Nové najväčšie prvočíslo všetkých čias pozostáva z neuveriteľného množstva číslic

  • Mal si rád matematiku? Sníva sa ti o číslach? Ak áno, tak ťa určite poteší nasledujúca novinka
  • V matematike je naozaj čo objavovať a nie je taká nudná, ako by sa mohlo zdať
  • Veď aká nuda môže hroziť pri objavovaní čísla s viac ako 23 miliónmi znakov?
matematika
unsplash.com
  • Mal si rád matematiku? Sníva sa ti o číslach? Ak áno, tak ťa určite poteší nasledujúca novinka
  • V matematike je naozaj čo objavovať a nie je taká nudná, ako by sa mohlo zdať
  • Veď aká nuda môže hroziť pri objavovaní čísla s viac ako 23 miliónmi znakov?

Ak sa pozrieš do škôl, zistíš, že matematika sa pravidelne umiestňuje na nelichotivých pozíciách v rebríčkoch obľúbenosti. Tento fenomén nie je iba dočasným javom, ale presúva sa z generácie na generáciu. Prečo tomu tak je? Matematika je na prvý pohľad nudný predmet. Okrem nudy vie poriadne potrápiť mozgové závity. A úprimne, kto by mal rád predmet, z ktorého máva pravidelné migrény a na písomkách dostáva pravidelne červené „gule“.

matematické výpočty

Keď počuješ slovo matematik, hneď sa ti vybaví seriózne vyzerajúca osoba s vážnym výrazom na tvári, ktorej sa na nose vynímajú poriadne popolníky. Aj napriek tomu, že matematika nepatrí medzi najobľúbenejšie predmety, existuje množstvo nadšencov, ktorí sa dňom aj nocou hrabú v číslach a výpočtoch. A sem-tam sa im podarí naozaj zaujímavý objav. Prvočísla sú veľmi obľúbeným a vďačným predmetom objavov.

Nie je prvočíslo ako prvočíslo

Čo je však prvočíslo? Je to každé číslo, ktoré môžeš vydeliť jednotkou alebo sebou samým, t.j. bezo zvyšku. Jednoduchá matematika. Zaujímavosťou je to, že jednotka sa medzi prvočísla akosi nedostala. Najväčšie vzrúšo je práve objavovanie nových prvočísel. To je dobrodružstvo, ktoré žiadny poriadny matematik nedokáže odmietnuť.

matematika

O nový objav sa postarala organizácia Mersenne Prime Search, ktorá je združením pátračov po Mersennových prvočíslách. Pre tieto čísla platia rovnaké pravidlá ako pre obyčajné prvočísla. Rozdiel je však v ich výpočtoch. Toto číslo musíme dokázať vyjadriť pomocou špeciálneho zápisu. Objaviť nové je preto veľmi náročný úkol. Ešte donedávna bolo známych 49 týchto čísel. To sa však zmenilo v decembri minulého roka, keď dobrovoľníci objavili päťdesiate číslo v poradí.

Zapísať ho do zošita je nadľudský úkon a preto bolo ukryté za názov M77232917. Celkovo je tvorené z 23 249 425 číslic a jeho „objaviteľom“ je americký inžinier Jonathan Pace, ktorý žije v meste s anglicko-nemeckým názvom Germantown. Číslo však nevyrátal z hlavy, ale pomohli mu moderné technológie. Jeho počítaču to trvalo rekordných 6 dní. Po objave museli overiť či je číslo naozajstným prvočíslom.

Overenie prebiehalo na štyroch počítačoch a každý z nich priniesol pozitívny výsledok v časovom rozmedzí 34 – 82 hodín. Šťastný objaviteľ má teraz nárok na odmenu vo výške 2 487 €. Ktovie, možno si šťastný víťaz zaobstará úplne nový počítač a objaví v poradí 51 Mersennovo prvočíslo.

zdroj: theguardian.com, matematika.cz

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech