pjimage(361)
Wave Solutions Housings
Oceán, surfovanie, fotenie
Wave Solutions Housings

Obyčajný produkt pretvoril na technologickú bombu. 3D tlačené housingy ocenia najväčší profíci (ROZHOVOR)

  • Zo Slovenska si so sebou okrem batoha zobral aj svoje know-how o špičkovej technológii
  • Sily spojil s miestnym výrobcom profi housingov, čím vznikol svetovo jedinečný produkt
  • Tieto 3D tlačené housingy nenájdeš nikde inde vo svete
  • Zo Slovenska si so sebou okrem batoha zobral aj svoje know-how o špičkovej technológii
  • Sily spojil s miestnym výrobcom profi housingov, čím vznikol svetovo jedinečný produkt
  • Tieto 3D tlačené housingy nenájdeš nikde inde vo svete

Slovák, Portugalec a Rumun. Nie, nečítaš začiatok národnostného vtipu, no príbeh troch ľudí, ktorí v spolupráci launchujú na trh svetovo jedinečný produkt. Jeho výrobe sa časť posádky venuje už roky, no až s príchodom Jakuba zo Slovenska sa podarilo klasický produkt pretvoriť na technologickú bombu. Usaď sa a čítaj. Prvé 3D tlačené housingy sú na svete.

  • Kto stojí za výrobou svetových housingov a čo to vlastne je
  • Aká je Portugalsko krajina a aký sú Portugalci národ
  • Čím je priemyselná 3D tlač odlišná od tej verejnosti dostupnej
  • Či sa dá na zmene technológie už zabehnutej značky zarobiť

S 3D tlačou pracuješ už niekoľko rokov, prečo si sa rozhodol priniesť ju zo Slovenska práve do Portugalska?

Stalo sa to pred dvoma rokmi a celá spolupráca začala jedným náhodným stretnutím. Do Portugalska som prišiel bez zámeru pracovať, len tak, s karavanom. Nedorazil som tam však počas leta tak, ako je to bežné, a kto bol v Portugalsku, vie, že zima obnáša monzúny a studený oceánsky vietor.

Z toho dôvodu som hľadal miesto, halu alebo sklad, kde by som v suchu mohol parkovať a prípadne realizovať niektorý z vlastných projektov. V tomto procese hľadania som spoznal Nuna, s ktorým sme už priamo v ten deň začali spolupracovať.

Musím povedať, že keď som videl, koľko námahy ho stojí výroba jedného housingu a ja som poznal technológiu na zjednodušenie, mal som silnú potrebu do toho procesu vstúpiť.

Na čo sa vlastne spomínané profesionálne housingy využívajú?

Sú to vodotesné obaly na profesionálne kamery a fotoaparáty určené pre natáčanie pod vodou. Laicky to znie veľmi jednoducho, ale len hŕstka ľudí na svete v skutočnosti vie, ako spraviť dobrý housing tak, aby bol na 100 % vodotesný aj v hĺbkach okolo 30 m, silných vlnách, a zároveň ho bolo možné dobre držať v ruke a točiť s ním content, ktorý chcete.

 

Čiže v skratke sú to vodotesné, takmer nerozbitné obaly na veľké profesionálne kamery, na ktoré má tento môj priateľ, prakticky, monopol. Jedná sa o veľmi zložitý technologický výrobný postup, no po dokončení dostaneš do rúk produkt, ktorý mnohým zoberie slová.

Znie to, že si si Portugalsko zamiloval. Čo je na tejto krajine pre teba špeciálne?

Popravde asi úplne všetko. Lokálni ľudia sa totálne líšia od Slovákov, hlavne staršia časť. V uliciach Bratislavy vidíš uponáhľaných, ufrflaných, smutných a nervóznych ľudí. Tu sa na ulici bežne zdravia neznámi ľudia a usmievajú sa na seba, len tak, lebo sa to dá.

Taktiež nevolajú každý garážový projekt startup, ale sú omnoho viac pri zemi. Zachoval sa tu akýsi zdravý sedliacky rozum, vďaka ktorému veci fungujú, ako majú, nielen na úrovni dedín, ale celých regiónov.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Wave Solutions Housings (@wavesolutionshousings)

Medzi domovinou a oceánskym štátom pendluješ pravidelne, ako sa stalo, že ste sa s pôvodným výrobcom housingov dali dokopy?

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroj: Wave Solutions
'

Najnovšie