Nosiť každý deň to isté a minimalizovať šatník má naozaj zmysel

  • Mnohí dnes prichádzajú na to, že módny priemysel a veľké značky nie sú úplne bezchybné, práve naopak.
  • Preto sa čoraz viac ľudí prebúdza a zisťuje, že obliekať sa dá aj inak, ako podporovaním zla, ktoré je páchané na ľuďoch pracujúcich v zlých podmienkach či ľahostajnosťou k životnému prostrediu.
zdroj: Pexels
  • Mnohí dnes prichádzajú na to, že módny priemysel a veľké značky nie sú úplne bezchybné, práve naopak.
  • Preto sa čoraz viac ľudí prebúdza a zisťuje, že obliekať sa dá aj inak, ako podporovaním zla, ktoré je páchané na ľuďoch pracujúcich v zlých podmienkach či ľahostajnosťou k životnému prostrediu.

Výpredaje, jedna plus jedna zdarma, darček k nákupu… to všetko znie lákavo, no je to potrebné? Neodolať a zase doplniť šatník o nové kúsky. Mnoho ľudí prikladá oblečeniu až príliš veľký dôraz. Jasné, je všeobecne známe, že šaty robia človeka. No je to skôr smutné, akoby to vypovedalo niečo pozitívne. Všímaš si aj ty reakcie ľudí na tvoje outfity? Niekedy zapadneš v dave, inokedy na teba zdesene pozerajú, ak máš na sebe nejaký výraznejší a netypický kúsok. Pritom si to stále ty. Nezmenený, len inak oblečený.

Mať plný šatník a každý deň možnosť nakombinovať skvelý outfit môže byť pre niekoho super pocit, no zamyslel si sa niekedy nad tým, ako to vníma druhá strana? Ľudia, ktorí tvoje oblečenie šijú v otrasných podmienkach, dýchajú výpary z farieb, pracujú za nízku mzdu, z ktorej sotva uživia samých seba. Nehovoriac o prírode a zvieratách, ktoré trpia kvôli našej móde. Stále novej, modernejšej, farebnejšej, bláznivejšej…

Ľudia sa však začínajú prebúdzať. Oblečenie separujú, nakupujú v second handoch, ktoré boli ešte nedávno mnohými odsudzované. Tí šikovnejší si svoje staré oblečenie prešívajú alebo robia lepšie kúsky práve z tých, ktoré nájdu za pár eur z druhej ruky. Veľa ľudí svoje šatníky začalo minimalizovať a cítia sa tak omnoho lepšie. Aj niektorí známi ľudia majú podobné myšlienky. Napríklad Mark Zuckerberg nosí najčastejšie sivé tričko a rifle. Tvrdí totiž, že nechce strácať čas malými a nepodstatnými rozhodnutiami. Možno sa inšpiroval Stevom Jobsom, ktorý mal tiež svoju obľúbenú kombináciu.

A tu je päť dôvodov, prečo by si mal niečo podobné vyskúšať aj ty:

Nestrácaj čas rozhodovaním

Takmer neustále počas dňa musíš robiť rozhodnutia, niekedy celkom malé, no aj tak vyčerpávajúce. Prečo si neodľahči život práve týmto? Ak by si mal takzvaný univerzálny outfit, niečo ako vlastnú uniformu, nemusel by si sa rozhodovať, čo si dáš ráno na seba.

Nos to, v čom nielen dobre vyzeráš, ale v čom sa aj dobre cítiš

Niektoré kúsky oblečenia vyzerajú naozaj super, no človek sa v nich dobre necíti, a to za to nestojí. Zisti, v čom je ti naozaj pohodlne a nezaťažuj sa inými vecami.

Minimalizuj

Minimalizmus nie je len moderný, je aj veľmi praktický. Zameraj sa na to, na čom ti najviac záleží. Ak máš v skrini veci, ktoré si na sebe nemal niekoľko mesiacov či rokov, asi nie sú tvoje obľúbené. Daruj ich alebo predaj za symbolickú cenu a vyberanie vecí, ktoré si chceš obliecť, bude odrazu jednoduchšie.

pexels.com

Móda sa mení, niektorá však zostáva

Trendy je stále niečo nové, potom je to všade a na každom, a to už také trendy nie je. Niektoré módne kúsky sú však štýlové a vždy budú. Zachovaj si ich, ak také máš. V tomto prípade je dôležité zamerať sa najmä na kvalitu.

Získaš čas

Ak nebudeš neustále striedať oblečenie, nebudeš ani tak často prať. Ušetríš peniaze z nákupov, čas inak strávený v nákupnom centre, ale aj peniaze na spotrebe energií.

Nezabúdaj, že toto všetko neznamená žiadne obmedzenia, práve naopak. Získaš mnoho, začneš od seba. Nepodporovať zlo páchané módnym priemyslom. Ak však neodoláš novým veciam, nevadí. Vyberaj si však takých predajcov, o ktorých vieš niečo viac. Napríklad slovenské značky.

Podporíš niekoho na našom trhu, priemysel, ktorý nezneužíva lacnú pracovnú silu. S predajcami sa vieš dokonca aj skontaktovať a spoznať ich osobne. Ak si teda nevieš nejakú vec upraviť sám a z niečoho starého vyčarovať nový kúsok, preklikaj sa napríklad stránkami s handmade umelcami alebo si nájdi v meste dobrú krajčírku.

Zdroj: forbes.com

Najnovšie video