Odkláňa sa Putinov Trójsky kôň v EÚ Orbán od Moskvy? Akú úlohu v tom hrajú blížiace sa maďarské parlamentné voľby?

  • Viktor Orbán a Vladimir Putin majú diametrálne odlišné začiatky
  • Spočiatku ich vzťah nebol pozitívny, neskôr sa stali veľmi blízki spojenci
  • Vojna na Ukrajine vzájomné vzťahy poznačila
  • Bude mať vplyv na parlamentné voľby?
Viktor Obran
Maďarský premiér Viktor Orbán, Twitter
  • Viktor Orbán a Vladimir Putin majú diametrálne odlišné začiatky
  • Spočiatku ich vzťah nebol pozitívny, neskôr sa stali veľmi blízki spojenci
  • Vojna na Ukrajine vzájomné vzťahy poznačila
  • Bude mať vplyv na parlamentné voľby?

Ruský prezident Vladimir Putin nemal medzi európskymi lídrami veľa kamarátov ani predtým, ako Rusko v noci z 23. – 24. marca zaútočilo na Ukrajinu a krvavé boje stále pokračujú a ani mnohí bezpečnostní experti si netrúfajú odhadnúť, kedy sa tento vojnový konflikt skončí.

Od roku 2010, kedy sa Viktor Orbán po druhýkrát stal maďarským premiérom, predtým bol medzi rokmi 1998 a 2002 považovaný za najbližšieho Putinovho spojenca na európskom kontinente, avšak v posledných dňoch sa zdá, že čoskoro 59-ročný Orbán sa od svojho ruského kamaráta pod vplyvom prebiehajúceho vojnového konfliktu na Ukrajine odvracia.

Začínali na opačných póloch

Zaujímavé je, že až do roku 2010 nič nenasvedčovalo tomu, že z nich budú úzki spojenci. Taiwan News totiž poukazuje na to, že počas Studenej vojny pôsobili na protichodných stranách.

Putin bol v druhej polovici 80. rokov minulého storočia vyslaný sovietskou tajnou službou KGB do nemeckých Drážďan. Na druhej strane, Financial Times informuje, že Orbán bol v tom čase študentským disidentom, ktorý sa prvýkrát dostal do pozornosti v roku 1989.

V tom čase dlhovlasý Orbán na budapeštianskom Námestí hrdinov pred 250-tisícovým davom a miliónmi televíznych divákov volal po slobodných voľbách a ukončeniu sovietskej okupácie.  

The Brussels Times tiež pripomína, že v roku 1989 sa vtedy 26-ročný Orbán dostal na šesť mesiacov na prestížny Oxford na základe štipendia od známeho filantropa a finančníka Georgea Sorosa, ktorého si v posledných rokoch vybral za svojho nepriateľa číslo 1. Počas tohto zahraničného pobytu sa spolupodieľal na založení jeho strany Fidesz. 

Orbán sa prvýkrát stal maďarským premiérom v roku 1998, kým Putin ruským prezidentom v roku 2000. V roku 2002 Orbán však parlamentné voľby prehral a k moci sa dostali maďarskí socialisti (MSZP), ktorých Orbán z opozičných lavíc ostro kritizoval pre ich podporu Ruskom iniciovaného projektu South Stream a v tejto súvislosti ich nazval „zradcami“

„Nechceme byť najšťastnejšími kasárňami Gazpromu,“ vtipkoval v roku 2007 Orbán.

Balkan Insight ešte prízvukuje, že to bol práve Orbán, kto v roku 1999 podpísal vstup Maďarska do NATO a v roku 2008 nazval ruskú inváziu do Gruzínska „imperialistickou akciou čistej mocenskej politiky“. Okrem toho, Orbán bol jeden z mála maďarských politikov, ktorý sa na prelome tisícročia nesnažil udržiavať s Ruskom dobré vzťahy.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Taiwan News, The Brussels Times, Financial Times, Balkan Insight, Deutsche Welle, Friedrich Naumann Foundation, CNBC, The Spectator, Euractiv, The Philadephia Inquirer, Politico, Közvélemény-kutatók

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá