Nový typ laseru stanovil rekord v rýchlosti prenosu dát

  • Bez ohľadu na to, aké máme rýchle pripojenie, aj tak vždy chceme viac. A dobrou správou je, že poriadne zvýšenie rýchlosti je na ceste.
Hi_Speed_Internet_Neon_Sign_Minneapolis_4573842992
  • Bez ohľadu na to, aké máme rýchle pripojenie, aj tak vždy chceme viac. A dobrou správou je, že poriadne zvýšenie rýchlosti je na ceste.

Tím inžinierov použil nový typ komunikácie založenej na laseroch a tým rozdrtil doterajšie rekordy v rýchlosti prenosu dát. Podarilo sa im dosiahnuť neskutočných 57 gigabitov za sekundu pri izbovej teplote.

Hyperspace_falcon

foto: starwars.wikia.com

Izbová teplota je dôležitý faktor, pretože ukazuje, že táto technológia by mohla byť prípadne použitá v našich domácnostiach a kanceláriách (typicky sa pri zvýšení teploty spomaľuje prenos dát). Plus bity a bajty boli prenesené bez chýb, čo je ďalším významným faktorom pre životaschopnosť technológie na masovom trhu.

Aby si si to vedel lepšie predstaviť, pri 57 Gb/s stiahneš film v Blu-ray kvalite v priebehu niekoľkých sekúnd. Umožňuje to nový typ lasera nazvaný vertical-cavity surface-emitting laser (VCSEL), ktorý využíva optické vlákna. Presne tie, vďaka ktorým dnes funguje optický internet a sú natiahnuté do našich domov a kancelárií.

„Našou veľkou otázkou vždy bolo, ako zrýchlime prenos informácií?“ hovorí vedúci výskumník Milton Feng z University of Illinois, ktorého tím dosiahol v roku 2014 rýchlosť 40 Gb/s.

45621

foto: news.illinois.edu

Nové VCSEL lasery využívajú ostrejšie a účinnejšie pulzy svetla. To, čo robí túto technológiu tak sľubnou je, že dokáže fungovať nielen pri izbovej teplote, ale aj pri oveľa vyšších teplotách. Pri teplote 85 stupňov Celzia dosiahli rýchlosť 50 Gb/s a to by mohlo mať zásadný význam pre rôzne priemyselné účely.

Zober si napríklad veľké dátové centrá. Schopnosť prevádzkovať servery bez potreby veľkých chladiacich jednotiek by bola určite výhodou (a oveľa menej náročná z hľadiska spotreby energie).

Tím bude prezentovať svoje objavy tento týždeň na konferencii a výstave o optických technológiách v Kalifornii.  Ďalšou úlohou pre nich bude preukázať, že dokážu dosiahnuť rovnakú rýchlosť mimo laboratória.

4-CPE-C-IMG_3505_ce

foto: nordin.kembali.net

Asi si už videl všelijaké správy o rekordoch v prenosových rýchlostiach, ale tie zahŕňajú širokú škálu technológií, ktoré by vyžadovali veľké zmeny v infraštruktúre, aby sa mohli dostať do našich domovov. Rozdiel pri tejto novej technológií je, že rekordná rýchlosť bola dosiahnutá s infraštruktúrou podobnou tej, ktorú používame v súčasnej dobe.

Možno raz takýto laserový prenos nahradí terajšiu optiku. A potom sa už hádam nik nebude sťažovať, že má pomalý net. Ale na to si budeme musieť ešte počkať.

optical-fibre-results-nail-world-network-cables-photo-fiber-optic-cables

foto: onlygizmos.com 

zdroj: sciencealert.com, zdroj titulnej fotografie: ottocommunications.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá