O čom Nikola Tesla sníval sa dnes stalo skutočnosťou

Tatiana Blazseková / 31. augusta 2015 / Tech a inovácie

Predstavte si žiť vo svete, kde nepotrebujete káble, nabíjačky a iné šnúroidné záležitosti, ktoré znepríjemňujú život. Len tak si nabiť mobil bez hodinového hľadania a rozmotávania káblov. Veď už sám Nikola Tesla pokladal všetky tieto drôtiky a kábliky za prebytočné. Bezdrôtová komunikácia už existuje, ale čo tak bezdrôtové nabíjanie cez WiFi? Aj o tom sníval legendárny Nikola Tesla.

 

Výskumníci z University of Washington sa rozhodli splniť Nikolovi jeho sen a vyvinuli PoWiFi. Akoby WiFi nebolo dostatočne magickou vecou samou o sebe, zobrali tento novodobý vynález do parády a jeho funkcie vycibrili ešte o kus viac.

 

Shyam Gollakata a jeho tím nedávno demonštrovali technológiu PoWiFi na EmTech Digital v San Franciscu. WiFi využili na nabíjanie rôznych zariadení za pomoci rádio-signálu. Technológia možno tiež využiť na nabíjanie nikel-metal hydridových a lítium-iónových batérii do vzdialenosti osem a pol metra. Dôležitou podmienkou tiež bolo, aby tento systém negatívne neovplyvniť činnosť routra.

 

 

Profesor Gollakota spolu so svojím tímom zostrojili systém spolu s PoWiFi, ktorý „oklame“ router aby neustále posielal RF signál, ktorý bude zachystávať anténa. Tento sa potom konvertuje do DC- jednosmerného usmerňovača. „DC-DC konventor zvyšuje napätie aby zodpovedal požiadavkám senzoru,“ vysvetlil profesor.

 

Áno, je pravda že WiFi to do istej miery robí aj teraz, ale len vo veľmi malom množstve. V skutočnosti ide o veľmi významný vynález, pretože RF signál môžu využívať viaceré zariadenia naraz, v závislosti od ich povahy vysielania.

 

„WiFi máme dnes skoro všade. Jej infraštruktúra je pre nás veľkou výhodou,“ hovorí Vamsi Talla, jeden z členov tímu.  Ďalej dodáva: „Ak sa nám podarí využiť už existujúcu infraštruktúru pre dodávku energie, rovnako môžeme umožniť bezdrôtové dodávky energie do domácností a kancelárii.“ Zbohom káble válajúce sa na stole i pod stolom!

 

 

Výskumníci dokonca inštalovali svoje PoWiFi do šiestich domov v strede mesta a vyzvali obyvateľov, aby všetko využívali tak, ako obyčajne. Štyria zo šiestich účastníkov si nevšimli žiaden rozdiel, jeden dokonca tvrdil, že všetko fungovalo lepšie ako obyčajne a ostatní, že internet bol pomalší ako obyčajne. PoWiFi teda potrebuje ešte nejaké vylepšenia, aby bol pripravený stať sa právoplatným členom domácnosti.

 

Ak neviete čo kúpiť priateľom na Vianoce, máme pre vás tip, aj keď nevieme, ktoré Vianoce to presne budú. 

 

 Zdroj: www.inhabitat.com

Pridať komentár (0)