Nikto nechce vyzerať ako lenivec, sú z nás workoholici. Ako udržať svoj život v rovnováhe?

  • Ľudia nemajú vo viacerých prípadoch dostatočné sebavedomie
  • Nevieme oceniť samých seba
  • Škodí nám perfekcionizmus
Unsplash
  • Ľudia nemajú vo viacerých prípadoch dostatočné sebavedomie
  • Nevieme oceniť samých seba
  • Škodí nám perfekcionizmus

Začni si vážiť sám seba

Nielen Slováci, ale aj ľudia po celom svete, majú so sebavedomím problémy. Okrem historického kontextu, za to v súčasnosti môžu aj sociálne siete, ktoré na nás z každej strany kričia, že nie sme dosť dobrí, pekní, bohatí či úspešní… Okrem sociálnych sietí je to však aj perfekcionizmus, ktorý často nie je na mieste. Tomu, ako dokáže ruinovať ľudské zdravie sa venoval britský portál Daily Mail. Perfekcionizmus je totiž snahou o dosiahnutie nedosiahnuteľného a podľa portálu, môže mať na ľudské zdravie rovnaký efekt ako fajčenie.

Podľa lekárskeho magazínu PsychCentral je dôležité aby sme dokázali akceptovať samých seba a vedeli si odpustiť. Článok sa opiera o výskum dvoch psychologičiek a odborníčok na somatickú terapiu. Lisa Neuweg a Lisa McCrohan sa pre magazín vyjadrili, že vzhľadom na našu súčasnú kultúru to znamená žiť naše životy tak, aby sme sa opierali o veci, ktoré majú skutočný význam a nenechali sa otročiť časom.

Skús sa najbližšie zamyslieť, aké sú tvoje hodnoty a kam by si sa rád posunul ako človek. Urob si zoznam a spísať, to čo máš na sebe rád a prečo si dokážeš sám seba vážiť.

Viac o téme >>> Podľa psychológov sú iba tri dôvody, prečo nám chýba sebavedomie. Takto ich môžeme prekonať

Buď vďačný za to, čo máš

V dnešnej konzumnej dobe sa väčšina ľudí sústredí na to, čo by chceli mať a nie na to, čo skutočne majú a potrebujú. Skús si preto každý večer spomenúť na to, že máš oboch rodičov, priateľov, ale aj strechu nad hlavou, prácu a, že máš, čo jesť. Niektorí ľudia sa tak sústredia na to, čo musia mať, že sa dokážu prenakupovať do závislosti.

Máš problém, ak si kupuješ veci, ktoré si nemôžeš dovoliť a máš pocit, že nové veci ti prinášajú šťastie. Podľa Psychology Today je práve shopaholizmus jednou z najťažších závislostí. Alkoholik sa alkoholu vyhýbať dokáže, rovnako ako gambler kasínam, ale nakupovať musí každý.

Keď ťa chytí nákupný ošiaľ zastav sa a popremýšľaj nakoľko konkrétnu vec potrebuješ. Ako motivácia ti môže pomôcť, že peniaze, ktoré si chcel minút si odložíš na niečo čo ti dá reálne zážitky  – napríklad na svoj najbližší výlet.

Viac čítaj >>> Toto je 5 najčistejších morí v Európe a a ich najkrajšie pláže, ktoré sa oplatí navštíviť

Udržuj svoj život v rovnováhe

Mnoho z nás má pocit, že to koľko pracujeme hovorí, kto naozaj sme. Nikto nechce byť za lenivca a tak pracujemme neustále. Prácu si nosíme domov, nedoprajeme si víkendy a najmä, ak ťa povolanie baví, je veľmi ľahké zabudnúť na osobný život a priateľov. Pritom práve okamihy, ktoré tráviš v spoločnosti blízkych ľudí sú tie najdôležitejšie. Vďaka nim získavaš novú energiu pre produktívny život a kreatívne nápady.

Podľa portálu Lifehacker, je dovolenka určujúca pre tvoje mentálne zdravie a mal by si si dopriať minimálne 7 dní neprerušeného voľna. Ideálny počet je 11. Pomáhajú aj krátke výlety a predĺžené víkendy.

Ak si workoholik, daj si záväzok, že nebudeš pracovať viac než 12 hodín denne. Drž sa tohto pravidla aspoň týždeň. Postupne hodiny znižuj, až kým sa nepriblížiš k číslu, ktoré aspoň trocha spĺňa štandard. Voľný čas stráv oddychom a rob niečo, čo je presným opakom toho, čo ťa živí. Uvidíš, že pozitívne výsledky sa dostavia.

Viac čítaj >>> Podľa vedcov pracujeme až príliš. Koľko hodín týždenne je teda ideálny stav?

Viac čítaj >>> Mladí ľudia chcú balans medzi prácou a osobným životom. Sú však ochotní pracovať tvrdo

Zdroje: Daily mail, PsychCentral, Psychology today

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá