Nové adidasy vyrobené z odpadu

  • Záchrana oceánov naberá nový smer.
  • Záchrana oceánov naberá nový smer.

Adidas prichádza s novou kolekciou tenisiek a materiál, z ktorého sú vyrobené, ťa možno trochu prekvapí. Tento najnovší kúsok vznikol v spolupráci so spoločnosťou Parley for the Oceans. Ak ti to meno nič nehovorí, nevadí – Parley for the Oceans je organizácia, ktorá sa zameriava na zníženie plastického odpadu v moriach a oceánoch, takže je jasné, že nový kúsok nebude vyrobený z bežného materiálu, na aký sme boli doteraz zvyknutí.

jpg-7

Celá myšlienka je vlastne veľmi jednoduchá. Minulý rok bol vytvorený prvý 3D print tohto prototypu, kde spoločnosť Adidas ukázala, ako môže popracovať na dizajne tenisiek tak, aby pritom pomohla zastaviť znečistenie oceánov plastovým odpadom. Celý nápad sa zjavne dosť dobre uchytil, keďže od polovice novembra bude možné si zakúpiť reálny pár týchto tenisiek.

jpg

Adidas zatiaľ plánuje pustiť do predaja iba 7000 kusov tohto výrobku, ktorý nazvali UltraBOOST Uncaged Parley, no do  budúcna majú s týmto typom obuvi údajne veľké plány. A slovom „veľké“ myslíme veľké, pretože v roku 2017 plánujú výrobu až milióna kusov vyrobených z plastov, ktoré im Parley Ocean dodá.

jpg-8

Vyzerá to tak, že spoločnosť Adidas to teda s eliminovaním plastov myslí smrteľne vážne, pretože ich hlavným cieľom je dokonca eliminovať tzv. panenský materiál (materiál, ktorý ešte nebol použitý vo výrobe) vo svojich dodávateľských reťazcoch. Preto sa Adidas obracia na spoluprácu s Parley a snaží sa o výrobu svojho tovaru z materiálu nájdeného v oceánoch. Aby sme boli presní, vrchná časť obuvi je vyrobená z 95% z odpadu „vyzbieraného“ v oceáne neďaleko Maldív. Zvyšok nijako nezaostáva a k jeho tvorbe bol tiež použitý recyklovaný materiál.

jpg

Ak si myslíš, že za tenisky z odpadu nájdeného niekde vo vode zaplatíš sotva pár eur (pretože, koniec koncov, je to odpad), nezabúdaj na to, že sa bavíme o spoločnosti Adidas. Zber plastu vo vodách po celom svete si tiež vyžaduje určité finančné prostriedky, a preto sa spoločnosti rozhodli, že suma 220 amerických dolárov, teda niečo okolo 198 eur, bude dostatočná kompenzácia. Nuž darmo, za značku a kvalitu sa platí, a ako všetko bio, ani recyklované tenisky nebudú výnimkou. Pozri si, ako vyzeral koncept tenisiek a následne realizácia a možno sa zapáčia aj tebe. Ak máš ale záujem, kvôli obmedzenému množstvu bude treba zrejme jednať rýchlo.

Koncept tenisiek z minulého roka:

and-here-were-the-original-concept-shoes-from-last-year

jpg-9

 

A tu je nová kolekcia, ktorá bude v predaji od polovice novembra:

jpg-5

jpg-6

jpg-2

jpg-3

jpg-4

 

Zdroj a fotografie: businessinsider.com, zdroj titulnej fotografie: businessinsider.com/Thermo Fisher Scientific

Najnovšie video