O krok bližšie k večnej mladosti? Vedcom sa podarilo zvrátiť starnutie buniek

  • O večnej mladosti snívali ľudia vždy
  • Známy elixír mladosti sme zatiaľ ale neobjavili
  • O krok bližšie sa však dostali vedci, ktorým sa podarilo zvrátiť proces starnutia ľudských buniek
mladosť
flickr
  • O večnej mladosti snívali ľudia vždy
  • Známy elixír mladosti sme zatiaľ ale neobjavili
  • O krok bližšie sa však dostali vedci, ktorým sa podarilo zvrátiť proces starnutia ľudských buniek

Starnutie je obrovským strašiakom, ktorého sa desí takmer každý človek. Dnes totiž vládne kult mladosti, ktorý stavia na piedestál hladkú pokožku, štíhlu postavu a dokonalý „look“. Ak tieto hodnoty nevyznávaš, okamžite si vyčlenený z väčšinovej skupiny. Tieto spoločenské normy spustili hotovú lavínu. Pod ich vplyvom sa stávajú čoraz populárnejšími omladzovacie zákroky a úpravy vlastného tela. Množstvo z nás si jednoducho nedokáže alebo nechce priznať, že starne.

Kozmetické prípravky a rôzne úpravy však starnutie nespomaľujú, dokážu ho len dočasne zamaskovať. Od určitého veku však nepomáha ani to, a aj napriek snahám vyzerať mlado, svoj skutočný vek nedokážeme skrývať navždy. Ľudské telo je totiž nastavené tak, že od veku približne 25 rokov začína pomaly, ale isto upadať. Rýchlosť, akou sa starnutie prejaví, záleží aj od nášho životného štýlu. Ak je správny, vyzeráme omnoho mladšie než ľudia, ktorí svoje telo zanedbávajú.

Budúce generácie sa majú na čo tešiť

Úplné zastavenie starnutia je vzdialenou budúcnosťou, pretože sa jedná o komplexný proces. Pomalými krôčikmi sa však k tejto vytúženej méte približujeme. O veľký krok vpred sa postarali vedci, ktorí sa zamerali na mitochondrie (organely, ktoré sa vyskytujú v bunkách). Práve v mitochondriách sa tvorí energia. Sú zodpovedné aj za bunkové dýchanie a bunkovú smrť. Práve ich starnutie a spomalenie ich obnovy vedie k nášmu „úpadku“. Vedci sa preto zamerali práve na oblasť mitochondrií ako kľúču k večnej mladosti.

Do vzorky starnúcich mitochondrií zaviedli v laboratórnych podmienkach sírovodík, ktorého zápach pripomína skazené vajcia. Tento „voňavý koktejl“ zabránil starnutiu buniek a následnému zastaveniu ich obnovy. Kompletná štúdia bola zverejnená v žurnály Aging. Prítomnosť malého množstva sírovodíka spôsobila v mitochondriách zvýšenie množstva špeciálnych proteínov, ktoré majú na svedomí reakciu génov na vplyvy okolitého prostredia. Celkovo existuje 300 takýchto proteínov a ich množstvo klesá v priebehu starnutia.

„Máme nádej, že využívanie týchto molekulových nástrojov prispeje k odstráneniu starnúcich buniek u živých ľudí. Toto nám môže zároveň umožniť zasiahnuť viaceré choroby, ktoré prichádzajú so starobou. Je to síce ešte otázka budúcnosti, ale predstavuje vzrušujúci začiatok,“ zhrnuli vedci.

zdroj: www.iflscience.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK