Obyvatelia talianskeho mesta dostanú peniaze za to, že budú chodiť na bicykli

  • Vedenie talianskeho mesta Bari sa rozhodlo pre zdvojnásobenie počtu cyklistov v uliciach
  • Riešiť to chce peniazmi. Pomôže odmeňovanie cyklistov k tomu, aby sadli na bicykel aj tí, ktorí ho bežne nevyužívajú?
bicykel
flickr
  • Vedenie talianskeho mesta Bari sa rozhodlo pre zdvojnásobenie počtu cyklistov v uliciach
  • Riešiť to chce peniazmi. Pomôže odmeňovanie cyklistov k tomu, aby sadli na bicykel aj tí, ktorí ho bežne nevyužívajú?

Obyvatelia talianskeho mesta Bari majú dôvod na radosť. Do vrecka im spadne zopár eur naviac. Vedenie prístavného mesta sa totiž rozhodlo určitú časť svojich aktívnych obyvateľov obdarovať peniazmi. Dôvodom je propagácia využívania bicyklov. Ako takmer každé mesto sveta, aj tu sa rozmohli automobily. Vedenie mesta sa však rozhodlo konať skôr, kým sa situácia nevymkne spod kontroly.

Mesto by sa tak mohlo v prípade úspechu stať vzorom pre ostatné mesta v Taliansku. Okrem samotného mesta sa bude táto akcia týkať aj okolia. Celkovo by mala zasiahnuť 1,3 milióna ľudí. Budú však stačiť peniaze na presvedčenie väčšiny ľudí? Pravdepodobne nie. Sľúbená odmena bude totiž výhodná len pre ľudí, ktorí našliapu mesačne desiatky kilometrov. Za jeden prejdený kilometer by mal totiž cyklista dostať maximálne niekoľko desiatok centov.

Vášniví cyklisti nebudú mať žiadne výhody

Chronických lenivcov tak tieto peniaze určite nepresvedčia k tomu, aby sadli na bicykel. Snaha sa však cení. Peniaze na akciu nedáva mesto z vlastného vrecka. Viac ako pol milióna eur by malo ísť priamo zo štátnej pokladnice. Tieto peniaze by mali vydržať okolo štyroch mesiacov, čo je presne toľko, koľko bude trvať akcia.

Pozrime sa na presný cenník. Ľudia, ktorí budú cestovať do práce a z práce na bicykli by mali dostať za kilometer 20 centov. Cyklisti, ktorí sa budú presúvať na bicykli po meste by mali dostať skromné 4 centy za rovnakú vzdialenosť. Akcia sa vzťahuje aj na majiteľov elektrických bicyklov. Títo cyklisti však dostanú polovičnú sumu.

Ak by si bol extrémne akčným cyklistom, ktorý prejde denne desiatky kilometrov a myslel by si si, že si takto zarobíš, tak máš smolu. Každý človek môže získať jedno euro za deň. Maximálne môžeš v priebehu štyroch mesiacov získať 100 eur. Vedenie mesta má na tento rok smelý cieľ, a tým je zdvojnásobenie počtu cyklistov. A odkiaľ vzali miestni poslanci inšpiráciu? Ako vzor im poslúžilo mesto Massarosa v Toskánsku, kde prebiehal podobný projekt v roku 2015. Cyklisti tu mohli získať až 50 eur za mesiac.

zdroj: repubblica.it

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech