Ondrej Makši: Rezidencia v Tel Avive – v srdci Startup Nation

  • Bol koniec októbra 2014 a sedel som v autobuse, cestujúc z Prahy do Bratislavy. Za hranicami som si zapol 3G a dozvedel som sa, že Creative Industry otvára rezidenciu v Tel Avive zameranú na startupy. Neváhal som a do týždňa poslal prihlášku, o týždeň na to dostal pozitívnu odpoveď, a 16. novembra už sedel v lietadle z Budapešti do Tel Avivu. Cieľom mojej cesty do Tel Avivu bolo spoznať ako funguje druhé najlepšie miesto pre startupy na svete a čo ho nim robí.
image_1422034784.jpeg
  • Bol koniec októbra 2014 a sedel som v autobuse, cestujúc z Prahy do Bratislavy. Za hranicami som si zapol 3G a dozvedel som sa, že Creative Industry otvára rezidenciu v Tel Avive zameranú na startupy. Neváhal som a do týždňa poslal prihlášku, o týždeň na to dostal pozitívnu odpoveď, a 16. novembra už sedel v lietadle z Budapešti do Tel Avivu. Cieľom mojej cesty do Tel Avivu bolo spoznať ako funguje druhé najlepšie miesto pre startupy na svete a čo ho nim robí.

 
 
Na začiatok je dobré uviesť že v Tel Avive funguje vyše 700 aktívnych startupov a vyše 40 akcelerátorov a množstvo coworkingových priestorov. Približnú mapu môžete nájsť na https://mappedinisrael.com/. Tel Aviv počas môjho pobytu získal aj ocenenie UNESCO Creative City of Media Arts ktoré je typicky udeľované mestám charakterizovaným silnou prítomnosťou kreatívneho priemyslu a prelivmi kultúry, umenia a digitálnych technlógií.

 

 

Súčasťou mojej rezidencie bolo aj miesto v coworkingovom priestore The Library. Tento priestor bol vytvorený mestom keď zistili, že do ich mestskej knižnice už toľko ľudí nechodí a veľká časť čitárne zíva prázdnotou, tak ju namiesto zrušenia a zatvorenia pretvorili na štýlový coworkingový openspace, ktorý teraz žije úplne naplno. Pracuje v nej v trojmesačných cykloch vždy cca 10 startupov ktoré majú zabezpečený kancelársky priestor, eventy, mentoring, happy hours. V regióne je už toľko akcelerátorov a startupov, že v budúcom roku sa plánujú špecializovať výhradne na startupy zamerané na rozvoj mesta.

Startupový život v Tel Avive je celkovo veľmi pestrý, denne je tu vždy niekoľko akcií, či už networkingových happy hours, špecializovaných meetupov, prípadne nejaká startupová súťaž, alebo neustále otvárania nových priestorov. Napríklad, Google otvára brány svojho Campusu (https://www.campustelaviv.com/) každú stredu startupom, ktoré môžu prísť pracovať v jeho priestoroch, k čomu poskytne aj svojich odborníkov na konzultácie.

 

 

Kniha Startup Nation je bodom sama o sebe. Ak ste ju nečítali, prečítajte. Ľudia tu ňou naozaj žijú a často ju spomínajú. Podľa mnohých dokázala to, o čo sa snažil celý štát už dlho a prirodzene definovala smerovanie Izraela ako národu Startupov. Saula Singera – jedného z autorov tejto knihy som videl za tento mesiac asi trikrát na rôznych eventoch, či už ako speakra na otváracom evente coworkingu WeWork (https://www.wework.com/) alebo sudcu na súťaži 1776 (http://1776dc.com/). Teda, aj keď bola kniha napísaná už pred 5 rokmi, je stále veľmi aktuálna a definujúca.

Tel Aviv je obrovská zmes národností. Ľudia, ktorých som okolo startup scény stretol boli z USA, Ruska, Francúzska, Anglicka, Talianska, Brazílie, Mexika. Menej ako polovicu tvorili domáci. Tel Aviv je miesto, kam ľudia neustále prichádzajú. Bol to pre mňa neuveriteľný kontrast voči Košiciam a ukážka toho, ako dobre nastavené mesto dokáže nielen udržať, ale aj pritiahnuť nové talenty z celého sveta. Vekový priemer Tel Avivu je iba 29 rokov a má najvyššiu pôrodnosť, pomer obyvateľstva pod 14 rokov a rast zo všetkých krajín OECD.

 

 

Startupy, ako také, už sú niekde úplne inde ako tie u nás a sú ďaleko za fázou, že ‘robíme Uber pre X alebo marketplace pre X a Y’. Tieto veci už majú dávno hotové, pomocou appiek si objednáte taxík kdekoľvek v Izraeli už 5(!) rokov (http://gett.com/), kúpite si lístok na parkovanie (http://en.pango.co.il/) alebo nájdete najlepšie autobusové spojenie (http://moovitapp.com/). V Izraeli fičia startupy so zameraním na CleanTech, Zdravotníctvo, Rozvoj miest, Genealógiu, a podobne. Riešia problémy ako pestovanie algae na odpadových vodách, stimuláciu mozgových vĺn pre liečbu ADHD alebo včasnú diagnostiku melanómu pomocou smartfónu. Zväčša tu startupy zakladajú skúsení zakladatelia, ktorí už majú čo-to za sebou, tímy tvoria odborníci a garanti z danej oblasti, a podobne je to aj s investormi.

Digitálnym svetom a startupmi je silno ovplyvnené aj riadenie samotného mesta, ktoré vychádza v ústrety a podporuje celú startupovú ekonomiku, poskytuje jej platformy na fungovanie a venuje sa propagácii v rámci mesta, no aj voči celému svetu. Pre tieto aktivity existujú špeciálne oddelenia na Digitálny marketing a PR, networking, štúdiá v rámci prepojených odborov, a podobne.

man and woman play matkot on beach-1200-cropped.jpg.824x0_q71_crop-scale

No a aby som napísal aj trochu o meste samotnom: celé leží na pobreží, ktoré je lemované pieskovou plážou, prípadne parkom, na severe luxus a nákupné centrá, na juhu stará Jaffa s prístavom a jeho jedinečnou atmosférou. Chutné a zdravé jedlo na každom kroku.

Tel Aviv má takisto celoročne skvelé počasie, v týchto zimných mesiacoch sme tu mali teploty v rozsahu 20-25 stupňov, čo síce pre niektorých domácich bolo na sveter a bundu, no pre mňa ako Európana stále letná pohoda.

Návštevu odporúčam či kôli startupom, biznisu, bohatej kultúre, či už iba kvôli jedlu a zážitkom.

 

 

zdroj: creativeindustry.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá