NOVÁ ŠTÚDIA: Ukázalo sa či je ivermektín naozaj „zázračným“ liekom, ktorý ťa vylieči z COVID-19

  • Publikovaná bola nová rozsiahla štúdia, na ktorú dlhé týždne čakala odborná aj laická verejnosť
  • Týka sa mnohými ospevovaného lieku ivermektín, ktorý bol vykresľovaný ako zazračný liek na boj s ochorením COVID-19
lieky, zdravotník
Unsplash/Christina Victoria Craft, TASR/František Iván
  • Publikovaná bola nová rozsiahla štúdia, na ktorú dlhé týždne čakala odborná aj laická verejnosť
  • Týka sa mnohými ospevovaného lieku ivermektín, ktorý bol vykresľovaný ako zazračný liek na boj s ochorením COVID-19

Ivermektín je antiparazitikum, ktoré má aj veľmi silné antivírusové a protizápalové vlastnosti pri COVID-19. Liečivo získalo na Slovensku dočasné povolenie na terapeutické využitie a liek sa tak dostal aj do našich lekární. Mnohí ľudia ho začali vnímať priam ako zázračné liečivo, vďaka ktorému sa konečne nemusia báť koronavírusu.

Kontroverzný Ivermektín dostal na Slovensku zelenú. Zatiaľ iba dočasne

Primár Milan Kulkovský však už dlhodobo upozorňuje, že podaním tohto lieku sa stav pacientov nezačal rapídne zlepšovať a nedošlo ani k pozorovateľnému skráteniu dĺžky hospitalizácie, v porovnaní s predchádzajúcou liečbou.

Vychádza pritom z reálnych skúseností a jeho lekárskej praxe. Skúsený lekár zároveň vyslovil názor, že verí v potenciál tohto lieku v prípade, ak sa pacientom podá ešte v prednemocničnej fáze. Aj tak si od mnohých skalných zástancov lieku, vyslúžil tvrdú kritiku.

Ako vnímaš ochorenie COVID-19?

Kulkovský pritom priznáva, že sa objavilo aj niekoľko „zázračných” uzdravení z Košíc, Čadce či Bratislavy. Jedným dychom ale dodáva, že takéto „zázraky“ sa diali aj pred podávaním ivermektínu.

Poukázal pritom na správu spoločnosti Merck, ktorá patrí medzi jedných z výrobcov tohto lieku. Podľa nej neexistuje žiadny vedecký základ pre potenciálny terapeutický účinok proti COVID-19 z predklinických štúdií a ani zmysluplné dôkazy o jeho klinickej účinnosti u pacientov s ochorením COVID-19. 

Nová štúdia

Táto správa bola publikovaná ešte začiatkom februára, dnes je však marec a svetlo svetla uzrela nová dlhoočakávaná štúdia, o ktorú sa možno oprieť. Prečo by sme jej mali venovať pozornosť? Predovšetkým preto, lebo ide o jednu z prvých väčších a skutočne vedeckých štúdií.

Detailne porovnávala vplyv ivermektínu na čas do vymiznutia príznakov u dospelých s miernym COVID-19 a s placebom. Do výskumu bolo zapojených 400 pacientov. Na rozdiel od predchádzajúcich štúdií, táto je nielen väčšia a kontrolovaná placebom, ale aj randomizovaná a plne zaslepená.

koronavirus, COVID-19, pacient, ventilacia
zdroj: TASR/AP-Cecilia Fabiano

Pri prvých príznakoch ochorenia bralo v domácom prostredí 200 ľudí po dobu piatich dní ivermektín. Ďalších 200 pacientov bralo 5 dní placebo. Samozrejme ani lekári ani pacienti nevedeli, či im je podávaný liek alebo placebo.

Napokon sa zistilo, že medzi pacientmi s ivermektínom a placebom nebol žiaden merateľný rozdiel. Ukázalo sa tiež, že doba, za ktorú pacienti ochorenie prekonali, je veľmi podobná v prípade užívania placeba aj ivermektínu.

Záver štúdie ukázal, že tento liek nie je výrazne účinný proti ochoreniu COVID-19. „U dospelých s miernym COVID-19 päťdňový priebeh liečby ivermektínom, v porovnaní s placebom významne nezlepšil čas do vymiznutia príznakov. Zistenia nepodporujú použitie ivermektínu na liečbu mierneho COVID-19,” píše sa vo vedeckej publikácii.

„Ivermektín nie je žiaden zázračný liek, pretože takýto liek by určite vykazoval oveľa väčšiu úspešnosť,“ píše vedec pôsobiaci na Oxforde, Lukáš Neumann.

Mnoho ľudí si môže povedať, že podaním nefungujúceho lieku nie je čo pokaziť. To však podľa Neumanna platí len do tej doby, kým si ľudia prestanú dávať pozor. Mnohí si môžu mylne začať myslieť, že v prípade choroby im liek pomôže. Iní zase začnú útočiť na lekára, z údajného odopierania „fungujúcej liečby“.

„Ako je vidieť, ak sa veda robí poriadne, pravda sa nakoniec vždy ukáže, a na vírus skrátka žiadne PR, presviedčanie ani vyhrážanie nefunguje, ten sa riadi prírodnými zákonmi,“ dodáva Neumann.

Klukovský tvrdí, že je naďalej presvedčený, že ivermektín nemôžeme zatracovať, „no aspoň trochu pokory by si jeho pretláčanie zaslúžilo“. 

Zdroje: Merck, jamanetwork.com, Facebook/ Milan Kulkovský, Facebook/ Lukáš Neumann

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá