Odveký súboj s dôležitými faktami: Žije sa lepšie v Rusku či v Amerike?

  • Rusko a Amerika sú večnými rivalmi, ktorí spolu súperia hlavne vo vojenskej oblasti
  • Ako by to však bolo, ak by súperili aj v inej sfére
rusko
facebook.com
  • Rusko a Amerika sú večnými rivalmi, ktorí spolu súperia hlavne vo vojenskej oblasti
  • Ako by to však bolo, ak by súperili aj v inej sfére

Obyvatelia Ameriky sú šťastnejší

Je to naozaj tak. Obyvatelia Ameriky prekypujú šťastím omnoho viac než ich ruskí „kolegovia“. Prečo tomu tak je? Stačí sa pozrieť na základné ukazovatele spokojnosti obyvateľstva. Platy sú tu vyššie, je tu omnoho vyššia sloboda a lepší sociálny systém. Amerika sa pri zahrnutí všetkých týchto faktorov umiestnila na 18. priečke zo 156 krajín. Rusko sa ocitlo na 59 mieste, ale medzera sa postupne zmenšuje. V každom prípade prvý bod pre Američanov.

Rusi nakupujú lacnejšie

Prvé „víťazstvo“ na strane Rusov. Nižšie ceny však automaticky neznamenajú vyššiu kúpnu silu. Rusi totiž zarobia významne menej než Američania, a tak aj napriek nízkym cenám v Rusku disponujú ich protivníci spoza oceánu omnoho vyššou kúpnou silou.

Vyváženosť medzi pohlaviami je lepšia v Amerike

Aj napriek tomu, že znevýhodňovanie žien oproti mužom je v oboch krajinách minimálne, Amerika je na tom predsa len lepšie, a to vďaka množstvu žien v politike a ochrane žien pred domácim násilím. Rusko takéto zákony nemá a dokonca niektoré druhy domáceho násilia dekriminalizovalo.

Vyrovnaná situácia v zdravotníctve

Ruska vláda poskytuje zdravotnú starostlivosť každému občanovi a na jednu osobu pripadá viac nemocničných lôžok v porovnaní s Amerikou. Američania dávajú do zdravotníctva z rozpočtu omnoho viac financií, ale zdravotnú starostlivosť preplatia iba určitým osobám s nízkym príjmom, postihnutým a starším ľuďom. Z tohto dôvodu si väčšina Američanov platí súkromné poistenie. Rusi na druhej strane majú všetko zadarmo, ale kvalita základnej zdravotnej starostlivosti je taká nízka, že nakoniec si musia zaplatiť tak či tak.

Mamičky sa majú lepšie v Rusku

Materská alebo otcovská platená dovolenka je v Amerike veľkou neznámou. Noví rodičia majú nárok na voľno, ak odpracovali v spoločnosti určitej veľkosti minimálne rok. O tom, či dostanú nejaký príspevok je na dobrej vôli zamestnávateľa, pretože platenie nie je prikázané zo zákona. V Rusku je to naopak a osoba, ktorá si chce vziať voľno z dôvodu prírastku, má nárok na základnú mzdu. Ženy majú nárok na 70 dní plateného voľna pred a 70 dní po narodení dieťaťa.

Homosexuáli to majú v Rusku ťažké

Rusi sú dosť konzervatívny národ a majú striktne negatívny postoj voči inak orientovanej menšine. Byť homosexuálom v Rusku sa jednoducho nevyplatí. Vláda dokonca zakázala propagáciu minoritných skupín a považuje ju za ilegálnu aktivitu. Američania sú v tejto oblasti popredu a umožňujú adopciu a sobáše osôb rovnakého pohlavia.

V počtoch vrážd vedú Rusi

V Amerike je vyššia kriminalita ako v Rusku, Rusi však vedú v počte vrážd. Toto číslo je viac ako dvojnásobné v porovnaní s Amerikou. Američania vedú v lúpežiach a napadnutiach a je tam 14-krát vyššia šanca, že na teba niekto zaútočí.

zdroj: cnn.com , cnn.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech