Osem neoceniteľných rád od investičnej legendy Warrena Buffetta

  • Neoceniteľné rady sa vždy zídu.
  • Hlavne, akpochádzajú od špičky vo svojom obore
  • Vyhlásený kráľ investorov Warren Buffett veľmi rád pomáha nováčikom
  • Práve preto sa s radosťou delí s mnohými zaujímavými radami
zdroj: flickr
  • Neoceniteľné rady sa vždy zídu.
  • Hlavne, akpochádzajú od špičky vo svojom obore
  • Vyhlásený kráľ investorov Warren Buffett veľmi rád pomáha nováčikom
  • Práve preto sa s radosťou delí s mnohými zaujímavými radami

Každý začínajúci investor by sa mal snažiť počúvať skúsenejších ľudí, od ktorých sa môže veľa priučiť. Warren Buffett je síce iba jeden z mnohých, avšak patrí na úplnú špičku. Jeho rady majú preto cenu zlata. Týchto osem tipov by si si mal určite prečítať, ak patríš k začínajúcim investorom.

Diverzifikácia nemusí byť riešením

Veľa investorov zvykne zdôrazňovať dôležitosť rozloženia rizík investovaním do viacerých spoločností alebo komodít. To je vhodné pre ľudí, ktorí investovaniu nerozumejú. Skúsený investor totiž vie, že diverzifikácia robí investovanie neprehľadným.

Investuj najprv do seba

Každý človek, ktorý chce investovať, by mal investovať hlavne do seba. Až po získaní informácií príde ten správny čas na skutočné investovanie. Vyhraď si každý deň hodinu času, počas ktorej sa budeš vzdelávať napríklad v oblasti investovania.

Nemaj pochybnosti

Ak pochybuješ o svojich investíciách, nikdy z teba nebude dobrý investor. Ak chceš byť úspešný, jednoducho musíš veriť svojim rozhodnutiam.

Zobraziť celú galériu (2)
zdroj: WASHINGTON, DC - SEPTEMBER 19: Warren Buffett, chairman of the board and CEO of Berkshire Hathaway, speaks in Gaston Hall at Georgetown University, September 19, 2013 in Washington, DC. Bank of America CEO Brian Moynihan moderated the discussion with Buffett. Buffett also took questions from Georgetown students. (Photo by Drew Angerer/Getty Images)

Neinvestuj do spoločnosti, ktorej nerozumieš

Investor by mal rozumieť tomu, do čoho investuje. Nemal by triafať naslepo. V prvom rade by si mal teda zistiť ako daná spoločnosť, do ktorej investuje, funguje. Tento postup dodržiava aj Warren. Ak nedokážeš v priebehu desiatich minút pochopiť ako spoločnosť funguje, tak do nej neinvestuj.

Kontroluj svoje emócie

Väčšina investorov koná na základe pochybných informácií. Ak akcie padajú, rozhodnú sa na základe týchto informácií predávať. V skutočnosti však situácia vôbec nemusí byť taká čierna. Ak sa totiž jedná o spoločnosť s bohatou históriu, podobné otrasy jednoducho prežije.

Nákup akcií je nákup časti biznisu

Množstvo investorov pristupuje k nákupu akcií bez rozmýšľania. Akcie by si však mal nakupovať rovnakým spôsobom, akým nakupuješ v obchode. Nejdeš naslepo s klapkami na očiach, ale vždy hľadáš najlepšiu cenu.

Uč sa zo svojich chýb

Každý investor urobí počas svojej kariéry množstvo väčších či menších chýb. Buffett nie je výnimkou. Zo svojich chýb sa však poučil a už ich nikdy nezopakoval. Podeľ sa o svoje skúsenosti so svojimi blízkymi, aby sa vyhli podobným chybám.

Drž sa svojho portfólia

Ak kupuješ akcie, mal by si ich nakúpiť a zabudnúť na ne. Kľúčom k úspechu je podľa Buffetta práve trpezlivosť a držanie svojho portfólia po mnohé roky.

zdroj: businessinsider.com