Nová štúdia dokazuje, čo je menej rizikovou alternatívou ku klasickým cigaretám

  • Štúdia potvrdila, že zatiaľ najlepšou náhradou klasických cigariet je generácia bezdymových produktov
  • Je možné, že o fajčení klasických cigariet raz budeme rozprávať ako o niečom, čoho sa nám podarilo zbaviť
  • Zdá sa totiž, že budúcnosťou je užívanie tabaku pomocou zahrievania
  • Najnovšia štúdia dokazuje, že pre fajčiarov ide o menej škodlivú alternatívu, o ktorú sa oplatí zaujímať
BeFunky-collage (2)
IQOS
  • Štúdia potvrdila, že zatiaľ najlepšou náhradou klasických cigariet je generácia bezdymových produktov
  • Je možné, že o fajčení klasických cigariet raz budeme rozprávať ako o niečom, čoho sa nám podarilo zbaviť
  • Zdá sa totiž, že budúcnosťou je užívanie tabaku pomocou zahrievania
  • Najnovšia štúdia dokazuje, že pre fajčiarov ide o menej škodlivú alternatívu, o ktorú sa oplatí zaujímať

Nikotínové žuvačky, náplaste či elektronické cigarety predstavujú čiastočnú pomoc fajčiarom, ale doposiaľ žiadna z „barličiek“ uvedomelých milovníkov cigariet hľadajúcich alternatívy klasického fajčenia nedokázala vyriešiť jeden nedostatok – absenciu tabaku. Ten cigaretám dáva ich nezameniteľnú chuť a pre fajčiarov je pôžitkom, ako aj súčasťou zaužívaného rituálu fajčenia.

Oficiálne štatistiky tvrdia, že na Slovensku pravidelne fajčí asi 1,2 milióna ľudí. Je možné, že o pár rokov do tejto štatistiky pribudne aj kolónka užívatelia bezdymových alternatív?

Predsa len, až tretina používateľov elektronických cigariet tvrdí, že na ne prechádza, aby úplne skončili s fajčením. Vyplýva to z výskumu gréckych vedcov (2016), ktorý uskutočnili na vzorke takmer 28 000 Európanov.

Vývoj smeruje k úplnej náhrade cigariet

Do vývoja alternatív k cigaretám sa za posledné roky investovali stovky miliónov eur. Niet sa čomu diviť, fajčenie nezapadá do súčasného trendu zdravého životného štýlu. Pozitívnou správou je, že vďaka tvrdému úsiliu lekárov a vedcov máme už dnes možnosť nahradiť klasické cigarety. Ich substitúciou má byť nová generácia bezdymových tabakových výrobkov, ktoré si našli tisíce zástancov aj na Slovensku. U nás najznámejším produktom z tejto kategórie je IQOS.

Aj keď v týchto produktoch samotný tabak zostáva zachovaný, zásadne sa mení forma jeho užívania. Spaľovanie nahrádza zahrievanie. Postačí na to miniatúrne zahrievacie zariadenie z keramiky a platiny, a batéria poháňajúca nahrievací proces. Spoločne dokážu kontrolovane zahrievať tabak na teplotu okolo 300 stupňov Celzia, a to na dostatočne dlhú dobu na to, aby poskytli zážitok čo najviac podobný tradičnému fajčeniu cigariet.

Je nutné spomenúť, že aj napriek všeobecne rozšírenému názoru, deštrukčný vplyv fajčenia na zdravie nemožno pripísať samotnému tabaku. Problémom je skôr proces jeho spaľovania. Cigaretový dym obsahuje vyše 6 000 látok, uvoľnených pod vplyvom vysokej teploty, z nich 1% je pre organizmus škodlivých a viac ako 50 má rakovinotvorné účinky.

Výsledky štúdie prekvapili kritikov

Najväčšia spoločnosť pôsobiaca v oblasti bezdymových produktov, Philip Morris International (PMI), najnovšie zverejnila výsledky dlho očakávanej šesťmesačnej štúdie, ktorá má poskytnúť jednoznačné odpovede na otázky nielen verejnosti, ale aj vedeckej obci. Ide pritom o historicky prvú klinickú štúdiu, v ktorej sa priamo hodnotí potenciál zníženia rizika v súvislosti s bezdymovým výrobkom u osôb, ktoré naň prešli.

V štúdii sa merala biologická reakcia osôb, ktoré prešli na bezdymové alternatívy počas 6 mesiacov, v porovnaní s osobami, ktoré aj naďalej fajčili. Štúdia preukázala, že po šiestich mesiacoch sa u osôb, ktoré užívali  IQOS, zlepšilo 8 parametrov biologickej reakcie.

Sledované parametre klinického rizika sa spájajú s ochoreniami srdca či pľúc a pokrývajú viaceré sústavy orgánov, dráhy chorôb a biologické mechanizmy ako je zápal alebo oxidačný stres.

Chemickými a fyzikálnymi meraniami aerosólu sa dosvedčilo, že aerosól v prípade IQOS obsahuje v priemere o 90 – 95 % menej škodlivých látok ako klasická cigareta. V súvislosti s rizikovosťou IQOS zariadenia tak pribúda i množstvo nezávislých štúdií. K téme ,,heat not burn“ ich bolo doteraz publikovaných celkovo 24. Za posledných 6 mesiacov boli vydané 4 vládne správy a 6 nezávislých vedeckých publikácií. Štúdie pochádzajú z Veľkej Británie, Nemecka, Holandska a USA.

V záujme PMI je i lepšia informovanosť fajčiarskej verejnosti. Dospelí fajčiari a ich okolie by o alternatívach mali byť informovaní ako o možnej lepšej voľbe. IQOS systém však určite nie je určený nefajčiarom a nie je to ani výrobok určený na odvykanie od fajčenia. Dá sa povedať, že je to alternatíva bežnej cigarety, ktorá by mala prinášať menej rizík nielen pre samotného fajčiara, ale aj pre jeho okolie.

Výkonný riaditeľ Philip Morris International, André Calantzopoulos, predstavuje vízie spoločnosti: „Našou krátkodobou ambíciou je, aby každý tretí spotrebiteľ, čo znamená až 40 miliónov mužov a žien, ktorí fajčia, prešiel do roku 2025 na lepšie alternatívy. Chceme sa dostať do stavu, v ktorom úplne prestaneme predávať cigarety.”

Rozhodne však nemožno tvrdiť, že ide o nejaké „zdravšie fajčenie“, pretože až budúcnosť ukáže, ako sa v praxi prejaví deklarovaná znížená škodlivosť tohto druhu inhalovania nikotínu. Aj samotný nikotín je totiž nebezpečná návyková látka. IQOS je lepšia voľba ako bežné cigarety, ale nie je to bezpečnejšia voľba. Preto stále platí, že najlepším krokom pre vlastné zdravie je úplne prestať užívať tabakové výrobky, alebo s nimi vôbec nezačínať.

Člá­nok vzni­kol v spo­lu­práci so spo­loč­nos­ťou Phi­lip Mor­ris Slo­va­kia.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá