Oplatí sa pracovať postojačky? Aké má tento trend výhody?

  • Práca za stolom v kanceláriach je síce vo veľa prípadoch úplne nevyhnutná, naše telo ju ale z dlhodobého hľadiska neoceňuje. Za stolom sme sa stále nenaučili poriadne sedieť, kvôli čomu veľmi často trpíme bolesťami chrbta, hrbíme sa a máme vykrivenú chrbticu. Proti tejto civilizačnej chorobe vyspelého sveta sa ľudia rozhodli bojovať rôznymi spôsobmi. Po špeciálne tvarovaných stoličkách, ortopedických pomôckach či fitloptách prichádza nová metóda – práca postojačky. Mnohí na ňu už dnes nedajú dopustiť.
evodesk-standing-desk-up1-800×533-c
  • Práca za stolom v kanceláriach je síce vo veľa prípadoch úplne nevyhnutná, naše telo ju ale z dlhodobého hľadiska neoceňuje. Za stolom sme sa stále nenaučili poriadne sedieť, kvôli čomu veľmi často trpíme bolesťami chrbta, hrbíme sa a máme vykrivenú chrbticu. Proti tejto civilizačnej chorobe vyspelého sveta sa ľudia rozhodli bojovať rôznymi spôsobmi. Po špeciálne tvarovaných stoličkách, ortopedických pomôckach či fitloptách prichádza nová metóda – práca postojačky. Mnohí na ňu už dnes nedajú dopustiť.

Znie to možno absurdne, ale niektorí ľudia sa dobrovoľne rozhodnú pri špeciálne upravenom pracovnom stole celý deň stáť namiesto toho, aby si ten (ne)povinný počet hodín pohodlne odsedeli na stoličke podľa svojho výberu. Keď máme na výber medzi sedením a státím, len zriedkakedy volíme druhú možnosť. Stáť sa nám nechce v MHD, na zastávkach, v radách, a ani čakárňach. Prečo potom uprednostniť túto možnosť najmä v prípade, keď na nohách musíme byť naozaj dlhú dobu? Je to vôbec zdravé? Odpovede poskytujú ľudia, ktorí takto dlhodobo fungujú a sú s tým maximálne spokojní, aj keď boli na začiatku skeptickí. Aké sú teda ich dôvody prestáť celé dni?

12405124_10208335011795851_651723062_o

foto: autor

 

  1. Telu je to pohodlné

Aj keď je špeciálne upravený pracovný stôl prispôsobený na to, že sa jeho výška mení podľa želania, ľudia, ktorí tento postoj zvolili, si na počudovanie sadať takmer vôbec nechceli. Pôvodne predpokladali, že ich pomer sedenia a státia bude tak 50/50, no ich vlastné telo ich prekvapilo. Státie im bolo pohodlné a tak v tejto pozícii trávia až 95 percent pracovného času – nie preto lebo musia, ale jednoducho preto, že to celkom dobrovoľne chcú.

 

  1. Zvýši sa produktivita

Pohodlie pri sedení nás vždy trochu navádza k tomu, aby sme zleniveli. Navyše, ak dlhodobo sedíme v pohodlnej pozícii, dobre si rozmyslíme, či sa nám vlastne chce a oplatí vstať, alebo či radšej ostaneme príjemne usalašení na mieste. Pri státí je to však inak. Naše telo funguje v pohotovostnom režime a je vždy pripravené konať. Je oveľa jednoduchšie ísť si po niečo, čo nemáme na stole, zabehnúť na konzultáciu za kolegom, či jednoducho na chvíľu prerušiť prácu (z relevantných dôvodov) a potom sa k nej rýchlo vrátiť, bez ochádzky cez všetky sociálne siete. Keď sme na nohách, je oveľa ťažšie nechať sa niečím rozptýliť a aj pri tom rozptýlení dlhodobo zotrvať.

12415517_10208335011955855_92887465_o

foto: autor

 

  1. Zmiznú bolesti chrbta

Keďže bolesti chrbta máme z práce najmä kvôli nevhodnému sedeniu za stolom, státie sa hneď núka ako ideálna alternatíva. Ale nie je to len o státí. Aj to totiž zaťažuje chrbticu, len iným spôsobom. Takisto sa pri ňom musíme snažiť stáť rovno a udržovať chrbticu v tom správnom uhle. Zásadne v tomto prípade dokáže pomôcť pravidelné cvičenie a pohyb, ktorý nás učí správnemu držaniu tela a zároveň nám v tele buduje svalovú hmotu, ktorá ho lepšie drží pokope a poskytuje silnejšiu stabilitu. Bez cvičenie to jednoducho nejde – a je jedno v akej pozícií.

 

  1. Vyriešiť sa dá aj bolesť nôh

Po pár dňoch strávených státím sa zjaví prvá výzva – a síce bolesť, ktorá sa jednoznačne dostaví. Ak proste nie sme zvyknutí dlhú dobu tráviť na nohách, naše telo to bude brať ako šok. To ale neznamená, že sa tento problém nedá riešiť. Na trhu je kopa podložiek a tzv. „anti-fatigue mats“, ktoré na internete nájdeš za dobrú cenu a ktoré ťa bolestí za pár chvíľ zbavia. Tí skúsenejší radia, aby sme zbytočne nekupovali predražené podložky od oficiálnych predajcov, ale radšej vsadili na vlastný rešerš.

facebook-offic-tour-ny-lean-in-working-work-standing-desk

foto: vladtime.ru

 

  1. Zlepší sa nočný spánok

Státie za stolom si vyžaduje podstatne viac energie ako obyčajné sedenie. Ak si k tomu pridáš pravidelný výdaj energie cvičením, môžeš sa nadobro rozlúčiť s nespavosťou, ktorá rovnako ako bolesti chrbta trápi veľké percento populácie. Mnohí ľudia, ktorí pri bežnom sedení po nociach bezcieľne hľadeli do plafóna, poprípade liečili nespavosť surfovaním po internete, sľubujú, že pri tejto rutine príde spánok okamžite.

 

  1. Oplatí sa to aj finančne

Veľa ľudí od tejto zmeny odrádza aj cena, keďže tá sa pri špeciálne upravených stoloch na státie pohybuje aj niekde okolo tisícky. Je to vraj ale tá najlepšia investícia, ktorú pre svoje zdravie, produktivitu a kondičku môžeš urobiť. Kvalitný stôl predsa vydrží dlhé roky, a aj keby si ho mal hneď zničiť za tri (čo je veľmi nepravdepodobné), pri rozpočítaní ťa to vyjde približne na euro denne. A to nie je pri ostatných bežných výdavkoch a výsledkoch, ktoré investícia sľubuje, vôbec také zlé. Ak je to ale predsa priveľká investícia, môžeš sa zahrať na kutila a stôl si prispôsobiť vlastnoručne.

 

Tak čo, zaradíš medzi svoje novoročné predsavzatia aj prácu postojačky? V Startitup máme skvelý stôl z Ikey, cena 489 eur: http://www.ikea.com/us/en/catalog/products/S19022530/

12414235_10208335011835852_2039014174_o

foto: autor

Zdroj: entrepreneur.com, zdroj titulnej fotografie: digitaltrends.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá