingov sa začala písať v ranných dňoch spoločnosti, teraz sa konajú celosvetovo. Práve tu dostávajú Noogleri svoje čapice.

 

 

Jolly Good Fellow: Nie je to Santa, ale zamestnanec Googlu Chade-Meng Tan, ktorý je v Googli známy pod menom Googlovský Jolly Good Fellow. „Fellow“ je bežné pomenovanie najhodnotenejšieho inžiniera, ale Tanov titul slúži na to aby ukázal na čom pracuje: ako spraviť ľudí šťastných.

 

Tech Stop: Ide o kódové pomenovanie klasického IT oddelenie. Tech Stop opravuje počítače zamestnancov a je to štandardné celosvetové pomenovanie tohto oddelenia v Googli.

 

 

20% time: Google dovoľuje svojim inžinierom stráviť 20% svojho času strávili aj inak ako sústredením sa na svoju hlavnú úlohu. Takto vznikli ich najväčšie produkty ako Gmail, Google Správy či AdSense (reklamná služba).  Je jasné, že vďaka tomu sú zamestnanci kreatívnejší a inovatívnejší. Niektorí Xoogleri hovoria, že to nie je 80 ku 20 z vášho celkového pracovného času ale skôr 100 ku 20. Teda po tom, čo si splníte všetky povinnosti, môžete pracovať na svojich projektoch.

 

GUTS: Je skratka „Google Universal Ticketing System“. Ide v podstate o klasický tiketový systém, pomocou ktorého spoločnosť monitoruje rôzne problémy. Gutted si povie každý googler, keď vyrieši komplikovaný problém.

 

 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá