Obrovská blamáž: Skupina Čechov okradla ľudí o desaťtisíce eur, ich projekt bol špičkový podvod

  • Kryptomeny nie sú v dnešnom svete žiadnym cudzím pojmom
  • Ak sa v tomto svete orientuješ, určite si už počul o NFT
  • Dopočula sa o ňom, žiaľ, aj táto organizovaná skupina Čechov
  • Ľudí okradli o tisícky eur a utiekli nevedno kam
Prírodný
opensea.io
  • Kryptomeny nie sú v dnešnom svete žiadnym cudzím pojmom
  • Ak sa v tomto svete orientuješ, určite si už počul o NFT
  • Dopočula sa o ňom, žiaľ, aj táto organizovaná skupina Čechov
  • Ľudí okradli o tisícky eur a utiekli nevedno kam

Mnoho ľudí už dnes zastáva názor, že kryptomeny čoskoro ovládnu svet. Ak si v tejto oblasti zorientovaný, vieš, že do tejto sféry nepatria len kryptomeny ako také, ale aj NFT-čka. 

Práve pomocou nich sa podarilo v poslednom období zbohatnúť naozaj veľkému množstvu ľudí. Niektorým sa to podarilo ich kreativitou a šikovnosťou, iným ale pomocou podvodov. Príkladom toho je skupina Čechov, ktorá má na svedomí NFT „projekt” Future Billionaires Club.

NFT ako skvelý zdroj príjmu

Čo je to vlastne NFT? O tom by sa dalo napísať naozaj veľa, ale aby sme najprv v skratke ozrejmili tento pojem aj ľuďom, ktorí sú v kryptosvete nováčikmi, NFT je skratkou pre non-fungible token, teda nezameniteľný token. 

Ide o jednotku dát, ktoré sa nachádzajú na digitálnej databáze blokchain, a každé NFT predstavuje nejakú digitálnu položku. Tá môže predstavovať napríklad nejaký obrázok, video či zvuk. Dnes sa už ale dokonca ako NFT predávajú aj „pozemky” v metaverze a existuje už aj možnosť zakúpiť si svojho vlastného avatara. 

A ako ľudia na NFT zarábajú? Vyberieš si NFT projekt, ktorý má potenciál, a kúpiš si jeho NFT. To následne zalistuješ na portáli, ktorý sa venuje ich predaju (najväčším z nich je OpenSea) a čakáš, kým sa na tvoje NFT nájde kupec, ktorý ho, samozrejme, kúpi za vyššiu sumu ako ty. 

Niekedy môžeš takto zarobiť stovky eur, niekedy tisícky, a v prípade naozaj veľkých projektov aj desaťtisíce. Inokedy sa ale aj ako skúsený nákupca môžeš stať obeťou podvodu. A tak to bolo aj v tomto prípade. 

Future Billionaires Club 

Projekt vyzeral spočiatku skvele a ak vo svete NFT nie si nováčikom, možno si o ňom počul aj ty. Domovom komunít NFT projektov je aplikácia Discord, a v slovenských a českých skupinách sa o tomto projekte hovorilo naozaj dosť. 

Spočiatku vyzeral naozaj dôveryhodne – komunita na Discorde bola aktívna, sociálne siete takisto a web vyzeral (a zatiaľ ešte aj vyzerá, no jeho vypnutie je zrejme otázkou niekoľkých hodín) naozaj dobre. 

Ak si sa na projekt pozrel bližšie, zistil si, že najhorší nebol ani plán, pri NFT tzv. roadmap. Skupina Čechov toho mala v pláne naozaj veľa. Vlastníctvo jedného ich NFT malo byť vstupenkou do akéhosi lukratívneho klubu podnikateľov, ktorí sa mali navzájom podporovať, inšpirovať a motivovať. 

Organizovaná česká skupina chcela predajom taktiež podporiť skutočných levov prostredníctvom WWF a dokonca deklarovala, že pôjde o historicky prvé NFT, ktoré bude vyslané do vesmíru.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: Server Discord, Future Billionaires Club, Open Sea

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie