Oceány môžeme podľa 19-ročného vedca a vynálezcu vyčistiť do desiatich rokov

  • Oceány regulujú naše podnebia, produkujú kyslík, ukrývajú v sebe najrozmanitejšiu svetovú biodiverzitu a sú to zároveň tie najdôležitejšie prírodné systémy našej planéty. Napriek tomu sa k nim správame príšerne a ročne ich znečisťujeme tonami plastových odpadkov. Mladý Boyan Slat vyvinul spôsob, akým by sme tento odpad mohli eliminovať už do desiatich rokov.
image_1446559258.jpeg
  • Oceány regulujú naše podnebia, produkujú kyslík, ukrývajú v sebe najrozmanitejšiu svetovú biodiverzitu a sú to zároveň tie najdôležitejšie prírodné systémy našej planéty. Napriek tomu sa k nim správame príšerne a ročne ich znečisťujeme tonami plastových odpadkov. Mladý Boyan Slat vyvinul spôsob, akým by sme tento odpad mohli eliminovať už do desiatich rokov.

 

Nápad na riešenie ekologickej krízy Boyanovi vraj skrsol počas kúpania v gréckom mori, keď okrem morských živočíchov natrafil aj na kopu plastových odpadkov, ktoré mu zážitok úplne pokazili. Práve tieto odpadky sú pre naše oceány najškodlivejšie – trvá roky, kým sa plasty rozložia a medzitým stihnú preplávať tisícky kilometrov, preputovať tráviacim traktom zvierat, či znečistiť pláže. V oceánoch takéto odpadky vytvárajú celé prúdy, ktoré v miliónoch tonách putujú po svete. Je to smutný pohľad pre nás ľudí a veľká komplikácia životov ocenánskeho obyvateľstva. Odpad je treba za každú cenu zo svetových vôd vyloviť, lenže pre ich obrovskú rozlohu to nie je žiadna hračka. Aj preto je Slatova optimistická vízia desiatich rokov skrsla veľkú nádej. 

 

 

Za spomenutých desať rokov by sa aj s pomocou morských vírov mohol počet odpadu len v Tichomorí znížiť až o polovicu. Mechanizmus, ktorý chce Boyan vypustiť do oceánov, by pomocou sietí pasívne zachytával odpadky – ktoré by neustále spracovávala pripojená platforma – cestoval vďaka prírodným prúdom a eventuálne spolu s odpadkami dorazil ku zberným staniciam, kde by sa odpadky a nečistota zhromažďovali. Mechanizmus je dostatočne veľký na to, aby špinu zachytávať z mnohých uhlov a zároveň sa vďaka fyzickým zátarasám vyhýba živočíchom, ktoré by sa do víru mohli nešťastne zapliesť. 

 

 

Svoje predstavy Boyan prvý krát predstavil počas svojej inšpiratívnej TEDx talk a zároveň na internete spustil crowdfundingovú kampaň, kde sa mu postupne podarilo získať milióny dolárov. Detailný plán, rozmery príslušenstva, financovanie, či štatistické údaje o efektivite mechanizmu nájdeš tu. V skratke však stačí dodať akurát to, že mladý inovátor má svoj plán premyslený do najmenších podrobností a predtým, než finálnu verziu vypustil do sveta, zrealizoval viacero menších pokusov. Ukázali sa ako účinné a vďaka tomu je dnes na svete Ocean Cleanup Array.

 

 

Pre svet by podobný vynález znamenal veľmi veľa. Kvôli plastovým odpadkom ročne príde o život približne 100,000 morských cicavcov a aspoň milión vtákov. Za rok stratia ľudia kvôli poškodeniu rybárskeho príslušenstva odpadkami vyše 1,25 miliardy dolárov, a to je reč len o Tichomorí. Slat sa sám seba spýtal, prečo by sme toto enormné množstvo jednoducho nemohli upratať? Nakoniec to možno predsa len dokáže. Do boja s 7,250,000 tonami plastového odpadu vo svetových slaných vodách sa pustil s veľkým zapálením – a je to o to viac pôsobivé, že má len 19 rokov. Dokonca má aj odpoveď na to, čo by sme s toľkým plastom mohli urobiť – premeniť ho v olej, ktorého pre nás nikdy nie je dosť.

 

Aj keď sa voči jeho vynálezu vyjadrilo viacero kritikov, podľa ktorých nejde o nič nové, ale skôr o utopickú víziu bez perspektívy, Slat sa nimi nenechal odradiť. Počas jedného roka s vyše sto-členným tímom vypracoval päťsto-stranový súhrn svojej vízie, viacero jej bodov si nechal patentovať a prehlásil, že na jeho desať ročný projekt bude stačiť jeden jediný čistiaci mechanizmus. Nuž, už len stačí počkať, či sa jeho plány vyplnia. Momentálne spolupracuje s viacerými inžinierskymi spoločnosťami na dosiahnutí najbližšieho cieľa – dvoch miliónov dolárov. Tie sa snaží získať aj pomocou ďalšej crowdfundingovej kampane. Aj napriek pozitívnym výhliadkam však nezabúda apelovať na našu obrovskú produkciu plastového odpadu, ktorú musíme v prvom rade radikálne znížiť.  

 

Zdroj: Elite Daily, In Habitat

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá