Od starej mamy dostal receptúru tradičných Šporheltníkov, na ktorých si postavil biznis

  • Attila vstupoval do gastro biznisu s jasným cieľom
  • Oživiť ponuku na trhu a prinavrátiť medzi ľudí tradičnú kuchyňu, ktorá bola každodennou súčasťou života našich starých rodičov
  • Nakoniec sa mu to podarilo vďaka Šporheltníkom
att
Nitránsky Street Food Fest, Attila Pócsik
  • Attila vstupoval do gastro biznisu s jasným cieľom
  • Oživiť ponuku na trhu a prinavrátiť medzi ľudí tradičnú kuchyňu, ktorá bola každodennou súčasťou života našich starých rodičov
  • Nakoniec sa mu to podarilo vďaka Šporheltníkom

Attila chcel pred dvoma rokmi priniesť na trh niečo celkom nové, aby Slováci nemuseli jesť len klasické pečené klobásy či cigánske pečienky. Pri návšteve rôznych trhov, jarmokov, vinobraní zistil, že ponuka predajcov je prakticky všade identická. Jedného dňa si spomenul na svoje detstvo a nezabudnuteľné babičkine Šporheltníky. Dnes ich už predáva spoločne s jeho tímom vo vlastnom stánku s ktorým cestujú po Slovensku.

Názov Šporheltníky pochádza zo slova šporhelt, na ktorom sa naše placky pečú. Častokrát sa však stretávame s tým, že ľudia tento názov nepoznajú, hlavne mladšia generácia. Samozrejme záleží aj od kraja, kde šporhelt nazývajú inak,” vysvetľuje Attila, pre Startitup.

Najskôr Attilovmu nápadu rodina veľmi neverila, ale podarilo sa mu dosiahnuť opak. Začiatky boli podľa jeho slov veľmi náročné a výsledok neistý avšak dnes toto rozhodnutie neľutuje.

Moderný biznis postavneý na pôvodnej receptúre

Attila sa vo svojom biznise sa drží receptúry, ktorú má od svojej babičky, ktorá mu Šporheltníky pripravovala vždy, keď jej zostalo chlebové cesto. Attila sa rozhodol pôvodnú receptúru zmodernizovať a vylepšiť. Taktiež v stánku so Šporheltníkmi platí, že aj keď ponúkajú stále plnky, radi sa prispôsobujú aj záujmom a trendom na trhu a snažia sa ponuku rozširovať. Tento rok bol veľký hit Šporheltník plnený kyslou kapustou a opečenou klobáskou, ktorý sme uviedli ako novinku,” hovorí Attila.

V gastre to dotiahnu ďaleko len tí najodhodlanejší

Odvetvie gastronómie je všeobecne náročné. Našim hlavným problémom boli zamestnanci avšak po troch rokoch mám pod sebou skvelý tím ľudí, z ktorých sa časom stali priatelia. Gastro stánok funguje len približne 6 mesiacov v roku.”

Z počiatku bol preto Attila zamestnaný na trvalý pracovný pomer, dnes sa popri gastre venuje aj inému druhu podnikania. Robiť gastro biznis bez typickej” kamennej prevádzky láka mnohých, no len málokto si naozaj uvedomuje komplikácie, ktoré s takýmto typom podnikania prichádzajú.

Na začiatku je veľmi náročné vybaviť si všetky potrebné povolenia, ktoré si vyžaduje legislatíva. Zaberie to veľa času a trpezlivosti. Veľkú úlohu tiež zohráva počasie. Rezervácia miesta na akciách je niekoľko mesiacov dopredu a počasie sa vopred nedá predvídať ani ovplyvniť. Ďalším, ale menším mínusom je, že počas hlavnej sezóny, ktorá trvá približne od mája do začiatku októbra, sa nonstop presúvame po Slovensku, častokrát pracujeme 16 hodín zo dňa a svoj stánok prevážame v noci,” dodáva Attila.

Attila a jeho prevádzka so Šporheltníkmi je jasným príkladom toho, že k tradíciám a pôvodným receptúram sa oplatí vracať aj v dnešnej modernej dobe. Ľudia si mnohokrát pomimo hot-dogov či burgrov pochutnajú aj na jedle, ktoré bolo každodennou súčasťou slovenských domácností, no časom akosi pominulo.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá