Núdzové pristátie v Prahe: Laser oslnil pilota, ohrozil 130 pasažierov

  • Zatiaľ neznáma osoba v Česku oslnila pilotov počas letu
  • Pomocou laseru ohrozila 130 ľudí na palube
  • Prípadom sa zaoberá polícia
Páchateľ v Česku svieti laserom na oblohu. Lietadlo pristáva pre oslenených pilotov
Unsplash/Tobias Cornille, Josue Isai Ramos Figueroa
  • Zatiaľ neznáma osoba v Česku oslnila pilotov počas letu
  • Pomocou laseru ohrozila 130 ľudí na palube
  • Prípadom sa zaoberá polícia

Českí policajti pátrajú po páchateľovi, ktorý minulý týždeň svietil zeleným laserom do kokpitu dopravného lietadla. Oslnením pilotov podľa kriminalistov ohrozil viac ako 130 ľudí, ktorí cestovali v lietadle. Stroj musel neplánovane pristáť na letisku Ruzyni. Informuje o tom spravodajský portál iDNES.cz.

Operátori tiesňovej linky 158 prijali 12. augusta pol hodiny po polnoci oznámenie o oslnení pilota lietadla zeleným laserom. Lúče niekto vysielal z neznámeho miesta, podľa policajtov pravdepodobne z Kladna.

Na miesto, kde predpokladali, že sa páchateľ zhruba nachádzal, okamžite vyrazilo niekoľko policajných hliadok, vrátane policajného vrtuľníka. Možného páchateľa sa, bohužiaľ, nepodarilo vypátrať.

Pilot musel v dôsledku oslnenia pristáť na letisku v Prahe. Na palube bolo okrem sedemčlennej posádky aj 126 cestujúcich. Letisko Praha na otázku iDNES.cz odpovedalo, že o incidente nemá žiadne informácie a riadenie letovej prevádzky sa zatiaľ nevyjadrilo. Nie je teda známe, odkiaľ a kam stroj letel.

Policajti začali vo veci úkony trestného konania pre podozrenie zo spáchania trestného činu všeobecného ohrozenia, za čo páchateľovi v prípade dolapenia, preukázania viny a odsúdenia hrozí trest odňatia slobody na tri až osem rokov,“ uviedla policajná hovorkyňa Michaela Richterová.

Polícia varuje, že oslnenie pilotov môže spôsobiť katastrofu lietadla, pretože môžu v kritickom okamihu stratiť orientáciu.

Letecká nehoda v Česku

Ako sme ťa informovali v tomto článku, na leteckom dni v západočeskom meste Cheb v nedeľu popoludní havarovalo lietadlo Hawker Hurricane. Referuje o tom web iDnes.cz. Podľa svedka spomedzi divákov stroj pri otáčke zrazu stratil výšku a zmizol z dohľadu. „Následne tam prišli policajti a hasiči. Zatiaľ nikto nič nevie,“ poznamenal svedok.

Lietadlo dopadlo na rodinný dom, na mieste okrem záchranárov pomáha i vrtuľník. Pilot na mieste utrpel zranenia nezlučiteľné so životom. Jedna osoba utrpela ľahké zranenia a po ošetrení bola ponechaná na mieste,“ uviedol Radek Hes zo Zdravotníckej záchrannej služby Karlovarského kraja. Letecký deň z technických dôvodov ukončili.

Slovensko sa pripravuje na SIAF

Organizátori tohtoročných leteckých dní SIAF 2022 na letisku v Kuchyni pri Malackách pripravili pre divákov v dňoch 27. a 28. augusta okrem mnohých iných atrakcií aj jeden z najlepších strojov druhej svetovej vojny, lietadlo P-51 MUSTANG.

„Toto všestranné lietadlo bolo schopné sprevádzať americké bombardéry na veľké vzdialenosti a zabezpečiť tak Američanom stíhaciu ochranu v hlbokom tyle nepriateľa. Mustang bol nielen výborným stíhacím lietadlom, ale dosiahol vynikajúce výsledky aj pri útočení na nemecké pozemné ciele,“ uviedlo ministerstvo obrany SR (MO SR) na sociálnej sieti.

V septembri 1942 vzlietlo prvé lietadlo Mustang verzie P51B, ktorá už bola vybavená výkonnejším motorom Packard V-1650 – 7 (Rolls-Royce Merlin). Lietadlá tejto verzie začali vo Veľkej Británii lietať v decembri 1943 a v máji 1944 k nim pribudli aj lietadlá verzie P-51D.

Jedným z lákadiel leteckých dní má byť aj predstavenie a ukážky vrtuľníkov UH-60M Black Hawk z prešovského Vrtuľníkového krídla generálplukovníka Jána Abruša.

„Nebude chýbať sólo, ale aj skupinové vystúpenie dvoch Black Hawkov počas predvádzania špeciálnej ukážky v podaní jednotky 5. pluku špeciálneho určenia, ktorý je súčasťou Síl pre špeciálne operácie Ozbrojených síl Slovenskej republiky,“ uviedol na sociálnej sieti organizátor leteckých dní.

Nebudú chýbať ani akrobati

Návštevníkom sa predstaví aj česká akrobatická skupina The Flying Bulls Aerobatic Team. Piloti na strojoch XtremeAir XA42 počas svojich vystúpení dokážu v oblakoch splynúť v jeden celok a návštevníkom predvádzať letecké manévre, ktoré nedokáže žiadna iná skupina na svete. Ich spolupráca spočíva na presnom detaile vo veľmi tesnej skupinovej a zrkadlovej akrobacii,“ dodal organizátor.

O dynamické ukážky sa počas soboty i nedele majú postarať okrem iných aj lietadlá C-27J Spartan, L-39 Albatros. Návštevníci si budú môcť vďaka vrtuľníkovej a automobilovej technike vychutnať ukážky zastavenia vozidla, zlaňovania špeciálov a zaistenia osôb.

Medzinárodné letecké dni SIAF 2022 na letisku Kuchyňa pri Malackách majú byť bez akýchkoľvek pandemických opatrení. Ochorenie COVID-19 a opatrenia s ním súvisiace totiž organizátorom komplikovali realizáciu minuloročného podujatia, ktoré sa vôbec prvýkrát konalo na letisku pri Malackách a nie na Sliači.

Medzinárodnými leteckými dňami si Slovensko pripomenie aj niekoľko dôležitých výročí. Okrem toho, že budú súčasťou oficiálnych osláv 78. výročia Slovenského národného povstania, oslávi sa na nich aj 29. výročie Ozbrojených síl SR, 18. výročie vstupu SR do Európskej únie a

Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) i deň Ústavy SR. Významná bude spomienka 100. výročia narodenia konštruktéra lietadla Aero L-39 Albatros Jana Vlčka.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá