Nič ti neotvorí toľko dverí k úspechu, ako stáž

  • Ak stále váhaš, či ísť na stáž alebo nie, poradíme ti prečo ísť a kde hľadať.
collage5
  • Ak stále váhaš, či ísť na stáž alebo nie, poradíme ti prečo ísť a kde hľadať.

Si študent alebo absolvent a zmietaš sa v depresii a dezilúzii, lebo tvoje šance na pracovnom trhu sú skromné? Možno si bol počas štúdia lenivý a nevyužil si všetky príležitosti, ktoré ponúka, možno si si len vybral zlý odbor a nevieš, ako ďalej. Tvoj životopis zíva prázdnotou, nemáš žiadnu prax a zamestnávatelia sa o teba ešte stále nebijú? Nič nie je stratené. Práve naopak, teraz je tá správna príležitosť zažiariť. Zahoď preto výhovorky a choď na stáž! Najlepšie do zahraničia, aby si na Slovensko priniesol nové vedomosti a skúsenosti.

Či už si vyberieš internship na Slovensku alebo v zahraničí, určite nešliapneš vedľa. Dostať sa na stáž je ľahšie, než by si si myslel, a tá trocha úsilia sa ti vráti stokrát. Zvyčajne stačí motivácia, záujem o daný odbor a dostatočné jazykové znalosti. Získaš jedinečnú príležitosť vyskúšať si tvoju vysnenú prácu takpovediac nanečisto, máš dovolené robiť chyby, a najmä učiť sa z nich. A čo viac, učiť sa od tých najlepších, alebo aspoň skúsenejších, než ty.

12823273_1110425059008243_6483131710705409539_o

foto: facebook.com/EUErasmusPlusProgramme

Keď sa budeš nabudúce pozerať po novej práci, nebudeš už mať prázdne ruky. Budeš môcť zužitkovať aspoň základné praktické skúsenosti z pracovného prostredia, či už v danom alebo príbuznom odbore. Pomôžu ti aj dobrovoľnícke stáže, ktoré svedčia o tvojej motivácii a chuti pracovať a pomáhať. Ak sa ti bude na stáži dariť, môžu ti pomôcť aj pozitívne referencie. Neváhaj a vytvor si profil napríklad na Linkedin-e a popros zamestnávateľa alebo vedúceho stáže, či ti nenapíše referenciu. A čo viac, možno ti budúcu prácu ponúknu vo firme, kde si stážoval.

Aj pri stáži si však treba dávať pozor a vyberať si firmy či organizácie, ktoré ti skutočne poskytnú to, čo hľadáš. So stážami a praxami je to bohužiaľ trochu ošemetné a aj dnes je viac než 60 percent z nich neplatených. Ak nedostaneš štipendium z niektorého programu, môžeš mať problém pobyt v zahraničí financovať. Niektoré stáže dokonca nie sú právne ošetrené žiadnou zmluvou. Nie je tiež tajomstvom, že pre zamestnávateľov je to často zdroj lacnej pracovnej sily, a len tí uvedomelejší sa snažia vychovať si zo stážistov budúcich zamestnancov a patrične ich prácu oceniť.

14138684_1246851062032308_5850484857655040470_o

foto: facebook.com/EUErasmusPlusProgramme

Prinášame ti preto zopár tipov, kde a ako sa najlepšie na stáž prihlásiť:

Erasmus +

Erasmus je zvyčajne prvou organizáciou, na ktorú sa obracajú študenti, ktorí chcú ísť na študijný pobyt. Menej z nich už vie, že Erasmus ponúka aj stáže, na ktoré sa navyše môžu hlásiť opakovane. Podmienkou je, že študent môže prostredníctvom Erasmu vycestovať na obdobie najviac 12 mesiacov, preto si môžeš pokojne vybrať polročný pobyt v druhom ročníku a polročnú stáž v treťom. Stážovať môžeš aj ako absolvent, no pozor, na stáž sa musíš prihlásiť v poslednom ročníku štúdia. Dokonca nevadí ani ak si externista.

Uchádzať sa môžeš o stáž v ktorejkoľvek verejnej alebo súkromnej spoločnosti, okrem inštitúcií Európskej únie. Ponuku konkrétnych stáží ti sprostredkuje zahraničné oddelenie tvojej školy, prípadne si ju môžeš nájsť aj sám. S prípravou na stáž ti môže pomôcť aj organizácia Workspace Europe, preto sa oplatí pozrieť si ich stránky. Podmienky výberu zvyčajne nie sú prísne, no závisia od konkrétnej stáže. Zvyčajne sa predpokladá pokročilá znalosť angličtiny alebo jazyka krajiny, do ktorej chceš vycestovať. Program ti pomôže aj s financovaním pobytu formou štipendia či grantu, no len na dobu troch mesiacov stáže. Nepokryje ti však všetky náklady, preto rátaj s úsporami.

13051705_1141803245870424_7848368298996727644_n

foto: facebook.com/EUErasmusPlusProgramme

AIESEC

Pokiaľ ide o zahraničné stáže, AIESEC je v tejto oblasti preborníkom. Ponúka profesionálne stáže, dobrovoľnícke pobyty a dokonca aj stáže v zahraničných startupoch. V programe Global Talent môžeš za 2 až 12 mesiacov získať skúsenosti v zahraničných a nadnárodných podnikoch či neziskovkách. Načerpaj skúsenosti, staň sa lídrom a zmeň Slovensko. Organizácia ti pomôže s vybavovaním stáže aj s prípravou na ňu. Stáž si však vyberieš sám z databázy. Rátaj s tým, že potrebuješ znalosť angličtiny aspoň na úrovni B2. Narozdiel od Erasmu však nečakaj finančnú podporu, tú si musíš zabezpečiť sám. Navyše je po nájdení stáže potrebné zaplatiť poplatok 350 alebo 315 eur, ak máš ISIC.

V dobrovoľníckom programe Global Volunteer môžeš navštíviť kultúrne zaujímavé krajiny, pomôcť im s ich rozvojom a odovzdať im skúsenosti zo Slovenska a jeho kultúry. Zvyčajne ide o pracovné pozície spojené so vzdelávaním, kultúrou a sociálnou starostlivosťou, preto sa prihlás, ak chceš pomáhať ľuďom alebo navštíviť krajiny nielen v Európe, ale aj v Južnej Amerike, Ázii či Afrike. Takáto stáž trvá 6 až 8 týždňov a tvoja angličtina nemusí byť až tak super. Poplatok ťa vyjde na 200 alebo 180 eur.

Program Global Enterpreneur zas ulahodí budúcim podnikateľom, ktorí môžu svoje schopnosti rozvinúť v rýchlorastúcich a inovatívnych zahraničných startupoch. Počas 6 až 12 budeš môcť nazrieť do podnikateľského prostredia v cudzej krajine a ovplyvniť smerovanie rozvíjajúcich sa podnikov. Cena za poplatky je rovnaká ako pri dobrovoľníckej stáži. Možno ťa poteší, že pre stáž prostredníctvom AIESEC už nemusíš byť študentom, hlásiť sa môžeš vo veku 18 až 30 rokov. Vedz, že tvoje dvere do sveta stále nie sú zatvorené.

424092_329966353775174_481388861_n

foto: facebook.com/EducateSlovakia

IAESTE

Ak študuješ technický odbor na vysokej školy, určite si pozri ponuku tejto medzinárodnej organizácie, ktorá sa sústredí práve na technických študentov. Nájsť si stáž v odvetví biológie, chémie či strojného inžinierstva nie je také ľahké, ako napríklad v administratíve či marketingu, preto je pomoc na nezaplatenie. Vybrať si môžeš z aktuálnej ponuky stáží a pomoc hľadaj v národnej pobočke na rektoráte STU. Okrem dobrej znalosti svojho študijného odboru a aktuálnych trendoch v danom odvetví potrebuješ tiež skvelú znalosť angličtiny. Každý aplikant preto musí najprv prejsť jazykovým testom, ktorý sa koná v novembri.

Vycestovať môžeš až do 85 krajín sveta. Poplatok za stáž je vo výške 132 eur, no ak sa pre teba žiadna vhodná nenájde, peniaze ti vrátia. Vďaka praktikantskému príspevku budeš môcť pokryť výdavky na ubytovanie a stravu v zahraničí. Okrem bežných konferenčných stáží je možné prihlásiť sa aj na postokonferenčnú stáž, pri ktorej nemusíš absolvovať novembrový jazykový test, ale môžeš sa hlásiť počas celého roka. Firmu či organizáciu si môžeš nájsť aj sám, prípadne požiadaj o pomoc lokálnu IAESTE. V tom prípade ide o takzvanú rezervovanú stáž.

1911969_10152308611714540_1566913472_n

foto: facebook.com/iaeste.slovakia

ADEL

Špeciálne druhy tréningových programov a mobilít ponúka aj Association for Development, Education and Labour. Ide o programy v rôznych európskych mestách, ktoré sú určené mladým vo veku 17 až 25 rokov a orientujú sa na vzdelávanie či osobný rozvoj. Nie sú to vyslovene stáže, pretože nejde o pozície v korporáciách a praktické skúsenosti z pracovného prostredia, ale skôr o získavanie rozhľadu, nových vedomostí a rozvoj osobnosti. Na programoch sa stretávajú ľudia z rôznych krajín, ktorí si navzájom vymieňajú znalosti, názory a spoznávajú ostatné kultúry. Dobrovoľnícke programy často zastrešuje Erasmus plus, ktorý ti preplatí väčšinu výdavkov na cestovanie ti preplatí, ubytovanie a strava sú zvyčajne zadarmo.

 

798233_415127721925703_355579198_o

foto: facebook.com/EducateSlovakia

Mladiinfo

Veľa užitočného nájdeš na stránkach Mladiinfo, ktorá ti pomôže s hľadaním stáží a mládežníckych výmen, pre ktoré môžeš získať grant Erasmus plus, ktorý pokryje veľkú časť tvojich výdavkov na stravu, ubytovanie, jazykový kurz aj cestovné. Ide zväčša o dobrovoľnícke stáže, ktorých sa môžeš zúčastniť, ak máš 17 až 30 rokov a primárne je určená pre ľudí zo znevýhodneného prostredia. Stážovať môžeš takmer vo všetkých krajinách Európskej únie po dobu 2 až 12 mesiacov. Svoju stáž si môžeš vybrať z databázy ponúk alebo organizácií a následne ich osloviť a presvedčiť, že si ten pravý pre spoluprácu.

Ďalšie možnosti

Napriek tomu, že napríklad AIESEC s medzinárodnými a európskymi inštitúciami nespolupracuje, tebe to nijako nebráni v tom, aby si si našiel stáž v jednej z nich. Či už je to Európska komisia, Rada EÚ, alebo dokonca NATO, ak si šikovný a zaujíma ťa medzinárodné prostredie, medzinárodné vzťahy či politika, tvoje dvere sú otvorené. Ďalšou voľbou môžu byť medzinárodné mobility zahŕňajúce študijné, vedecké či výskumné pobyty, ktoré sprostredkúva neziskovka Saia. Pozri si aj stránku Azu, kde sú pravidelne zverejňované zaujímavé ponuky stáží, vzdelávacích programov, pracovných príležitostí aj užitočných eventov.

13925946_1211331265584288_5333382091363823305_o

foto: facebook.com/EUErasmusPlusProgramme

Stáže na Slovensku

Ak ťa zahraničie zatiaľ neláka alebo si už takúto stáž zažil a chcel by si skúsiť šťastie na Slovensku, máš tiež niekoľko možností. Ak máš vyhliadnutú spoločnosť, pre ktorú by si rád pracoval, neváhaj a pošli im svoje CV so žiadosťou o prax, motivačný dopis a prípadne aj video o sebe alebo portfólio svojich prác. V závislosti od odvetvia a ponuky sa snaž, aby si ich zaujal a videli v tebe potenciál. V každom prípade za to nič nedáš a môžeš len získať.

Okrem prezretia ponúk na pracovných inzertných portáloch sa môžeš uchádzať o absolventské programy rôznych firiem, ktoré si radi vytrénujú svojich budúcich zamestnancov. Podmienkou je však zvyčajne registrácia na úrade práce. Ak sa ti nepodarilo vyhnúť sa mu a si absolvent, určite to skús. Pozitívom je, že za svoju prácu môžeš narozdiel od mnohých stáží očakávať aspoň minimálne finančné ohodnotenie. Prípadne skús portál Pracovné stáže.

zdroj titulnej fotky: foto: facebook.com/EUErasmusPlusProgramme, pexels.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá