Odľahlé mesto baníkov v Colorade premenili na luxusný rezort, kde by si zaručene chcel stráviť zopár nocí

  • Mesta duchov, strašidelné, opustené, rozpadnuté a ponorené vo večnom tichu
  • Tak podobne vyzeralo bývalé banícke mestečko na odľahlom mieste na juhozápade Colorada
  • Dnes je z opusteného miesta luxusný rezort, ktorý navštevujú všetci tí, ktorí chcú utiecť od večného zhonu
stredisko v horách
duntonhotsprings.com
  • Mesta duchov, strašidelné, opustené, rozpadnuté a ponorené vo večnom tichu
  • Tak podobne vyzeralo bývalé banícke mestečko na odľahlom mieste na juhozápade Colorada
  • Dnes je z opusteného miesta luxusný rezort, ktorý navštevujú všetci tí, ktorí chcú utiecť od večného zhonu

V dávnej minulosti túžilo mnoho dobrodruhov po bohatstve. Ak sa začali šíriť chýry o tom, že sa na nejakom mieste našlo nerastné bohatstvo, okamžite sa na dané miesto vybrali prví ziskuchtiví dobrodruhovia, ku ktorým sa postupne pridávali ďalší a ďalší. Podobne vzniklo aj mestečko Dunton ukryté hlboko v hustých horách San Juan, ktoré sa rozprestierajú na juhozápade Colorada a severozápade Mexika.

V roku 1880 v časoch najväčšej slávy tu bývali tvrdými podmienkami zocelení baníci spolu so svojimi rodinami. Celkovo až 500 ľudí. Miesto totiž ponúkalo dostatočné množstvo nerastného bohatstva, ktoré čakalo na svojich objaviteľov. O tom, že práve tu budú ložiská drahých kovov, nemal nikto ani poňatia. Záujem však vzbudili horúce pramene, ktoré tu vyvierali. Nachádzalo sa tu zlato či striebro. Sláva mestečka však v priebehu storočia pomaly upadala a v roku 1919 tu už nebolo ani živej duše.

Odliv baníkov spôsobila hlavne odľahlosť miesta. Transport vyťaženej rudy bol kvôli tomu veľmi komplikovaný. Po tom, čo postavili cez územie železničnú trať sa obyvatelia presunuli, aby boli k nej čo najbližšie. Miesto tak začalo chátrať a jeho osud vyzeral veľmi smutne. V 70. až 80. rokoch sa mestečko premenilo na ranč. Ak sa v týchto miestach náhodou nachádzali nejakí pocestní, často sa tu radi zastavili.

zima

Smutný osud mestečka zmenil nový majiteľ

V 90-tych rokoch sa toto miesto dostalo do rúk súčasného vlastníka Christopha Henkela. Dnes o viac ako 100 rokov však na mieste, kde by si očakával ruiny, množstvo stromov a vysokej trávy nájdeš prekvitajúce luxusné stredisko, ktoré má dokonca aj vlastné kúpele práve vďaka horúcim prameňom. Opustené drevené domy boli zrekonštruované. Každý jeden dom nesie meno svojho pôvodného vlastníka, ktorý ho vybudoval.

jazierko

Rekonštrukcia nebola vôbec jednoduchá. O tom, aké následky nechá príroda na viac ako storočných obydliach niet pochýb. Mnoho z domov sa pomaly, ale isto rozpadalo. Väčšina z nich musela byť úplne rozobratá a následne nanovo poskladaná a spevnená. Okrem toho boli mnohé domy presunuté zo svojich pôvodných miest, a to z dôvodu, aby celé stredisko pôsobilo kompaktným a útulným dojmom.

Celkovo sa v stredisku na ploche 200 akrov nachádza 12 domov. Ceny sú na slovenské pomery naozaj vysoké a odlišujú sa dom od domu. Začínajú na 508 eurách za jednu noc mimo hlavnej sezóny. To platí pre menej luxusné domy. Strop je niekde na úrovni takmer 1700 € za noc cez letnú a jesennú sezónu pri luxusnejších domoch.

zdroj: cnn.com , duntonhotsprings.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech