Obľúbená dovolenková destinácia je v panike. V letovisku vyčíňa žralok, uzavreli tri pláže

  • V obľúbenej destinácii sa zjavil žralok
  • Autority uzavreli dve pláže
  • Hneď na to hlásili výskyt ďalšieho žraloka v tretej lokalite
Žralok na Kanárskych ostrovoch
Ilustračné fotografie Archív Canva
  • V obľúbenej destinácii sa zjavil žralok
  • Autority uzavreli dve pláže
  • Hneď na to hlásili výskyt ďalšieho žraloka v tretej lokalite

V Španielsku hneď po začiatku turistickej sezóny museli autority zatvoriť už tretiu pláž. Dôvodom je výskyt žralokov. V nedeľu 16. mája okolo obeda boli preventívne zneprístupnené pláže Melenara a Salinetas v mestečku Telde na Kanárskych ostrovoch.

Neskôr popoludní, okolo 15:00 hod rovnaké sklamanie zažili aj dovolenkári na pláži San Agustín v dedinke San Bartolomé de Tirajana. Návštevník tam totiž hlásil, že zazrel žraloka a neskôr to potvrdili aj pracovníci Červeného kríža. Po inšpekcii miestna rada v oblasti preventívne zakázala kúpanie.

Spočiatku nebolo jasné, či šlo na všetkých troch miestach o rovnakého žraloka. Polícia preto začala oblasť pozorovať pomocou malých bezpilotných lietadiel. Potvrdilo sa, že v oblasti San Augustín sa vyskytol iný jedinec. Šlo o žraloka kladivohlavého. Podľa viacerých zdrojov meral viac ako dva metre.

Na sociálnych sieťach sa objavili videá vystrašených detí. Žralok kladivohlavý môže dorásť až do dĺžky šesť metrov. Zatiaľ čo väčšina týchto druhov je pre ľudí neškodná, ide zároveň o agresívnych predátorov. Prítomnosť žralokov na Kanárskych ostrovoch sa vo všeobecnosti považuje za čosi nezvyčajné.

Miestna rada v Telde sa však nakoniec rozhodla pláž Melenara otvoriť pre verejnosť ešte v ten istý deň. Rozhodnutie padlo po tom, ako sa potvrdilo, že žralok už oblasť opustil, píše sa na webovej stránke Guide to Canary Islands.

Členovia rady María Calderín a Miguel Rodríguez verejnosť ubezpečujú, že už v mori žiadne nebezpečenstvo nehrozí. Miestna polícia, Civilná ochrana a spoločnosť poskytujúca plavčíkovské služby v obci Proactiva v súčasnosti spolupracujú na zabezpečení oblasti v snahe zabrániť návratu žralokov.

Pláže by už v súčasnosti mali byť bezpečné a obyvatelia i turisti si opäť môžu užívať krásne miestne pobrežia. Autority ľudí vyzývajú, aby nepanikárili a zostali pokojní. V takýchto situáciách treba dodržiavať pokyny plavčíkov a úradov.

Získaj späť vyše polovice svojich výdavkov na dovolenku

Ako sme ťa informovali v tomto článku, ak netúžiš navštíviť exotické more a počas svojho letného oddychu radšej zostaneš na Slovensku, štát má pre teba skvelé správy. Pri pobyte v našej domovine máš ako zamestnanec nárok na rekreačný poukaz do 275 eur ročne. Pokryť pritom môže 55 percent nákladov tvojej dovolenky.

V stredu minulý týždeň v parlamente prešla novela Zákonníka práce. V nej sa píše, že rekreačné poukazy na dovolenku môžu získať aj rodičia zamestnanca alebo zamestnankyne. Doteraz pritom platilo, že šlo len o financie určené pre jeho najbližších rodinných príslušníkov.

Zmeny do platnosti vstupujú už budúci rok. Rekreačné poukazy Slováci využívajú čoraz častejšie. Priemerne na dovolenke ušetria 202 eur a po novom ich môže využiť skutočne veľké množstvo ľudí. Podmienky a všetky dôležité informácie o tomto stále pomerne neznámom príspevku sme ti priniesli v tomto článku.

Zdroje: Guide to Canary Islands, National World, Archív SIU

Najnovšie videá

Trendové videá