Okolo Zeme preletí už budúci týždeň asteroid veľkosti Chufuovej pyramídy

  • Asteroid sa budúci týždeň priblíži extrémne blízko k našej planéte
  • Obrovská skala môže dosiahnuť veľkosť 160 metrov
  • Okolo Zeme preletí rýchlosťou 32 000 km/h
asteroid
flickr
  • Asteroid sa budúci týždeň priblíži extrémne blízko k našej planéte
  • Obrovská skala môže dosiahnuť veľkosť 160 metrov
  • Okolo Zeme preletí rýchlosťou 32 000 km/h

Vo vesmíre nájdeš množstvo záhad. Nie sú to len planéty, galaxie a hviezdy. Temný vesmír križuje množstvo lietajúcich objektov rôznych veľkostí. Nejedná sa však o lietajúce taniere, ale asteroidy a kométy. Naša Zem je na rozdiel od ostatných planét voči nárazom cudzích telies imúnnejšia. Prečo je to tak, nie je úplne jasné. Množstvo planét našej slnečnej sústavy je priam posiatych väčšími či menšími krátermi. Zem má čiastočný ochranný štít v podobe atmosféry. V nej jednoducho množstvo menších objektov zhorí ešte pred samotným dopadom.

Na našu planétu síce sem-tam dopadnú nejaké menšie kamene, ktoré úplne nezhoria, ale zatiaľ nespôsobili veľké škody. Čo by sa však stalo v prípade, že by si to na Zem nasmeroval asteroid vo veľkosti od 70 do 160 metrov? Nakoľko by ho dokázala atmosféra oslabiť? To je veľmi zaujímavá otázka, na ktorú s určitosťou nevieme odpovedať. Najnovší objekt, ktorý sa dostane do blízkosti Zeme, je oficiálne označený ako rizikový, avšak našu planétu by nemal zasiahnuť.

Menšie asteroidy netreba prehliadať

Asteroid 2016 NF23 by mal preletieť vo vzdialenosti 4 828 000 kilometrov, čo je 13-násobok vzdialenosti Mesiaca od Zeme. Obrovská skala môže byť vyššia ako Chufuova pyramída. Pozorovatelia z NASA objekt v predstihu sledujú, aby sa uistili, že nám naozaj nič nehrozí. Tento objekt nie je na prvý pohľad tým najväčším, čo okolo nás kedy preletelo. V NASA však vedia, že pri sústredení pozornosti na veľké objekty môžu podceniť ničivú silu naoko „malého“ asteroidu.

Aj napriek veľkosti by tento asteroid pri náraze na Zem v obrovskej rýchlosti dokázal spôsobiť hotovú katastrofu. V súčasnosti nikto presne nevie, kedy nás čaká nejaký kontakt s veľkým vesmírnym objektom. Posledný náraz pred 66 miliónmi rokov vyhubil nielen dinosaury, ale takmer všetko živé na Zemi.

V období rozvoja technológií stále nepoznáme možnosti, ako by sme takýto asteroid zastavili. Rolf Densing z Európskeho centra vesmírnych operácií tvrdí, že skôr či neskôr zrážka jednoducho musí prísť. Možno bude malá alebo ničivá. Riziko je však veľmi vysoké.

zdroj: dailymail.co.uk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech