Nová funkcia od Googlu je bičom na neoverené informácie

  • Google sa rozhodol hľadať pravdu.
pich1
facebook.com/sundarpichaiceogoogle
  • Google sa rozhodol hľadať pravdu.

V novembri 2016 začal Google označovať články v Google News podľa toho, či sú overené alebo pochádzajú len z neoverených zdrojov. Novinka dostala označenie Fact check. Fungovala však len pre USA a vo Veľkej Británii. Google tak reagoval na problém s ovplyvňovaním verejnej mienky pomocou dôveryhodne vyzerajúcich článkov vo veľkých magazínoch. Najnovšie sa však fact check dostal aj priamo do vyhľadávania.

Ako príklad môžeme uviesť citát Václava Klausa v Prager Zeitungon, kde údajne označil Spojené štáty americké za konfederáciu bláznov. Ak však do Google zadáš confederacy of fool vaclav klaus, tak ťa Google upozorní, že tento výrok je falošný.

foto:blog.google

Informácie sa overujú na stránkach ako factcheck.org, snopes.com alebo politifact.com. Teda weby, ktoré sa špecializujú na overovanie pravdivosti výrokov. Ak aj ty chceš priložiť ruku ku overovaniu faktov, musíš začať používať ClaimReview značky podľa štandardu schema.org. Ako na to, nájdeš tu.

Google dnes tvrdí, že za minútu vzniknú tisíce článkov. Celý proces priraďovania faktov k článkom preto zabezpečuje algoritmus. Zároveň upozorňuje, že nie všade sa mu to podarí a taktiež, že niekedy môžu byť výsledky protichodné. V takomto prípade bude pri článkoch upozornenie.

 

Na celom projekte sa podieľa Google spoločne so 115-timi ďalšími organizáciami, ktoré chcú docieliť, aby tvrdenia v článkoch boli vždy overené. Ak sa Googlu podarí Fact check poriadne naštartovať, je dosť možné, že sa bude veľkou mierou podieľať na výsledkoch vyhľadávania.

Ten, kto bude písať zavádzajúce články, mohol by sa ľahko objaviť na indexe neviditeľný, podobne ako je to u autorsky chráneného obsahu. Takéto riešenie by zrejme naozaj nikomu neprekážalo. Samozrejme otázkou zostáva, či je možné udržať pravdu pravdou.

zdroj:blog.google

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá