Nová štúdia prekvapuje: Pitie koľkých pohárov vína denne škodí viac ako fajčenie?

  • Alkohol je v médiách často démonizovaný ako zabijak ľudstva
  • A môže to byť naozaj tak.
  • Stačí si pridať iba jeden pohárik naviac a jeho vplyv na organizmus sa rapídne zmení
alkohol
flickr
  • Alkohol je v médiách často démonizovaný ako zabijak ľudstva
  • A môže to byť naozaj tak.
  • Stačí si pridať iba jeden pohárik naviac a jeho vplyv na organizmus sa rapídne zmení

Po prečítaní výsledkov štúdie, ktorá bola zverejnená v žurnále The Lancet, by sa mali milovníci alkoholu minimálne zamyslieť nad tým, aký život žijú. Experti dospeli k záveru, že konzumácia dvoch pohárikov alkoholu denne skráti život o dva roky. A toto pravidlo sa týka aj veľmi obľúbeného červeného vína. To sa totiž považuje za pomerne prínosné pre naše zdravie, ak ho konzumujeme v rozumnom množstve. To znamená, že si dávame len jeden pohárik. Ak si však pridáme ešte jeden naviac, máme problém.

Alkohol, nech je akýkoľvek, zvyšuje pri zvýšenej konzumácii riziko infarktu a zlyhania srdca. Milovníkom každodenného pitia dobrého lahodného červeného vínka v mierne zvýšenom množstve tak pravdepodobne zamrzol úsmev na tvári. Doktorka Angela Woodová z Cambridgeskej univerzity, ktorá bola vedúcou celej štúdie, varuje: „Kľúčovým v tomto prieskume je to, že ak piješ alkohol, tak by si ho mal piť v malom množstve. To ti môže pomôcť dožiť sa vyššieho veku a znížiť riziká kardiovaskulárnych ochorení.“

Hranica je veľmi tenká

Dôležité je nájsť správnu mieru. Alkohol je dobrým sluhom, ale zlým pánom. Štúdia bola realizovaná na rekordnej vzorke 600 000 osôb z 19-tich krajín sveta. Každý účastník štúdie pritom pil alkoholické nápoje pravidelne. Ani jeden z nich však nemal kardiovaskulárne problémy. Ako sa následne zistilo, všetci títo šťastlivci pili tak, ako sa má. To znamená, maximálne 5 pohárikov vína či piva za týždeň. Tento počet teda nespôsobil žiadne zdravotné komplikácie. Podľa vedúceho predstaviteľa lekárov v Anglicku by mala byť zdravotne nezávadná aj mierne vyššia dávka 6 pohárikov vína alebo piva týždenne.

Profesor Cambridgeskej univerzity David Spiegelhalter povedal, že táto štúdia je veľmi zaujímavá. Poukazuje totiž na to, aká je tenká hranica medzi dobrým a zlým. V správnych dávkach riziko nehrozí. Ak sa to však pravidelne preháňa, rapídne narastá riziko zdravotných problémov. Štúdia tak potvrdila skutočnosť, ktorá sa prezentovala v médiách po mnohé roky. Ak máš teda doma fľašku vína, jeden pohárik denne ti neuškodí. Na zdravie!

zdroj: express.co.uk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK