Ohromné percento ľudí na svete dýcha životu nebezpečný vzduch

  • Čistý vzduch v obývaných oblastiach jednoducho nenájdeš. Podľa štúdie Health Effects Institute sme na tom poriadne zle
  • Väčšina z nás chtiac či nechtiac vdychuje znečistený vzduch, ktorý každoročne spôsobuje množstvo úmrtí
vzduch
flickr
  • Čistý vzduch v obývaných oblastiach jednoducho nenájdeš. Podľa štúdie Health Effects Institute sme na tom poriadne zle
  • Väčšina z nás chtiac či nechtiac vdychuje znečistený vzduch, ktorý každoročne spôsobuje množstvo úmrtí

Aj napriek tomu, že je naša Zem veľmi rozľahlá sa až 95 % z nás nedokáže vyhnúť negatívnym vplyvom ľudstva na okolité prostredie. Vypúšťanie škodlivín do ovzdušia spôsobuje nielen globálne otepľovanie, ale zároveň tieto nečistoty „plávajú“ v ovzduší po dlhú dobu. Pokiaľ žijeme vo veľkomestách, tak je takmer isté, že vzduch, ktorý dýchame je plný mikroskopických čiastočiek, ktoré nášmu organizmu vôbec neprospievajú.

Podľa neziskovej organizácie Health Effects Institute, ktorá sa špecializuje na zber dát týkajúcich sa vplyvu znečistenia ovzdušia na naše zdravie sme na tom poriadne zle. Dokonca to vyzerá tak, že čistý vzduch na Zemi už takmer neexistuje.

Výsledky hovoria o tom, že väčšina z nás jednoducho dýcha znečistený vzduch. Čistého životodárneho kyslíku si tak pravdepodobne môžme dopriať jedine vysoko v horách. Znečistený vzduch je veľmi nebezpečný a je štvrtou najčastejšou príčinou úmrtí. Na prvom mieste sa nachádza vysoký krvný tlak, na druhom zlá strava a tretie miesto obsadilo fajčenie. Štvrtá priečka je pomerne nelichotivá, keďže vzduch dýchame dennodenne.

Čína a India, smog kam sa len pozrieš

Situácia je najhoršia hlavne v rozvojových krajinách, ktoré rýchlo napredujú. Znečistenému vzduchu padlo len minulý rok za obeť okolo 6 miliónov ľudí. Dlhodobé vdychovanie prispieva k vzniku rakoviny pľúc, zvyšuje riziko infarktu a napríklad aj mŕtvice. Vďaka množstvu dát, ktoré sú k dispozícii sa predpokladá, že ľudia si tieto riziká začnú postupne uvedomovať. Bio potraviny totiž nie sú všetko.

Typickým príkladom krajín, ktoré rastú a majú obrovské problémy s kvalitou ovzdušia sú Čína a India, v ktorých dohromady žije viac ako 2,6 miliardy ľudí. Čína si negatívny vývoj situácie uvedomuje a snaží sa postupne zavádzať nové opatrenia. Prvým opatrením je obmedzenie spaľovania uhlia a prísnejšia kontrola znečisťovania ovzdušia. Toto je však beh na dlhú trať, ale snaha sa cení. India je na tom podobne. Vzduch v na tomto mieste je neskutočne špinavý. Krajina však tiež plánuje obmedziť spaľovanie uhlia a vo veľkom chce budovať solárne farmy.

Problémy majú okrem veľkých miest plných smogu aj chudobné časti sveta, kde si obyvatelia musia pomáhať, ako sa len dá, keďže nemajú moderné vymoženosti. Títo ľudia sú takmer celý život vystavení škodlivinám vo vzduchu, pretože vo svojich obydliach využívajú vo veľkom oheň na varenie a kúrenie.

zdroj: rozhlas.cz , theguardian.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech