Nový koronavírus zmutoval. Je desaťkrát nákazlivejší, ako pôvodne, nie je však viac smrteľný

  • Vedci si všimli, že v Európe a USA vyčíňa zmutovaná verzia nového koronavírusu, ktorá je oveľa nákazlivejšia
  • Mutácia umožňuje vírusu množiť sa rýchlejšie, no pre ľudské telo je rovnako nebezpečná, ako staršia forma
koronavírus, Japonsko
  • Vedci si všimli, že v Európe a USA vyčíňa zmutovaná verzia nového koronavírusu, ktorá je oveľa nákazlivejšia
  • Mutácia umožňuje vírusu množiť sa rýchlejšie, no pre ľudské telo je rovnako nebezpečná, ako staršia forma

Keď má vírus veľa hostiteľov, obvykle sa stáva silnejším. Výnimkou nie je ani SARS-CoV 2. Vedci zistili, že koronavírus zmutoval a stal sa tak oveľa nákazlivejším, než jeho pôvodná verzia z Číny. Dobrou správou ale je, že nie je o nič viac škodlivý ani smrteľný, informuje denník Washington Post.

Vylepšený model

Mutácia spočíva v malej zmene aminokyseliny proteínu na povrchu vírusu (na jeho korunke, preto názov koronavírus). Práve pomocou tohto proteínu, ktorý vedci nazývajú aj „tŕň“, sa vírus prichytáva na receptory v ľudskom tkanive. Podľa vedcov existujú aj mutácie, ktoré spôsobujú, že sa vírus nevie prichytiť, a tak v tele nenarobí veľa škody.

Na obrázku je zväčšený nový koronavírus, proteíny prichytávajúce sa na ľudské tkanivo sú zobrazené červenou farbou:

Príznaky koronavírusu
zdroj: Príznaky koronavírusu

Zmutovaný vírus, ktorý je rozšírený najmä v Európe a Amerike, však má tento mechanizmus vylepšený. To znamená, že sa veľmi dobre prichytáva na receptory a rýchlo sa množí. Touto činnosťou zanecháva poškodené tkanivo a vyvoláva imunitnú odpoveď organizmu, teda zápal. Ten sa prejavuje horúčkou a bolesťami. Odhaduje sa, že táto mutácia je až desaťkrát nákazlivejšia ako pôvodný vírus, ktorý má pôvod v Číne. 

Na priebeh choroby vplyv nemá

Epidemiologická štúdia a naše dáta vysvetľujú, prečo sa tento variant v Európe a USA rozšíril tak rýchlo. Nie je to náhoda,“ povedal pre Washington Post virológ Hyeryun Choe, autor zatiaľ nepublikovanej štúdie „variantu G“, ako sa zmutovaný typ vírusu označuje. Starší typ vírusu sa označuje ako mutácia D614 a novší G614.

20 nových prípadov koronavírusu v utorok. Najviac pribudli na Hornej Nitre a na východe

Dobrou správou je, že aj keď je vírus silnejší a šíri sa rýchlejšie, nie je o nič viac nebezpečný ako jeho predchodca. „Zaujímavé je, že vírusy so stabilnejším SG614 vyzerajú ako nákazlivejšie, no nepozorovali sme zmeny vo vážnosti ochorenia (COVID-19). Je možné, že vyššia funkčnosť proteínu S v novej mutácii zvyšuje šancu prenosu z jedného hostiteľa na druhého, ale nemajú vplyv na efektivitu na replikáciu vnútri hostiteľa,“ pokračuje Choe.

Autorom štúdie sa zdalo zvláštne, ako rýchlo sa vírus v populácii množí. Prišli na to, že zatiaľ čo staršia forma vyvolala krátkodobé vlny epidémie trvajúce pár týždňov, nová mutácia spôsobuje obrovské a dlhotrvajúce vlny s narastajúcim reprodukčným číslom (R0).

Zdroj: WashingtonPost

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá