Nová technológia umožní nabíjanie akumulátorov v priebehu pár sekúnd

  • Dočkáme sa konečne? Budeme si môcť nabiť mobil v priebehu sekúnd? Zvýši sa predaj elektrických automobilov? Tvorcovia nového materiálu do akumulátorov smelo tvrdia, že práve oni privedú revolúciu do stagnujúcej oblasti nabíjateľných batérií. Nie sú to však len sľuby?
ghf
youtube.com
  • Dočkáme sa konečne? Budeme si môcť nabiť mobil v priebehu sekúnd? Zvýši sa predaj elektrických automobilov? Tvorcovia nového materiálu do akumulátorov smelo tvrdia, že práve oni privedú revolúciu do stagnujúcej oblasti nabíjateľných batérií. Nie sú to však len sľuby?

Sľuby plané sľuby. Koľkokrát si už počul o novej technológii nabíjateľných batérií. Od vodíkových po alkoholové, ktoré stačilo naplniť etanolom a mali fungovať dlhé hodiny. Ubehlo mnoho rokov a po batériách ani chýru ani slychu. Technológia klasických akumulátorov sa síce vyvíja, avšak pomaly, ale isto dosahuje svoj strop. A tak výkon mobilných prenosných hračiek stúpa, zatiaľ čo výdrž klesá. K tomu treba čakať mnoho hodín na plné nabitie, čo je v dnešnej rýchlej uponáhľanej dobe neprípustné.

Najnovším objavom vedcov je materiál, ktorý by teoreticky mohol umožniť extrémne rýchle nabíjanie v priebehu sekúnd. Nie je to však len ďalší sľub? Ľudia stojaci za vývojom tvrdia, že nie a budú to práve oni, kto prispeje k rastu trhu elektrických automobilov. Pokusy ako urýchliť nabíjanie tu už boli. Nedopadli však úspešne.

technológia budúsnosti

zdroj fotografie: pixabay.com

Môže byť MXene revolúciou?

Napríklad použitie superkondenzátorov ako úložiska sa neukázalo ako dobrý nápad. Kondenzátor sa síce nabije rýchlo, avšak podobne rýchlo sa aj vybije. Nie je vôbec vhodný na dlhodobé držanie energie. Tím vedcov však použil kombináciu dva v jednom. Spojil pozitívne vlastnosti kondenzátorov s vlastnosťami, aké majú tradičné batérie. Vznikol tak materiál s názvom MXene.

„Predviedli sme nabitie tenkých elektród MXene v priebehu desiatok milisekúnd. Toto je umožnené vďaka extrémne vysokej vodivosti materiálu. Otvára to cestu k vývoju ultra rýchlych skladísk energie, ktoré môžu byť nabité aj vybité v priebehu sekúnd, avšak dokážu uložiť omnoho viac energie ako obyčajné superkondenzátory,“ povedal vedúci výskumu Yury Gogotsi.

Prierez nano materiálom MXene pripomína sendvič. Vonkajšie vrstvy tvorí špeciálny oxid a „plnkou“ vo vnútri je vodivá kombinácia uhlíka a kovu. Technológia vyzerá fantasticky, avšak problémom je štruktúra samotného materiálu, ktorá bráni iónom – chemickým nosičom náboja v pokrytí celej batérie. Vedci tak museli prísť s vylepšením vo forme gélu vďaka ktorému štruktúra pripomína syr ementál. Ióny tak môžu voľne prúdiť po celej ploche batérie.

Hoci nová technológia vyzerá naozaj sľubne, nie je isté ako bude možné vytvoriť obrovskú batériu vhodnú napríklad pre automobily. Jedno však isté je. Ak by sa to podarilo zmenilo by to celý trh batérií ako ho poznáme.

Zdroj: sciencealert.com , youtube.com

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech