Oplatí sa dnes kúpiť letenky? Zhrnuli sme všetky pre a proti

  • Pandémia koronavírusu mimoriadnym spôsobom zasiahla cestovný ruch, s ktorým súvisí aj obmedzenie leteckej dopravy
  • Letecké spoločnosti sa však nevzdávajú a lákajú svojich zákazníkov veľkými jesennými zľavami
  • Spísali sme pre teba výhody a nevýhody toho, ak si v tomto období kúpiš letenku
Výhody a nevýhody toho či sa dnes oplatí kupovať letenka
unsplash.com/ Ibrahim Rifat, Sacha Verheij,
  • Pandémia koronavírusu mimoriadnym spôsobom zasiahla cestovný ruch, s ktorým súvisí aj obmedzenie leteckej dopravy
  • Letecké spoločnosti sa však nevzdávajú a lákajú svojich zákazníkov veľkými jesennými zľavami
  • Spísali sme pre teba výhody a nevýhody toho, ak si v tomto období kúpiš letenku

V bežnom období by sa pomaly schyľovalo k najrušnejšiemu cestovnému obdobiu v roku. Nový koronavírus, ktorý sa rozšíril po celom svete, dal tomu tento rok stopku. Cestovný ruch utrpel skutočne veľké straty, no a podobne na tom je aj letecký priemysel. Milióny potenciálnych cestujúcich muselo zrušiť let kvôli bezpečnostným opatreniam, ktoré vydali jednotlivé krajiny. 

Ako uvádza magazín Forbes, letecký priemysel je až v tak zlom stave, že americké aerolinky dostali od vlády balíček v hodnote 58 miliárd dolárov na ich podporu a rozmach. 

Nech už je však situácia akákoľvek, túžba cestovať a objavovať v ľuďoch pretrváva naďalej. Uvedomujú si to aj samotné letecké spoločnosti, ktoré začínajú pripravovať pre svojich zákazníkov akciové letenky za skvelé ceny len kvôli tomu, aby ich získali naspäť.

kampan zadarmo od startitup

Otázkou však ostáva či sa to v tejto situácii oplatí. Ak aj ty patríš medzi tých, ktorí rozmýšľajú nad kúpou nejakej letenky, pozri sa na dôvody, prečo by si do tejto kúpy mal ísť, ale aj prečo nie. 

Prečo si v tomto období kúpiť letenku? 

Tým hlavným lákadlom, prečo si aj v tomto období zakúpiť letenku, je určite ich cena. Letecké spoločnosti dnes ponúkajú lacné letenky aj do takých oblastí, ktoré sa bežne považujú za pomerne nákladné. Nákup leteniek na nadchádzajúce mesiace odporučilo pre portál Insider aj niekoľko travel expertov. 

Podobný názor má aj zakladateľ Scott Cheap Flights, Scott Keyes, ktorý však tvrdí, že určite by si nebookoval let na nadchádzajúce mesiace, ak by to nebolo flexibilné. 

Flexibilitou sa myslia najmä zmeny v rezerváciách, za ktoré si v minulosti účtovali letecké ceny pomerne vysoké poplatky. V tomto období však ustupujú aj z tejto cesty, no a to je ďalší dôvod, prečo začať nad kúpou letenky uvažovať. Niektoré spoločnosti sa dokonca vzdali aj poplatkov za zrušenie letenky. 

Ďalšou výhodou, ktorú priniesol koronavírus, je fakt, že lietadlá budú čistejšie ako kedykoľvek predtým. Kvôli prísnym dezinfekčným opatreniam pristúpili letecké spoločnosti ku novým čistiacim technikám svojich strojov.

Stalo sa tak aj preto, že práve letecká doprava je čiastočne zodpovedná za to, že sa ochorenie COVID-19 rozšírilo do celého sveta. 

Výhody a nevýhody kúpy letenky v tomto čase
zdroj: Ilustračný obrázok / unsplash.com

Prečo si v tomto období nekupovať letenku? 

Kúpiť si lacnú letenku do vysnívanej destinácie je určite lákavé. No s ohľadom na situáciu a neistú budúcnosť a fakt, že pandémia ešte neskončila, aj poriadne riskantné.

Tento názor má aj zakladateľ časopisu View From The Wing, Gary Leff. Ten tvrdí, že nízke ceny leteniek spustili najmä nejasné informácie o otváraní hraníc jednotlivých krajín.

Dnes nevieme, aké destinácie sa budú otvárať a v akom čase. Je pravdepodobné, že časti sveta sa budú otvárať postupne a po vlnách. Určite nie všetko naraz,“ tvrdí Leff.

Najväčším problémom teda je fakt, že možno sa ti aj podarí kúpiť lacnú letenku, no krajina, do ktorej chceš cestovať, bude mať stále hranice zatvorené. 

Ďalším dôvodom, prečo by možno bolo vhodnejšie s kúpou leteniek počkať, je finančné zabezpečenie leteckých spoločností. Pred pandémiou boli veľké aerolinky považované za pomerne bezpečné.

Dnes sa to však už tvrdiť nedá, keďže aj tieto spoločnosti môžu mať veľké finančné problémy. Môže sa ti tak stať, že budeš chcieť zrušiť svoj let, no svoje peniaze už, bohužiaľ, neuvidíš. 

Kedy sa lety obnovia? 

Na túto otázku zatiaľ nevie odpovedať ani Letisko Bratislava. To, sa však vo svojom stanovisku vyjadrilo, že nepredpokladá, že by boli lety obnovené hneď od 1. mája. Niektoré nízkonákladové letecké spoločnosti však svoje letenky už začali predávať. 

Zdroje: Forbes, BusinessInsider, Insider

Najnovšie video