Organizátorka TEDx Youth Monika Cúciková: Skorý vek nie je zábrana, ale výhoda

  • Monika Cúciková sa podujala na úlohu, na ktorú si hocijaký mladý človek netrúfne - zorganizovala v Bratislave svetoznámu konferenciu TEDx s dodatkom Youth. Dala dokopy tím stredoškolákov a spolu vytvorili event, o ktorom budú návštevníci ešte dlho hovoriť.
Screen Shot 2016-04-11 at 10.30.38
  • Monika Cúciková sa podujala na úlohu, na ktorú si hocijaký mladý človek netrúfne - zorganizovala v Bratislave svetoznámu konferenciu TEDx s dodatkom Youth. Dala dokopy tím stredoškolákov a spolu vytvorili event, o ktorom budú návštevníci ešte dlho hovoriť.

Ahoj Monika, tento rok prišlo dvakrát viac ľudí, než ten minulý, čakala si to?:)

Minulý rok nás milo prekvapil vysoký záujem ľudí o študentskú konferenciu takéhoto charakteru, ktorá mala na Slovensku premiéru. Prihlásilo sa až 280 ľudí, no kvôli priestorom sme museli akceptovať len 150 prihlášok a tak sme si pri tvorení nového ročníku povedali, že je škoda nedať všetkým študentom šancu zúčastniť sa. Zmenili sme priestory, kapacitu sme navýšili na 300 a od začiatku som verila, že ju naplníme. Tak sa aj stalo a opäť sme zopár ľudí museli pre vysoký záujem odmietnuť. :)

 

Čím to podľa teba je, že záujem o TEDxYouth a všeobecne o mimoškolské vzdelávanie u mladých ľudí narastá?

Mladí ľudia čím ďalej tým viac začínajú vnímať potrebu vzdelávať sa aj inak ako v škole na povinných hodinách. Zaujímajú ich veci siahajúce za školské osnovy a chcú nahliadnuť do sveta ľudí, ktorí reálne dosahujú svoje ciele alebo sa venujú istej oblasti, ktorá ich zaujíma.

Školáci sa pomerne skoro musia rozhodnúť, na akú školu pôjdu a akým smerom sa v živote poberú. Škála povolaní je neuveriteľne široká a niektorí študenti sú o to zmätenejší, ja sama som ten prípad. Mimoškolské aktivity a vzdelávanie im pomáhajú zorientovať sa vo svete za bránami škôl a možno o to lepšie spoznať seba samého aj svoje túžby a ciele a nechať sa inšpirovať ľuďmi priamo z praxe.

Screen Shot 2016-04-11 at 10.30.58

foto: Rebeka Brábliková

Čo myslíš, že mladým v súčasnosti najviac chýba? Je to práve vzdelanie? Je možné, aby konferencie a iné mimoškolské formy vzdelávania dokázali úplne suplovať školy?

Myslím si, že nie. To, že naše školy majú medzery neznamená, že ich dokážeme nahradiť konferenciami a podobnými akciami. Škola zohráva veľkú úlohu v získavaní vedomostí z rôznych oblastí, učí zodpovednosti, buduje priateľstvá…

Keďže máme tie isté ciele, a to je vzdelávať a rozvíjať mladých, tak by sme sa nemali tváriť ako dva vzdialené svety, ale aktívne spolupracovať. Školy a učitelia by mali byť otvorení novým alternatívam spôsobu výučby, hovoriť študentom o takýchto akciách, tak isto ako my by sme mali práve cez školy zisťovať, čo mladým chýba, o čom chcú počuť a čo ich momentálne zaujíma. Spoločne vieme dosiahnuť viac.

 

Tento rok bolo na evente plno zaujímavých rečníkov, ale úprimne, kto teba najviac pozitívne prekvapil? 

Najviac ma prekvapili naši najmladší rečníci. Tí, ktorí sa na veľký stage postavili prvýkrát o to autentickejšie presvedčili divákov, že skorý vek nie je zábrana, ale výhoda. Napríklad Dominika Geregová sa už od siedmej triedy venuje dobrovoľníctvu, dnes má 15 rokov, trávi svoj voľný čas s deťmi na onkológii a vďaka jej projektu sa prerába onkologické oddelenie v Banskej Bystrici. ( Jej talk: http://bit.ly/209WReM ).

Skvelý bol napríklad aj Jakub, ktorý premenil svoju rodnú dedinu na mesto plné akcií a života (http://bit.ly/1Sh1e1w ) Úspešný grafický dizajnér Tomáš, ktorý dal slovenským výšivkám nový rozmer ( http://bit.ly/1oGBunz ) .

Každý rečník mal príbeh, ktorý bol jedinečný a obohacujúci, čiže nemám len jedného favorita.:)

Screen Shot 2016-04-11 at 10.31.28

foto: Michal Lukáč

Ako sa vlastne na taký TEDx vyberajú rečníci?

Snažíme sa hľadať rečníkov, ktorí sú nejak spätí s našou témou. Tento rok sme sa zamerali na Slovensko a na ľudí, ktorí tu robia dobré a pekné veci a posúvajú našu krajinu vpred. Po intenzívnom hľadaní naozaj nebolo ľahké vybrať. Oslovili sme 11 speakrov z rôznych sfér, aby sme sa držali témy, no zaujali naozaj každého diváka. Po oslovení prebehlo niekoľko osobných, či Skype stretnutí, osnova talku, príprava prezentácie, finálna skúška a neskôr generálka.

 

Si jediná vysokoškoláčka spomedzi organizátorov, aj to si prváčka. Aké bolo pracovať s tak mladým tímom ľudí? A ako to zvládli?

Bolo to veľmi obohacujúce, keďže mnohým situáciám sme čelili prvý krát. Páčilo sa mi, že tím bol rozmanitý a tak každý bol šikovný v niečom inom a dokázali sme si pomôcť a dopĺňať sa. Niektoré obdobia ako u mňa skúškové a u spoluorganizátorov polročné testy, sa ťažko skĺbili s deadlinami v TEDxe. Koniec koncov sme to nejak s prebdenými nocami zvládli. Osvedčilo sa staré známe „Keď sa chce, všetko sa dá“. :)

Screen Shot 2016-04-11 at 10.31.49

foto: Michal Lukáč

Čo bolo na organizovaní podujatia najťažšie?

Celý čas som cítila veľkú zodpovednosť voči teamu, sponzorom a najmä prihlasujúcim sa účastníkom. Niekedy ma sprevádzal strach, či zvládneme z roka na rok zorganizovať raz tak veľkú akciu. Teraz vidím, že to bola taká zdravá obava, ktorá dopomohla k tomu, aby všetko dopadlo dobre. :)

 

Existuje aj spolupráca s “veľkými” slovenskými TEDx-mi, alebo ste všetko robili na vlastnú päsť?

Celkom dobre sa poznáme s organizátormi „veľkého TEDxBratislava“, ako si to veľmi trefne nazval, aj my im tak hovoríme. Organizácia prebieha oddelene, no vždy keď niečo potrebujeme, nám radi pomôžu. Cez cenné rady a skúsenosti až po požičanie písmenok „TEDx“, ktoré musia byť na stage-i. Predsa len TEDx robia omnoho dlhšie a dnes už pre cca 700 ľudí, čiže máme sa od nich čo učiť.

Screen Shot 2016-04-11 at 10.31.08

foto: Rebeka Brábliková

Dozvedel som sa, že po tohtoročnom úspechu pripravujete ďalšie aktivity. Ja viem, že je to zatiaľ tajomstvom, ale keby si nám aspoň niečo naznačila.. :)

Radi by sme spravili pár menších eventov pre študentov, no je to všetko len vo fáze plánovania a nerada by som prezrádzala nepotvrdené veci. Avšak určite sa je na čo tešiť.:)

 

Myslíte už teraz na budúci rok, alebo stále panuje eufória z tohoto ročníka? Čím by potencionálne mohol byť budúci ročník výnimočný?

S eufóriou z tohoto ročníka uvažujeme nad tým ďalším. :) Už teraz je potrebné myslieť na vybudovanie nového tímu, keďže mnoho organizátorov maturuje a odchádza študovať preč. Budúci ročník bude určite výnimočný práve preto, že máme už drahocenné skúsenosti, poučili sme sa a vieme urobiť veľa vecí ešte lepšie. Najmä príchodom nových ľudí do tímu vznikajú nové myšlienky a nápady. Originalita každého jedného sa odzrkadľuje na samotnej akcii.

Som presvedčená, že vďaka nim a ich motivovanosti bude ďalší ročník jedinečný.

Screen Shot 2016-04-11 at 10.35.14

foto: Michal Lukáč

Čo bol pre teba najkrajší moment celého podujatia, na ktorý nikdy nezabudneš?

Keď došlo viac porcií obeda než malo a zostali tri plechy. Ale, nie. :)

V mysli sa mi vynára mnoho momentov, kedy som bola naozaj šťastná. Jeden z nich bola spolupráca so speakrami a generálka deň pred podujatím. Rečníci neboli separovaní ako možno na bežnej konferencii, ale spoločne strávili generálku, spoznali sa, bavili sa až sme nachvíľku vytvorili takú jednu malú TEDx rodinku so spoločným cieľom.

Čo je však moment, kedy mám naozaj pocit, že to všetko malo zmysel, je čítanie si feedbackov. Keď ľudia píšu ako sa im páčilo a presne pomenujú momenty konferencie, kedy sa v nich niečo pohlo alebo zmenilo. Aj jednoduché poďakovanie v nás podnecuje vôľu pokračovať. Dostali sme mnoho povzbudivých správ od ľudí, čo nám držia palce a chcú prísť opäť a vziať aj spolužiakov a kamarátov. Pravdaže, potešia aj nápady na vylepšenia, lebo nás to povzbudzuje sa odraziť a naďalej sa zdokonaľovať.

Zaujíma ťa ďalší vývoj tímu okolo bratislavského TEDx Youth? Tak sleduj ich Facebook fanpage!

titulná foto: Michal Lukáč

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá