Odtrhnuté prsty, ale aj vystresované zvieratá: Ohňostroje na Silvestra sú problém, píše Martin Hojsík

Martin Hojsík a hrad
TASR/Jaroslav Novák

Autor komentáru je europoslancom za Progresívne Slovensko

Vystresované zvieratá, odtrhnuté prsty, popáleniny, znečistené ovzdušie, pôda i voda. Ak by naši prastarí rodičia videli, ako „oslavujeme“ príchod nového roka, boli by z nás veľmi sklamaní. Plným právom.

Len ťažko si predstaviť väčšiu zbytočnosť s takými fatálnymi dopadmi na zdravie ľudí, životné prostredie či zvieratá, akou je nebezpečná pyrotechnika. Preto predkladáme zákon, ktorý obmedzí predaj nebezpečnej pyrotechniky, a tým konečne uzavrie jednu znečistenú kapitolu.

Podpísaná výzva

Ak by zvieratá mali volebné práva, tak už dávno máme za sebou politické preteky, kto prvý zakáže nebezpečnú pyrotechniku. Lenže ani chovatelia, ani milovníci zvierat v súčasnej parlamentnej zostave zastúpenie nemajú.

A to i napriek skutočnosti, že takmer 45-tisíc ľudí podpísalo výzvu, aby vláda obmedzila používanie nebezpečnej pyrotechniky na Slovensku. Napriek súhlasnému prikyvovaniu viacerých politikov bola výzva nakoniec odignorovaná. Vláda a parlament tak premrhali rok.

Všetko podľa plánu… spočiatku

Ešte pred rokom to vyzeralo sľubne. Ministerstvo životného prostredia vyjadrilo návrhu svoju podporu, rovnako ako aj predseda výboru pre životné prostredie a poľnohospodárstvo Jaroslav Karahuta. Špeciálne druhý menovaný sa rozbehol pripraviť a presadiť zákon, ktorý nebezpečnú pyrotechniku obmedzí.

Spočiatku išlo všetko podľa prísľubov. Progresívne Slovensko participovalo na príprave legislatívy v rámci pracovnej skupiny pre ochranu zvierat. Tým sa však príbeh obmedzenia pyrotechniky na Slovensku skončil. Chuť veci zmeniť zasvietila, vyletela a nakoniec zhasla. Pán poslanec zákon jednoducho nepredložil a celá iniciatíva vybuchla.

Škodlivé zdraviu

Pritom nejde o maličkosť. Ide napríklad aj o ľudské zdravie. Nielen tých, ktorí s pyrotechnikou manipulujú. Pri nich sú riziká známe a silvestrovské pohotovosti plné. Menej viditeľný problém predstavujú aj drobné prachové častice, ktoré sú vedľajším produktom „pyrozábavy“.

Tie spôsobujú srdcovocievne a respiračné ťažkosti. Iba pre ilustráciu, v roku 2016 zábavná pyrotechnika len v Nemecku vyprodukovala päťtisíc ton tuhých prachových častíc. Pre porovnanie, ide o takmer pätinu množstva, ktoré za rok vyprodukovala nemecká automobilová doprava.

Kokteil nebezpečných chemikálií

Druhým dôvodom na obmedzenie pyrotechniky je znečistenie životného prostredia. Najmä vody. Pyrotechnika je kokteil nebezpečných chemikálií, ktoré radostne uvoľňujeme do svojho okolia.

Pre bližšiu predstavu hovoríme o síre, dusičnane draselnom, ťažkých kovoch či farbivách. Jednoducho presne to, čo nechcete mať v pohári. Pritom to vôbec nie je vylúčené, mnohé tieto chuťovky sa dostanú cez pôdny filter až do podzemných či povrchových vôd. Stačí pár dažďov.

Nebezpečenstvo pre zvieratá

No hlavnými obeťami ostávajú tí, ktorí sa brániť nedokážu. Každý, kto trávil Silvester s domácim zvieraťom, vie, o čom hovoríme. Triašky, snaha ukryť sa, panika. Sluch zvierat je omnoho citlivejší ako ľudský, takže aj „pôžitok“ z pyrozábavy je násobne intenzívnejší.

Ešte horšie je to v prípade voľne žijúcich zvierat. V ich prípade dochádza priamo k úhynom. Či už v panickom úteku narážajú do prekážok, lámu si nohy alebo ich výbuchy oddelia od mláďat, ktoré potom nevedia nájsť. Čo je pre mláďatá v zásade podpísaný rozsudok smrti.

Posledný Silvester páchnuci po síre?

Vláda a parlament stratili rok. Ďalší rok už stratiť nemôžeme. Preto predkladáme zákon, ktorý obmedzí používanie nebezpečnej pyrotechniky, a tým uzavrie jednu kapitolu. Nová legislatíva vychádza z výzvy vláde.

Pri jej príprave sme spolupracovali s organizáciou Zvierací ombudsman, konzultovali a pripomienkovali znenie so všetkými dotknutými subjektmi. Výsledkom je legislatívny návrh, ktorý pevne veríme, nájde dostatok hlasov na schválenie. 

Nepotrvá dlho a nový rok bude opäť prichádzať v sprievode absurdných výbuchov, zavíjania psov, alarmov poškodených vozidiel a nadávania chovateľov. Netvárme sa pritom, že ide o jeden deň v roku. Celý december každý deň niekto v susedstve odpaľuje delobuchy a traumatizuje svoje okolie. Pritom tento Silvester môže byť jeden z posledných páchnuci po síre. Verím, že sa tak aj stane. 

Text nie je autorským článkom Startitup. Vyjadruje názory autora, ktoré nereprezentujú názory redakcie.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá