Odborníci tvrdia: Tieto zariadenie môžu zničiť Ethereum a celkovo poškodiť trh s kryptomenami

  • Kryptomeny sú aj napriek problémom zaujímavou alternatívou k papierovým peniazom
  • Súčasný vývoj situácie im však nepraje a bude ešte horšie
  • Na trh čoskoro prídu nové zariadenia na ich ťažbu, ktoré im môžu poriadne uškodiť
kryptomeny
flickr/bitmain
  • Kryptomeny sú aj napriek problémom zaujímavou alternatívou k papierovým peniazom
  • Súčasný vývoj situácie im však nepraje a bude ešte horšie
  • Na trh čoskoro prídu nové zariadenia na ich ťažbu, ktoré im môžu poriadne uškodiť

Kryptomeny aj napriek všetkým negatívam môžu byť prvým krokom k novému pohľadu na financie. V budúcnosti by fyzická mena mohla prestať existovať a svet by fungoval len na peniazoch v digitálnej podobe. Veď dnes sa už mnohé platby riešia bezhotovostne, takže prechod na virtuálnu menu by nebol vôbec náročný. Kryptomeny však prekážajú finančným spoločnostiam a vládam krajín hlavne preto, že ich nie je možné zdaniť a sledovať. To je ten pravý problém, prečo sú kryptomeny pomerne neobľúbené.

Kryptomeny sa už od nepamäti získavali pomocou tzv. ťažby za pomoci grafických kariet, ktoré majú oproti procesorom obrovský výkon, a tak si dokázali ľahšie poradiť s náročnými matematickými výpočtami, za ktoré dostaneš odmenu v podobe kúska kryptomeny. Tento proces je v súčasnosti veľmi náročný v porovnaní s tým, aký bol v začiatkoch, a tak sa mnohým ľuďom vlastne už veľmi nevyplatí.

Je pomalý a spotrebúva obrovské množstvo elektrickej energie, pretože zaťažuje výkonné grafické karty na maximum. Ale nie každý má tisíce eur na nákup bitcoinu alebo etherea, a tak sa rozhodne pre túto cestu. Práve masívna ťažba kryptomien spôsobila nedávne zvýšenie cien grafických kariet. Nič lepšie na ťažbu vlastne neexistovalo.

Tvorcovia etherea novým zariadeniam nefandia

Ťažba kryptomien by sa mala znovu vyplatiť s príchodom ASIC minerov, ktoré sľubujú lepší výkon a nižšiu cenu. ASIC (application specific integrated circuit) je zariadením, ktoré je určené iba na jednu jedinú špecifickú operáciu. V tomto prípade napríklad na ťažbu kryptomien. Práve špecifické určenie mu dáva obrovskú výhodu.

Dosahuje lepšiu efektivitu pri riešení matematických operácií pri omnoho nižšej cene. Výsledok? Rýchlejšie získanie vysnívanej virtuálnej mince. Každý ASIC miner môže byť zameraný na špecifickú kryptomenu.

Ceny tých najlacnejších ASIC minerov začínajú na 125 eurách. Čím je miner drahší, tým efektívnejšie si poradí s náročnými matematickými výpočtami. Tvorcovia druhej najobľúbenejšej kryptomeny ethereum vidia ASIC ako veľkú hrozbu. Chystané novinky totiž pravdepodobne dokážu ťažiť ethereum obrovskou rýchlosťou, a toto môže prispieť k odlivu ľudí, ktorí doteraz ťažili len za pomoci lacnejších grafických kariet. Táto skupina pravdepodobne nebude mať o ASIC  záujem.

Prečo tomu tak je? ASIC minery sú určené iba na jednu jedinú vec. Grafické karty sa dajú využiť na mnoho iných vecí, a tak ľudia nebudú chcieť kupovať jednoúčelové zariadenie. Odliv týchto ľudí spôsobí vo výsledku zníženie decentralizácie kryptomeny. Tá začne pripomínať tú klasickú centralizovanú, pripomínajúcu tradičný finančný systém. Podobná situácia sa deje aj okolo bitcoinu, kde sa už tieto zariadenia používajú. Grafické karty končia následne v bazároch.

Prvým ASIC minerom, ktorý je určený pre ťažbu etherea, bude Antminer E3 od spoločnosti Bitmain. Mal by ponúknuť výkon podobný tomu, aký má zostava grafických kariet s cenou 1 670 € a to za cenu 670 €. Nevýhodou je 180-dňová záruka. O zariadenie, ktoré bude vydané v júli je obrovský záujem a momentálne je beznádejne vypredané.

zdroj: businessinsider.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech