Nórsky minister odstúpil kvôli tomu, že neoznámil, kam cestuje na dovolenku

  • Nórsky minister rybolovu, 58-ročný Per Sandberg, bol nútený odstúpiť potom, čo utajil miesto svojhu pobytu počas dovoleniek
  • Po tlaku politikov sa rozhodol pre radikálne riešenie a opustil svoju funkciu
  • Na jeho miesto nastúpil politik Harald Tom Nesvik
minister
AFP 2018 / ESPEN SAND / NTB Scanpix
  • Nórsky minister rybolovu, 58-ročný Per Sandberg, bol nútený odstúpiť potom, čo utajil miesto svojhu pobytu počas dovoleniek
  • Po tlaku politikov sa rozhodol pre radikálne riešenie a opustil svoju funkciu
  • Na jeho miesto nastúpil politik Harald Tom Nesvik

Politici by mali byť vzormi pre obyvateľov svojej krajiny. Práve preto sú ich prešľapy ostro kritizované. V prípade nejakého pochybenia by mali byť okamžite potrestaní. Zákonodarcovia majú totiž obrovský vplyv na obyvateľov krajiny. Ako sa správajú jej predstavitelia sa odráža aj na náladách a správaní občanov. Zlý politik jednoducho vplýva na obyvateľstvo negatívne.

V Nórsku sa politikom neodpúšťajú ani malé prešľapy. Príkladom je prípad ministra rybolovu Pera Sandberga, ktorý stratil svoju politickú funkciu, kvôli tomu, že neoznámil presné miesta pobytu počas svojich dovoleniek. V skutočnosti by takéto niečo nemalo spôsobiť obrovský problém, avšak politici v Nórsku sú povinní oznámiť, kde sa nachádzajú. Prvýkrát kompetentní pokrútili hlavou, ale potom, čo Sandberg utajil aj miesto druhej dovolenky si ho jeho politickí kolegovia vzali na mušku.

Pochybenie si vyžiadalo najvyššiu daň

Začali mu vyčítať, že presné miesta pobytu neoznámil svojim nadriadeným. Prvýkrát súkromne navštívil Čínu v máji tohto roka. Svoj koniec si podpísal druhou dovolenkou, ktorú absolvoval v júli tohto roka spolu so svojou priateľkou. Spoločne totiž strávili príjemné chvíle v Iráne, ktorý je pomerne kontroverznou krajinou. Do Iránu sa nevybrali náhodou. Jeho priateľka, 28-ročná Bahared Letnesová, sa totiž v tejto krajine narodila. Masívna kritika zo strany politikov na seba nenechala dlho čakať. Všetko sa vystupňovalo potom, čo sa do celej situácie zapojila nórska tajná služba PST, ktorá posudzuje Irán ako krajinu s vysokým rizikom špionáže.

Po návrate bol preto minister nútený odovzdať svoj mobilný telefón a nechať ho podrobiť kontrole. Nenašlo sa síce nič, ale Sandberg sa nakoniec rozhodol pre radikálny krok a v pondelok sa vzdal svojho lukratívneho postu a vysokého platu. Jeho miesto nezostalo dlho prázdne. Ešte v ten deň sa stal ministrom rybolovu nórsky politik Harald Tom Nesvik. Ten by mal byť dôstojnou náhradou a istotou, že podobný problém, ako sa stal v prípade Sandberga, sa už nebude opakovať.

zdroj: sputniknews.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech