Na Omikron ešte nikto nezomrel, no už spôsobuje paniku. Povinné očkovanie bude pre Slovákov jedinou možnosťou, myslia si vedci

  • Nový variant potvrdili už viaceré krajiny sveta, v utorok aj Japonsko
  • S Omikronom sa zatiaľ nespája žiadne úmrtie. Ešte nevieme, akú rolu v pandémii zohrá
VB potvrdila už tretí prípad nákazy omikronom
TASR/Matt Dunham
  • Nový variant potvrdili už viaceré krajiny sveta, v utorok aj Japonsko
  • S Omikronom sa zatiaľ nespája žiadne úmrtie. Ešte nevieme, akú rolu v pandémii zohrá

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) varovala, že variant koronavírusu Omikron predstavuje vysoké riziko nárastu nákaz po celom svete. V niektorých regiónoch by podľa nej mohol mať vážne následky. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Omikron má bezprecedentné množstvo mutácií spike proteínu, niektoré z nich sú znepokojujúce pre ich potenciálny vplyv na trajektóriu pandémie,“ uviedla WHO v pondelok.

Omikron môže byť na Slovensku aj dnes

Virológ zo Slovenskej akadémie vied Boris Klempa dnes v Rádiu Expres hovoril, že aj ak by sme už dnes mali na Slovensku nový variant, omikron, dozvedeli by sme sa o tom približne o dva týždne.

Stále je aj šanca, že sa tak stane o niečo skôr a správy o „novom mutante“ v našej krajine budeme počuť už onedlho, pomohla by však len náhoda. K vzorkám, ktoré odobrali v posledných dňoch, sa dostanú až o nejaký čas, vysvetľuje Klemba.

V relácii Braňa Závodského Naživo biochemik Pavol Čekan povedal, že to, do akej miery odmietajú ľudia vakcínu, už nie je otázka na prírodných vedcov. Súčasnú situáciu by mohli vysvetliť skôr psychológovia.

Obaja sa vraj najskôr povinnému očkovaniu stránili. Očakávali, že väčšinu obyvateľstva presvedčia racionálnymi argumentmi. Dnes sa však zdá, že povinné očkovanie zostane ako jediné riešenie.

Zatiaľ sa s variantom nespája žiadne úmrtie

Generálny riaditeľ Tedros Adhanom Ghebreyesus uviedol, že vedci po celom svete pracujú na tom, aby zistili, či je nový variant spájaný s vyšším prenosom, rizikom nákazy a ako reaguje na vakcíny. Zatiaľ sa s Omikronom nespája žiadne úmrtie.

Šéf WHO zároveň upozornil, že pandémia ochorenia COVID-19s nami ešte neskončila“ a znova vyzval na globálne úsilie o distribúciu vakcín do chudobnejších krajín.

Variant Omikron identifikovali v Juhoafrickej republike tento mesiac a prvotné dôkazy naznačujú, že predstavuje vyššie riziko infekcie. JAR si vyslúžila pochvalné reakcie za jej rýchle nahlásenie nového variantu.

Krajiny sveta okamžite pristúpili ku krokom

Prípady nákazy variantom nahlásili vo viacerých krajinách sveta, medzi nimi napríklad v Kanade, Spojenom kráľovstve, Portugalsku, Belgicku alebo Holandsku.

Pre Omikron Európska únia, Veľká Británia a USA zaviedli cestovné obmedzenia pre ľudí z juhoafrických krajín, Japonsko oznámilo, že od utorkovej polnoci zatvára svoje hranice pre zahraničných návštevníkov, podobný krok podnikol aj Izrael a Austrália pozastavila svoj plán uvoľňovania obmedzení na hraniciach.

Veľká Británia v snahe zastaviť novú vlnu nákaz týmto variantom plánuje ponúkať posilňujúcu dávku vakcín všetkým dospelým od 18 rokov. Aj americký prezident Joe Biden vyzval ľudí, aby sa dali znova zaočkovať a tiež, aby nosili v interiéroch rúška. Zároveň povedal, že zatiaľ neočakáva zavedenie ďalších cestovných obmedzení ani lockdownov.

Od začiatku pandémie vo svete potvrdili viac ako 262 miliónov prípadov nákazy a päť miliónov úmrtí na koronavírus, ukazujú dáta z John Hopkins University.

WHO sa chce v boji spojiť

Generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus v pondelok vyzval na globálnu dohodu o prevencii a boji proti pandémiám.

Nový variant koronavírusu Omikron ukázal, prečo ju svet potrebuje, povedal Tedros v pondelok na úvod zasadnutia Svetového zdravotníckeho zhromaždenia.

Delegáti členských štátov WHO budú na prevažne virtuálnej konferencii tri dni rokovať o globálnom akčnom pláne prevencie, prípravy a reakcie na budúce pandémie.

Návrh rezolúcie, ktorú má prijať WHA, priamo nevyzýva na vytvorenie „zmluvy o pandémiách“ alebo ustanovenie „právne záväzného nástroja“. Globálnu dohodu tohto druhu navrhujú Európska únia a ďalšie štáty, zatiaľ čo USA a viaceré iné krajiny sú skeptické.

Variant koronavírusu s pôvodným označením B.1.1.529 prvý raz nahlásili WHO z Juhoafrickej republiky v stredu 24. novembra. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) zaradila variant Omikron medzi tzv. varianty vzbudzujúce obavy vzhľadom na ich možnú vyššiu infekčnosť.

Prvé prípady nákazy novým variantom už identifikovali vo viacerých krajinách vrátane Veľkej Británie, Austrálie, Holandska, Kanady, Portugalska, Belgicka, Dánska, Talianska, Nemecka alebo Českej republiky.

Aj Japonsko potvrdilo prvý prípad

Japonsko v utorok potvrdilo, že zaznamenalo prvý potvrdený prípad nového variantu. Informovala o tom tlačová agentúra Kjódó s odvolaním sa na nemenované vládne zdroje.

Tamojší minister zdravotníctva už v pondelok oznámil, že jeden „cestovateľ“ z Namíbie mal na letisku pozitívny test na koronavírus a je potrebné zistiť, či nejde o nový variant.

Podľa informácií agentúry Kjódó je nakazeným namíbijský diplomat vo veku zhruba 30 rokov, ktorý priletel na medzinárodné letisko Narita v nedeľu.

Agentúra Reuters spresnila, že krajina vychádzajúceho slnka v reakcii na šírenie nového variantu už zatvorila svoje hranice pre cudzincov na najmenej jeden mesiac, čo predstavuje jedno z najprísnejších opatrení na svete.

Prvý prípad hlási už aj Francúzsko

Francúzske úrady v utorok potvrdili prvý prípad koronavírusovej varianty Omikron, a to na svojom ostrove Réunion v Indickom oceáne. Podľa agentúry AP to potvrdil v rozhovore pre rozhlasovú stanicu Europe 1 hovorca francúzskej vlády Gabriel Attal.

Patrick Mavingui, mikrobiológ z výskumnej kliniky pre infekčné choroby na ostrove Réunion, uviedol, že osobou, ktorá mala pozitívny výsledok testu na tento nový variant, je 53-ročný muž, ktorý cestoval do Mozambiku a pred návratom na Réunion sa zastavil v Juhoafrickej republike.

Muž bol umiestnený do karantény. „Má bolesti svalov a trpí únavou,“ povedal Mavingui, ktorého citovala verejnoprávna televízia Réunion la 1ere.

Francúzke úrady v pondelok ráno informovali, že čakajú na laboratórne potvrdenie ôsmich prípadov pravdepodobnej nákazy novým variantom Omikron, ktorý bol prvýkrát zaznamenaný na juhu Afriky.

Holandské úrady v utorok uviedli, že nový koronavírusový variant omikron sa v krajine vyskytoval už o týždeň skôr, ako sa pôvodne predpokladalo. Informovala o tom agentúra AFP.

V Holandsku bol zrejme omikron už skôr

Holandský úrad verejného zdravotníctva (RIVM) uviedol, že „objavil variant omikron v dvoch testovacích vzorkách, ktoré boli odobraté v Holandsku 19. a 23. novembra“. V súčasnosti prebiehajú kontroly, aby sa zistilo, ako výrazne sa nový variant koronavírusu v krajine rozšíril.

Pôvodne sa predpokladalo, že prvé prípady v Holandsku boli zaznamenané u štrnástich ľudí, ktorí prileteli v piatok 26. novembra z Juhoafrickej republiky na palubách dvoch lietadiel spoločnosti KLM.

K dvom prípadom nákazy však v Holandsku došlo ešte predtým, ako Južná Afrika 24. novembra prvýkrát nahlásila nový kmeň vírusu Svetovej zdravotníckej organizácii (WHO).

„Zatiaľ nie je jasné, či dotknutí ľudia boli aj v Južnej Afrike,“ uviedol RIVM a dodal, že úrady začali trasovanie kontaktov nakazených.

V nadchádzajúcom období sa uskutočnia rôzne štúdie distribúcie variantu omikron v Holandsku,“ uviedol inštitút s tým, že opätovne preskúma ďalšie vzorky z predchádzajúcich testov.

AFP pripomína, že Holandsko má potvrdených 16 prípadov nákazy novým variantom omikron. Pasažieri z dvoch spomínaných letov sú momentálne v karanténe.

Zdroje: BBC, SITA, TASR, Expres

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá