Z nuly k oblakom: Jaroslav Mráz: V škole v podnikaní neexceloval, dnes riadi dve IT firmy a vzdeláva nádejných ajťákov

  • IT guru srdcom aj dušou, pre ktorého je práca najväčšou vášňou. Mladý Slovák Jaroslav Mráz o svete počítačov rád prednáša, je odborníkom na interaktívne vzdelávanie, no ešte radšej vymýšľa stále nové riešenia, ako pomocou IT uľahčiť firmám život. Šéfuje dvom úspešným spoločnostiam iGeek a Allycom, ktorú sám založil.
allycom_photo_by_zjaart296b
archív Jaroslava Mráza
  • IT guru srdcom aj dušou, pre ktorého je práca najväčšou vášňou. Mladý Slovák Jaroslav Mráz o svete počítačov rád prednáša, je odborníkom na interaktívne vzdelávanie, no ešte radšej vymýšľa stále nové riešenia, ako pomocou IT uľahčiť firmám život. Šéfuje dvom úspešným spoločnostiam iGeek a Allycom, ktorú sám založil.

Ahoj, Jaro. Si naozaj proaktívny človek – riadiš dve IT firmy a zároveň si členom predstavenstva v JCI Slovakia. Je ešte niečo, na čo som zabudla? Prezraď nám, ako to všetko zvládaš s takým prehľadom?

Áno, je to skutočne tak, som celkom hyperaktívny človek. :) Allycom sa zaoberá najmä správou, servermi, cloudom a optimalizáciami a iGeek sa zaoberá vývojom mobilných aplikácií a informačných systémov. Možno spomeniem ešte fakt, že s Allycom pôsobím ako externý CTO v niekoľkých medzinárodných spoločnostiach. Otázku, ako to zvládam, dostávam často, no pravdou je, že často ani sám neviem. Myslím si, že človek si časom prirodzene vybuduje svoje hlavné priority a zároveň má svoj unikátny mix skúseností, ktoré mu umožnia úlohu dokončiť rýchlejšie, a preto toho zvládne viac. Samozrejme, sú za tým aj hodiny práce.

Dnes ako podnikateľ ovplyvňuješ dianie v IT svete minimálne na Slovensku. Spomínaš si na svoje začiatky v IT?

Počítače sú so mnou takmer celý život. Keď som mal 5 rokov, otec priniesol domov prvý, vtedy populárny didaktik gama, a o pár rokov na to Intel 286. Niekoľko rokov ma bavilo sa na ňom len hrať, no časom ma začalo viac zaujímať, ako funguje. Postupne som sa samoštúdiom a metódou pokus – omyl zlepšoval. Na strednej škole som si tým začal trošku zarábať a kedže som stále sledoval novinky a vždy ma bavilo písať, začal som písať články pre vtedy známy IT online denník inet.sk. Skladal som tiež počítače pre známych, opravoval ich alebo robil drobnú údržbu.

Keď som končil druhý ročník, všimol si to riaditeľ našej školy a najal ma ako správcu IT. Bola to skvelá skúsenosť, pretože je ťažšie zabezpečiť počítače s obmedzeným rozpočtom proti hraniu-chtivým študentom, než zabezpečiť ich v bežnej firme. Keď som si na to vymyslel svoj systém, ktorý fungoval, povedal som si, že by som toho stihol aj viac, a tu sa zrodil môj nápad začať podnikať.

Foto: archív Jaroslava Mráza

Podnikať si začal už počas štúdia na STU-čke. Myslíš si, že ťa pre kariéru v IT svete pripravila skôr škola alebo spomenuté samoštúdium?

V mojom prípade to bolo skôr o samovzdelávaní. Špecializujem sa na oblasti, ktoré sa na vysokej škole neučia a niektoré sa dajú nadobudnúť iba skúsenosťami. Je tiež známe, že IT je jedna z málo oblastí, kde pre úspech nepotrebuješ vysokú školu. Keď už sa však človek pre štúdium rozhodne, musí si uvedomiť, že študuje sám pre seba. V mojom prípade škola fungovala skôr ako referenčná príručka. Počas štúdia nie je vždy možné preniknúť do každej problematiky, ale keď o nej vieš a náhodou sa s ňou stretneš, vieš, kde hľadať informácie. Keď sa však nad tým zamyslím, z podnikania som v škole dostal C. :)

Štúdium si ukončil len nedávno. Čo by si poradil mladým, ktorí sa chcú vydať na podobnú dráhu ako ty?

V rámci JCI chodievam robiť prednášky na vysoké školy a zvyčajne študentom hovorím, že najdôležitejšie je jednoducho začať. Keď som začal podnikať ja, bol som ešte zamestnaný na TPP a zároveň som chodil na výšku, takže na výhovorku  „nemám čas“ odpovedám: Dá sa to. Myslím si, že je jedno, či sa rozhodneš podnikať alebo byť zamestnaný. Oboje vyžaduje, aby si človek vybral to, čo ho najviac baví a v tom sa sám zlepšoval. Keď človeka práca baví, má pre ňu vášeň, a to sa nedá oklamať. Nadriadený aj zákazník to spoznajú a keď to podložíš znalosťami a dobre odvedenou prácou, budeš mať úspech v oboch prípadoch. Navyše, ako sa hovorí, na konci dňa sa budeš môcť na seba pokojne pozrieť v zrkadle.

Okrem toho, že dnes JCI Slovakia predsedáš, si sa v roku 2013 stal top finalistom súťaže Študentská podnikateľská cena. Ako to pomohlo tvojmu biznisu?

V súťaži sme získali jednu z hlavných cien, ktorou bola cena Ministra školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej Republiky. Súťaž mala viac pozitív: Donútila ma prehodnotiť naše výsledky a vybrať najzaujímavejšie riešenia zo všetkých, čo sa nám neskôr zišlo ako podklady pre spísanie referencií. No tým najväčším prínosom bol mediálny priestor, ktorý umožnil ľuďom dozvedieť sa o našej práci.

Foto: archív Jaroslava Mráza

Vraví sa, že na Slovensku máme stále málo kvalifikovaných ľudí v IT oblasti. Čo sa dá robiť, aby sa to zmenilo?

Bohužiaľ, je to tak, ale nie je to problém iba Slovenska. Podľa jednej štúdie chýbalo v celej EU minulý rok viac ako 800-tisíc kvalitných ľudí z IT a toto číslo len narastá. Na Slovensku je problém hlavne v ľuďoch a ich prístupe. Veľa študentov, ktorých som sa opýtal, prečo sa dali na IT, mi povedalo: Lebo dobre platia. Keď k nám niekto príde na pohovor, vždy sa pýtam na jeho osobné projekty a často dostávam odpoveď, že pracoval iba na školských. Chýba im spomenutá vášeň.

Osobne nepoznám nikoho, koho práca baví, a dokáže len tak sedieť bez toho, aby sám niečo skúšal. Tým sa líšia priemerní od tých skvelých. Taký človek prináša mechanickú prácu a len malú pridanú hodnotu. Ak si teda niekto na pohovore vyžiada vysoký plat len preto, že vyštudoval a nemá čo iné ponúknuť, je pre nás nezaujímavý. Naopak, ak príde niekto so schopnosťami, je nám jedno, čo študoval. Ľuďom chýba schopnosť komplexne sa zhodnotiť, odhaliť svoje slabé miesta a pracovať na nich. S tým nám pomôže iba zmena nastavenia spoločnosti na kvalitu.

Prejdime k spoločnosti Allycom, ktorá sa pod tvojím vedením zaoberá IT outsourcingom. Takýchto firiem je na Slovensku veľa. Čím vyčnievate z radu?

Tento faktor sa z môjho pohľadu posudzuje ťažko, veľmi konkurenciu neriešime. Medzi naše prvenstvá však patrí, že sme ako jedna z prvých firiem na Slovensku poskytovali cloudové produkty. Naším hlavným cieľom je však dodávať kvalitné riešenia, preto zákazníkom na rovinu hovoríme, čo pôjde a čo nie. Ak je niečo nereálne alebo nás tlačia do nákupu nekvalitného vybavenia, preberieme to so zákazníkom a ak sa nedohodneme na niečom, čo bude fungovať, radšej zákazku odmietneme. Pracujeme čisto pre B2B, preto sú naše meno a kvalita to jediné, čo máme. Asi to funguje, lebo jediný náš marketing sú odporúčania od klientov. Keďže k nám však prechádzajú klienti od konkurencie, zrejme niečo robíme správne.

Foto: archív Jaroslava Mráza

Prečo sa firmám oplatí IT služby outsourcovať?

S outsourcingom v IT je to podobne ako všade inde. Ak sa niekam raz za čas ponáhľaš, je pre teba výhodnejšie zavolať si TAXI, ako si kúpiť auto. Rovnako je to aj s IT. Keď potrebuješ občas niečo nastaviť a povahe tvojej práce stačí vzdialený dohľad, čo stačí pri 90% percentách firiem, nemusíš platiť človeka na TPP, ale zaplatíš si len tú „jednu jazdu“. Navyše, človek, ktorý robí IT outsourcing, rieši problémy vo viacerých firmách, preto má často lepší nadhľad a viac skúseností. Podobne, ako keď lokálny taxikár pozná názvy ulíc a vie odporučiť reštauráciu bez toho, aby niečo zadával do GPS.

Aké firmy tvoria vašu klientelu?

Špecializujeme sa na SMB, teda sektor malých a stredných firiem. Naše portfólio je široké, napríklad výrobné spoločnosti, HORECA segment, ale najvačšie zastúpenie majú spoločnosti zaoberajúce sa financiami a bankové inštitúcie. Čo sa týka zahraničných firem, máme v portfóliu niekoľko čisto zahraničných a niekoľko väčších medzinárodných spoločností, pre ktoré zastrešujeme služby vo viacerých krajinách.

Na firemnom blogu ste sa nedávno dosť venovali správe Azure od Microsoftu. Spolupracujete s Microsoftom?

Venovali a ešte aj budeme venovať, keď nám zostane čas na písanie článkov. Naším cieľom je v prvom rade osveta a zároveň nás to baví. S Mic­ro­sof­tom spo­lu­pra­cu­jeme na nie­kto­rých pro­jek­toch a patríme medzi top partnerov na Slovensku. Minulý rok sme zís­kali kom­pe­ten­ciu Mic­ro­soft Par­tner Sil­ver Cloud Plat­form a tento rok sme sa posu­nuli ešte o trošku ďalej a stali sme sa Mic­ro­soft Cloud Solu­tion Pro­vi­der (CSP) direct. Zna­mená to, že sme pria­mym par­tne­rom a pre­daj­com bez dis­tri­bú­cie či tre­tích strán.

Foto: archív Jaroslava Mráza

Aké máte v Allycom skúsenosti s Azure?

Prevažne pozitívne. Túto platformu používame viac než dva roky a za ten čas sa veľmi posunula vpred. Klientom sme na nej vybudovali robustnú infraštruktúru pre prevádzkovanie ich kritických aplikácií alebo nami vyvíjaných riešení. Pracoval som aj s inými platformami, no Azure považujem za najrýchlejšie rastúcu. Ponúka kopu dobrých a bezplatných služieb, ktoré je možné využiť ako profesionálne, tak aj pre nadšencov. Pekným príkladom, že sa Azure zlepšuje, je fakt, že sám začal podporovať open source. Bratislavská pobočka nám jedno z Azure monitorovacích riešení upravila tak, aby sme ho mohli použiť aj na sledovanie a kontrolu našich riešení, ktoré sú postavené práve na open source.

Na túto tému si viedol aj školenia. Ešte stále sa firmy boja využívať cloudové služby?

Nedôvera stále pretrváva, ale je tu vidieť výrazný progres. Pozitíva v cloude vidia skôr menšie firmy, pri väčších je voľbou skôr v čase, keď chcú stavať úplne nové riešenie alebo je čas obnoviť to staré. V dnešnej dobe už poskytovatelia platforiem umožňujú používať moderné šifrovacie technológie, takže tvoje dáta sú v bezpečí. Ak aj vo firme dôjde k ich úniku, je za tým skôr ľudský faktor, bez ohľadu na to, či sú dáta v cloude alebo nie. Keď sa s klientami bavíme na tému Microsoft a špehovanie, vždy sa smejem, že ak by naozaj niečo také robili, môžu to robiť priamo na tvojom pc alebo serveri a nemusia čakať, kým si dáš dáta do ich Cloudu. Na druhej strane, keď Microsoft vymyslel a vytvoril technológiu, na ktorej bežia tvoje aplikácie, tak kto iný sa dokáže lepšie postarať o to, aby bežali čo najlepšie?

 

Šéfuješ tiež firme iGeek, ktorá sa venuje vývoju mobilných aplikácií. Na ktoré svoje výtvory ste najviac hrdí?

Sme hrdí najmä na dve z nich. Prvým je Polaris – kompletný informačný systém na riadenie spoločnosti, ktorá poskytuje internet. Systém samostatne riadi a nastavuje zariadenia niekoľkých značiek, ako napr. CISCO alebo MikroTik, obsahuje CRM a manažment technikov, pričom v reálnom čase monitoruje stav infraštruktúry všetkých pripojených bodov a zariadení až po klienta, a to všetko v zariadení s iOS. Technik vie vďaka tomu v mobilnej aplikácii skontrolovať, či má klient zaplatenú faktúru, či má zapnutý router, či v ňom má pripojené zariadenia a podobne.

Foto: archív Jaroslava Mráza

Druhým riešením je aplikácia Sledovanie zásielok. Je bezplatná a trackuje zásielky slovenskej pošty a iných kurierských firiem. Navyše sme do nej vyrobili API rozhranie pre prevádzkovateľov E-shopov, kde ju môžu bezplatne použiť pre klientov, nielen na trackovanie zásielok počas prepravy ale priamo celej objednávky v E-shope od jej prijatia cez balenie a distribúciu až po doručenie zákazníkovi. Aplikácia si dlhodobo drží svoju pozíciu v top rebríčku business aplikácií.

Zo starších projektov sme hrdí napríklad na logickú hru Zane, ktorá je už teraz bezplatná a bola TOP 1 v Číne, Japonsku, Rusku a na popredných miestach v ďalších krajinách.

Aké trendy podľa teba v najbližšej dobe môžeme čakať vo svete mobilných aplikácií?

Trendy sa menia každú chvíľu, ale myslím si, že to budú veci riadené umelou inteligenciou alebo umelá inteligencia do vrecka. Niečo podobné ako sú Cortana a Siri, ale sofistikovanejšie a osobnejšie. Microsoft má podobný nástroj Flow, ktorý umožňuje automatizovať niektoré úlohy. Ja si niečo také predstavujem na dáta, emaily, internet a podobné veci, ale s umelou inteligenciou. Žijeme vo svete, ktorý je už prehltený informáciami, denne nám každému príde niekoľko sto emailov, ktoré nemáme čas čítať, preto očakávam, že prídu riešenia, ktoré prečítajú a pochopia obsah emailovej komunikácie a samé sa postarajú o vytvorenie úloh.

Foto: archív Jaroslava Mráza

Líši sa nejako náplň tvojej práce v Allycom a v iGeek? Nehrozí občas, tak ako pri dvoch deťoch, že jedno môže ostať trochu zanedbané?

Ja by som to nazval skôr partnerstvom, kde jeden pomáha druhému. V oboch som riaditeľ a manažér, ale v iGeek sa viac zaoberám usability, návrhom funkcionality, logiky systémov a dizajnom riešení. V Allycom zase riešim návrh infraštruktúry, aké nástroje je pre klienta dobré používať, riešim vhodný HW a SW. Zisťujem, ako pracuje a ako sa to dá robiť efektívnejšie za využitia IT. Popritom riešim klasické úlohy IT Admina. Inštalujem a konfigurujem servre, čobím všetko, čo táto pozícia obnáša, a občas si dokonca špiním ruky a ťahám káble sám. :)

Znie to tak, že tvoj pracovný deň je nabitý na prasknutie. Stíhaš sa venovať aj inej záľube, ako biznisu?

Biznis a práca sú mojou hlavnou vášňou, no mám aj veľa iných. Ako každý zo sveta IT mám rád technologické hračky a rád testujem nové veci. Rád tiež varím, čítam alebo píšem poéziu. Jedna z mojich zbierok dokonca vyšla v elektronickej podobe. Keď som bol mladší, pomáhal som organizovať festival japonskej kultúry na Slovensku Animecon, z čoho mi dodnes ostala záľuba v anime a japonskej kultúre. Nedávno som sa preto dal aj na štúdium japončiny, takže by som sa do toho Japonska už aj mohol ísť pozrieť. :)

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá