Oravu by sme mali zatvoriť, myslí si Matovič. Ľudia si z opatrení nič nerobia, robia svadby aj oslavy

  • Obyvateľov Oravy si vezme na mušku polícia, lebo nedodržiavajú hygienické opatrenia
  • Za porušenie nariadení hrozí finančná pokuta, ale aj väzenie za šírenie choroby
nemocnica, koronavírus testovanie
TASR/Jaroslav Novák
  • Obyvateľov Oravy si vezme na mušku polícia, lebo nedodržiavajú hygienické opatrenia
  • Za porušenie nariadení hrozí finančná pokuta, ale aj väzenie za šírenie choroby

Na Orave panuje v súčasnosti najhoršia epidemiologická situácia. Infikovaných novým koronavírusom je už viac ako 1 300 obyvateľov a ich počet stúpa.

Na nepriaznivú situáciu v regióne reaguje polícia zvýšeným dohľadom nad dodržiavaním opatrení. Ich porušenie potrestajú pokutami, nezodpovedným však môžu hroziť aj vyššie tresty. Polícia o tom informovala na sociálnej sieti.

Za zvýšenými číslami, ktoré bezprostredne ohrozujú všetkých občanov z oblasti stoja predovšetkým nezodpovedné skupiny ľudí, ktoré nerešpektujú mimoriadne nariadenia. Napriek zákazu organizujú svadobné hostiny, rodinné oslavy a hromadné kamarátske stretnutia.

Keďže svojim konaním zaujali egoistický postoj ťažko uveriteľných rozmerov, ktorým povyšujú popíjanie alkoholu nad hodnotu ľudského života, Policajný zbor pristúpi k ráznym a okamžitým zvýšeným kontrolám”, uviedla polícia vo svojom statuse.

V prípade zistenia porušenia mimoriadnych nariadení budú občania sankcionovaní pokutou vo výške tisíc eur. Ak vo svojom konaní budú pokračovať, sankcia im bude udelená opätovne.

Ako policajti upozornili, nezodpovedným osobám nehrozí iba finančná pokuta, ale aj niekoľkoročný trest odňatia slobody v prípade preukázania spáchania trestného činu šírenia nebezpečnej nákazlivej choroby. Polícia sa bude aktívne venovať aj takýmto prípadom a vyšetrované osoby budú musieť strpieť nevyhnutné úkony na preskúmanie danej situácie.

Premiér Igor Matovič na margo situácie na Orave doplnil, že je to výsledok ľahostajnosti. „Ľudia si robia oslavy, svadby, jazdia do Poľska, takže je na mieste obmedziť tieto regióny, aby na to nedoplácali ostatní ľudia,“ povedal na tlačovom brífingu.

Premiér Igor matovič dokonca nevylúčil, že na Dušičky bude platiť podobný režim, ako cez Veľkú noc. V tom čase platil na Slovensku zákaz opustiť okres, pokiaľ sa na daného človeka nevzťahovala výnimka. Cieľom bolo obmedziť šírenie koronavírusu počas návštev rodiny.

Dušičky patria ku sviatkom, kedy je väčšina Slovákov v pohybe, navštevujú hroby zosnulých blízkych, ale aj domácnosti vzdialených príbuzných.

Hygienik: Ľudia kašlú na pravidlá vo veľkom

Veľká časť nových potvrdených prípadov COVID-19 sú opäť dohľadané kontakty pozitívnych osôb, ktoré sa zväčša ešte pred zavedením prísnejších opatrení zúčastňovali svadobných hostín, rodinných osláv či iných spoločenských podujatí. V reakcii na rekordný prírastok potvrdeným prípadov to uviedol hlavný hygienik SR Jána Mikas pre agentúru SITA.

Vakcíny proti COVID-19 sa zrejme dočkáme už budúci mesiac. Do Vianoc budú očkované tisíce ľudí

COVID-19 sa podľa hygienikov šíri naprieč regiónmi a mnohé vzniknuté ohniská nákazy majú väzby s potvrdenými prípadmi z iných regiónov. „Ochorenie COVID-19 sa v ostatných dňoch objavuje aj v športových kluboch, umeleckých súboroch, školách, pracoviskách, ale aj v zariadeniach sociálnej starostlivosti a zdravotníckych zariadeniach,“ informuje hlavný hygienik.

Chápem, že ste unavení

Na počet nových potvrdených prípadov COVID-19 ešte podľa Mikasa nemali vplyv prísnejšie nastavené protiepidemické opatrenia od októbra. „Predpokladáme, že ich efekt sa prejaví dva až tri týždne po ich zavedení. Aby začala krivka chorobnosti klesať, je dôležité opatrenia rešpektovať.

Chápeme, že ľudia sú už pandémie unavení a chcú žiť tak, ako predtým. Nehľadajme však, prosím, cesty, ako opatrenia obísť, riziko šírenia nákazy takto neznížime,“ odkazuje hlavný hygienik. Stále častejšie sa pritom podľa neho stretávajú s nedodržiavaním alebo obchádzaním opatrení. Početné svadobné hostiny si po sprísnení pravidiel začali napríklad niektorí organizovať v prihraničných oblastiach Maďarska a Poľska.

Rovnako sa hromadia prípady, kedy sa COVID-19 potvrdil u ľudí, ktorí napriek klinickým príznakom navštevovali pracoviská, školy či verejné priestranstvá a nákazu takto rozšírili ďalej.

zdroj: TASR/AP Photo/Petr David Josek

Preto opäť vyzývame ľudí, aby v prípade akýchkoľvek príznakov ochorenia COVID-19 nešli do práce a nenavštevovali verejné miesta. Izolujte sa od ostatných a telefonicky kontaktujte svojho ošetrujúceho lekára a informujte ho o svojom zdravotnom stave. Lekár následne určí postup diagnostiky ochorenia a liečby,“ apeluje Mikas.

Pravidlá sú na nič, ak sa nedodržiavajú

Nastavenými opatreniami podľa neho nechcú nikoho obmedzovať, ale chrániť zdravie občanov v čase, keď pribúdajú ťažké priebehy tohto ochorenia. „Našou úlohou je nastavenými opatreniami zabezpečiť, aby sme mali čo najmenej takýchto prípadov a aby sme v čo najväčšej možnej miere zabránili úmrtiam. Akokoľvek prísne opatrenia sa minú účinku, ak ich nebudeme dodržiavať,“ konštatuje hlavný hygienik.

Obchádzaním pravidiel sa podľa neho zvyšuje riziko šírenia nákazy a vzniku nekontrolovateľného komunitného šírenia COVID-19. Zároveň opätovne pripomína dodržiavanie jednoduchých zásad, a to nosenie správne nasadeného rúška, dodržiavanie dostatočného odstupu a časté umývanie a dezinfekciu rúk.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá