Obchodná vojna, ktorá môže zasiahnuť celý svet. Čína sa vyhráža Amerike rovnakými opatreniami

  • Začiatok obchodnej vojny, ktorá môže spôsobiť poriadne problémy, je pravdepodobne neodvratný
  • Čína spočiatku volila vyčkávaciu taktiku, ale nakoniec sa rozhodla konať.
  • Sľubuje boj rovnakými zbraňami ako Amerika
čína
flickr.com
  • Začiatok obchodnej vojny, ktorá môže spôsobiť poriadne problémy, je pravdepodobne neodvratný
  • Čína spočiatku volila vyčkávaciu taktiku, ale nakoniec sa rozhodla konať.
  • Sľubuje boj rovnakými zbraňami ako Amerika

Donald Trump po zvýšení cla na dôležité produkty dovážané z Číny dotiahol svoju krajinu na pokraj obchodnej vojny, ktorej víťazom však nebude ani jedna strana konfliktu. Naopak, pravdepodobne to uškodí obom „rozhádaným kohútom“ a pocítia to aj iné krajiny. Čína spočiatku volila vyčkávaciu taktiku a verila, že Trump situáciu zváži. Ale tvrdohlavý americký prezident sa rozhodol inak.

Po tom, čo schválil kontroverzné opatrenie, sa rozhodla konať aj samotná Čína, ktorá splnila svoje hrozby a tento pondelok uvalila clá vo výške 2,4 miliárd eur na americké produkty. Tento krok zvýšil už aj tak napätú situáciu medzi oboma ekonomicky najsilnejšími krajinami. Zvýšené clá sa budú týkať 128 druhov amerických produktov. Medzi nimi sa nachádza napríklad ovocie, bravčové mäso a oceľové rúry.

Pekelný plán americkej hlavy štátu

Tento krok však nie je hlavným útokom. Bola to iba výstraha, aby sa americký prezident. Čo sa však nestalo? Trump si celú situáciu vysvetlil úplne inak, ako sa očakávalo a považuje to za útok. Ešte v marci po tom, ako Čína nahlas uvažovala o súčasných protiopatreniach, sa totiž vyjadril, že plánuje uvaliť na čínske produkty clá v celkovej výške astronomických 40,7 miliárd eur. Zatiaľ sa však nevie, aké čínske produkty budú do tohto nového opatrenia zahrnuté.

Trump plánuje verejné vystúpenia niekoľko týždňov pred samotným nasadením do platnosti. Čína celú situáciu pozorne sleduje, a ak by došlo k realizácii tohto zákerného plánu amerického prezidenta, plánuje odvetu. A to nie hocijakú. Bude bojovať silnými zbraňami podobne ako Amerika. Jednoducho povedané, protiopatrenia Číny zasiahnu Ameriku v rovnakej sile, výške a rozsahu.

Americký minister financií Steven Mnuchin potvrdil, že aj napriek otvorenej vojne, ktorá vypukla v médiách, sa obe strany sporu snažia o riešenie a prebiehajú tajné rokovania. Ak by sa spor podarilo zažehnať, bol by to zázrak a neutrpela by ani jedna strana.

Obchodná vojna totiž spôsobuje otrasy na svetových burzách a v prípade plného vypuknutia hrozia ešte masívnejšie prepady, ako tomu bolo v marci tohto roka. Donald Trump sa aj napriek opatreniam vyjadril, že má Čínu rád. Láska sa však vyjadruje inak.

zdroj: cnn.com , cnn.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech