Ondrej Komora – Slovák, ktorého naše vysoké školy nechceli, ale Cambridge áno

  • Ondra som stretla na letnej škole určenej pre Slovákov, ktorí študujú v zahraničí. Je šikovný, nepredvídateľný a rozpráva veľmi pútavo. Aký je Cambridge? Aký je World Solar Challenge a čo pre neho znamená startup?
Ondrej_komora
  • Ondra som stretla na letnej škole určenej pre Slovákov, ktorí študujú v zahraničí. Je šikovný, nepredvídateľný a rozpráva veľmi pútavo. Aký je Cambridge? Aký je World Solar Challenge a čo pre neho znamená startup?

Hlúpa otázka na úvod: Prečo si sa rozhodol ísť na Cambridge?

Na strednej škole bola mojim snom Karlova Univerzita. Počas štúdia som však dostal štipko na strednú školu v Anglicku, kde som potom zostal a dokončil A levels. Ako sa ukázalo, s A levels bolo ľahšie dostať sa na anglickú univerzitu. Nemám našu maturitu, a preto ma na CVUT alebo Karlovu nechceli zobrať. Našťastie som splnil podmienky a prijali ma na Cambridge. Zostalo už len rozmýšľať, či skúsiť šťastie v Anglicku alebo vymýšľať nejaký spôsob, ako sa dostať na školy na Slovensku a v Čechách. A keďže mám rád dobrodružstvo, tak som si vybral  Anglicko. 

ondrej_komora8

 

Čo ti dal Cambridge a nejaká naša škola by ti dať nemohla?

Dalo mi to sebavedomie, že veci sa dajú. Veď všetky vynálezy a výmysly spravili ľudia ako som ja alebo ty, tak prečo to neskúsiť. Keby som mal porovnať akademický obsah, zdá sa mi, že na Slovensku alebo v Čechách sa v niektorých programoch naučíš viac. Je však jedno, či techniku študuješ v Singapure, v Anglicku alebo na Slovensku, sú to stále tie isté rovnice, čo sa musíš naučiť aplikovať. To, čo sa naučíš, teda nie je často diametrálne odlišné. Samozrejme univerzity ako Cambridge ti dajú aj meno a kontakty, čo je v živote veľakrát dôležitejšie.

 

Cítiš, že ťa škola motivuje?

Určite áno. Na Cambridge sú všetci motivovaní, snažia sa, diskutujú, bavia sa, športujú a venujú sa svojim záujmom. Máme rôzne spolky, ktoré sú zamerané na aktivity od výmyslu sveta. Každý si môže nájsť niečo, čo ho baví a robiť to popri štúdiu. Taktiež, profesor nie je nepriateľ ani neohrozená autorita. Na Cambridge je veľmi málo študentov, ktorých počas prvého roku vyhodia. Ak už si raz na škole, máš 90% šancu, že ju skončíš. Nikto tu nie je z donútenia, a v takom kolektíve sa pracuje a žije oveľa lepšie. 

ondrej_komora3

 

Pripravila ťa škola na život po univerzite?

Myslím že áno. Na našu technickú fakultu chodili recruiteri, ale aj absolventi, ktorí nie sú len z HR. Sú to technicky zameraní ľudia, ktorí prišli povedať, čo robia a aké to má prepojenie na to, čo sa učíme. To ti dá celkom dobrú predstavu o tom, čo sa deje po univerzite. Taktiež sme mali skvelé kariérne služby. 4-tyždňové povinné praxe či stáže sú veľkou výhodou. Taktiež nás učia, ako vystupovať na pohovoroch, písať životopis, či motivačne listy.

 

Tvoja túžba po dobrodružstve ťa zaviedla až do Juhovýchodnej Ázie. Aký bol Singapur a čo škola? 

Súčasťou môjho štúdia bola možnosť zúčastniť sa výmenného programu v Singapure, USA, Nemecku atd. Tak som si povedal, že možnosť stráviť 10 mesiacov v Ázii nedostane človek každý deň. Mal som šťastie, keďže nás na National University of Singapore zobrali v ten rok len dvoch. Aj keď zvyknúť si na odlišnú kultúru, novú uni a časový posun nebolo zo začiatku ľahké, svoje rozhodnutie určite neľutujem. Popri povinných predmetoch som sa dostal k zaujímavým projektom, ako napríklad k spolupráci so Solar Energy Resarch Institute of Singapore na výskume nových solárnych článkov alebo dizajnu elektronických pomôcok pre nevidiacich. No najväčšiu stopu vo mne zanechali moje cesty po okolitých krajinách. Počas prázdnin sme spolu s priateľmi precestovali značný kus Juhovýchodnej Ázie. Od surfovania na Bali cez návštevu chrámov Angkor Wat po plavbu cez zátoku Lan Ha. Mali sme len ruksak na chrbte a nič viac nám nechýbalo. 

ondrej_komora2

 

 

Tvojim hlavným záujmom sú elektrické automobily a obnoviteľné zdroje. Pracoval si na projekte solárneho auta a zúčastnili ste sa World Solar Challenge. Povedz mi o tom viac.

Bol som členom projektu Cambridge University Eco Racing, kde sme pracovali na skonštruovaní solárneho vozidla. Každé dva roky sa tím účastní súťaže World Solar Challenge, kde vozidlá, ktoré sú čisto na solárny pohon prejdú z Darwinu do Adelai čo je 3000 kilometrov naprieč Austráliou. Osobne som sa závodu nezúčastnil ale pracoval som na dvoch našich solárnych vozidlách. V roku 2013 sa nám stala nešťastná vec. Pred pretekmi je skúšobná jazda, kde jazdec musí splniť niekoľko požiadaviek a jednou z nich bolo vytočiť ostrú zákrutu. Väčšina automobilov ma stolový tvar, sú teda ploché, široké a stabilné. My sme trochu experimentovali. Náš automobil bol inšpirovaný rýchlostným bicyklom a bol preto užší. V zákrute sa prevrátil a poškodili sa naše solárne panely, a tak sme pretekať nemohli.

 

Ako ste sa umiestnili tento rok?

Tento rok sme zobrali do úvahy všetko, čo sme sa naučili z predchádzajúceho závodu a náš dizajn sme tiež vylepšili. Úspešne sa nám podarilo prejsť všetkými skúškami a napokon sa dostať až do cieľa. Aj keď sme sa umiestnili až na 22. mieste z 29. obhájili sme si najlepšie umiestnenie spomedzi tímov z Veľkej Británie a dokonca sme skončili o jedno miesto lepšie ako tím z MIT, USA. Prvé miesto, ako už býva zvykom, obhájil Nuon Solar Team s vozidlom Nuna 8 postavené študentmi z Delftu, ktorí si však môžu na rok prerušiť štúdium a pracovať na vozidle. U nás na univerzite sa tomu venujeme popri štúdiu, väčšinou po večeroch a cez víkendy. Myslím, že všetci z tímu sú s výsledkom spokojní a už teraz sa začali prípravy na nasledujúcu World Solar Challenge 2017. Mne už zostával len držať novým členom CUER palce a veriť, že sa im podarí dosiahnuť to vysnívane prvé miesto. 

ondrej_komora7

 

Existuje nejaká špeciálna charakteristika, ktorá spája všetky tvoje projekty? Aká je filozofia tvojich projektov?

To je na mňa príliš hlboká otázka, nad ktorou som sa ešte nikdy nezamýšľal :D  Keď sa na to tak pozriem, dá sa povedať, že všetky sú prepojené na obnoviteľné zdroje energie a energiu ako takú. Zaujíma ma všetko od výroby, distribúcie, skladovania až po jej využite. Je pre mňa dôležité, aby sa moderné technológie využívali na zníženie strát v týchto procesoch aby sa obmedzil negatívny dopad rastúceho dopytu na životne prostredie. Bolo by fajn keby sme planétu zachovali pre budúce generácie.

 

HR otázka: kde sa vidíš o 5 rokov, aký je tvoj dream job?

Nemám predstavu o tom, aký má byť dream job a nikdy som ju nemal. Baví ma to, čo robím a ak ma to prestane baviť, snažím sa niečo zmeniť. Nechcel by som sa vzdialiť od technológii a odboru ako takého. Viem si predstaviť, že by som si v budúcnosti založil startup ale jedine ak mi cestu skríži nejaký dobrý  nápad, o ktorom si budem myslieť, že stojí za to a podarí sa mi o tom presvedčiť aj ďalších ľudí. Ako raz povedal jeden môj kamarát, startup musí prísť organicky a nie na silu.

ondrej_komora6

 

Plánuješ sa vrátiť na Slovensko?

Moje skúsenosť za posledných 6 rokov života mi ukázali že je pre mňa zbytočné vytvárať si dlhodobé plány. Z ničoho nič som sa dozvedel, že idem študovať do Anglicka, potom prišla univerzita v Cambridge. V tretom ročníku som sa nejako dostal do Singapuru, zrazu je koniec štúdia, prichádzajú pracovné ponuky, rôzne projekty… ja plánovať nestíham. Slovensko mám neskutočne rád. Momentálne to vidím tak, že ešte nejaký čas budem zbierať skúsenosti v zahraničí. Keď vymyslím, ako urobiť pre Slovensko niečo prospešné, tak sa vrátim a hádam sa mi podarí spolu s ďalšími šikovnými ľuďmi posunúť Slovensko o ďalší krok dopredu.

ondrej_komora4

Zdroj fotografií: archív Ondrej Komora, St. John’s College, Cambridge

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá