O dedinu duchov sa postarala príroda. Vytvorila majstrovské dielo ako z rozprávky

  • Opustená dedina Houtouwan dnes vyzerá krajšie ako za čias, keď tu bývali ľudia
  • Tí ju opustili kvôli jej ťažkej dostupnosti a vzdialenosti
  • Opustenej dediny sa chopila príroda, ktorá ju premenila na hotový zázrak
27709998_10213147848085114_3377934892933970161_o
Salvatore Di Benedetto
  • Opustená dedina Houtouwan dnes vyzerá krajšie ako za čias, keď tu bývali ľudia
  • Tí ju opustili kvôli jej ťažkej dostupnosti a vzdialenosti
  • Opustenej dediny sa chopila príroda, ktorá ju premenila na hotový zázrak

Dedina Houtouwan, ktorá sa nachádza 64 kilometrov od východného pobrežia Číny, je hotovým architektonickým skvostom. Nemá ho však na svedomí svetový architekt zvučného mena, ale príroda. Už mnohokrát sa potvrdilo to, že tá je najlepším architektom zo všetkých. Videl si záhadné skalnaté útvary alebo kaňony vytesané do skál? Aj toto má svedomí príroda. V Houtouwane, ktorý sa nachádza na ostrove Shengshan, sa jej schopnosti ukázali v plnej sile.

Zelená dedina je najmä za slnečného počasia taká krásna, že množstvo návštevníkov od údivu otvára ústa. V minulosti prosperujúce obydlie má však predsa len jedno pozitívum – je tu úplne ticho a pokoj. Aj preto sa stala vyhľadávaným turistickým miestom. Veruže množstvo z návštevníkov by tu možno chcelo zostať aj bývať. Toto príjemné ticho tu však nebolo vždy.

Príroda dokáže vždy prekvapiť

Ešte v osemdesiatych rokoch toto miesto prekypovalo životom. Žilo tu viac ako 3 000 ľudí. Jednoducho bežná dedina, aké vidíš aj u nás. Bola však odrezaná od sveta, a preto sa postupne vyľudňovala. Obyvatelia sa sťahovali do susednej dediny. Sťahovanie národov sa skončilo v roku 2002. O obydlia sa sa viac nemal kto starať a čakal ich krutý osud. Matka príroda to však nenechala len tak a začala čarovať. Zariadené domčeky tak začala obaľovať do tej najkrajšej zelenej farby.

V súčasnosti sa väčšia časť stien ukrýva pod vrstvou popínavých rastlín a listov. Bez zeleného objatia zatiaľ zostávajú prevažne strechy. Od roku 2015, kedy bola fotografia strateného miesta zverejnená, sem prúdia davy turistov. Autority, ktoré majú toto územie na starosti, dúfajú, že nával turistov nespôsobí prírodnej dedinke žiadnu ujmu. Dokonca sa začalo vyberať vstupné. Bolo by totiž hriechom tento zvýšený záujem nevyužiť. Na vyvýšenom mieste pri dedine vyrástla plošina, z ktorej je na túto nádheru fantastický pohľad.


Výška vstupného na plošinu sú tri doláre. Za osem sa môže turista okolo celej dediny prejsť. Popri domoch sú umiestnené výstražné značky. Do každého domu tak vstupuješ na vlastné riziko, pretože pevnosť nie je zaručená. Najlepším časom na návštevu je leto, keď je všetko zelené. Na ostrov sa dostaneš zo Šanghaja pomocou trajektu. Ten ťa dovezie na ostrov Gouqi, ktorý je prepojený so Shengshanom pomocou mosta. Na mieste si môžeš najať taxík, ktorý ťa privezie priamo na miesto.

zdroj: cnn.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK