Je doslova brutálny. Na Slovensku máme jeden z najdlhších adrenalínových lanových mostov.

  • Pri návšteve via ferraty na Skalke sa najnovšie môžeš prejsť po najdlhšom lanovom moste a lanovej lezeckej sieti na Slovensku
  • Adrenalínová novinka v Kremnických vrchoch je výsledkom ojedinelej spolupráce verejného aj súkromného sektora
swa
BBSK
  • Pri návšteve via ferraty na Skalke sa najnovšie môžeš prejsť po najdlhšom lanovom moste a lanovej lezeckej sieti na Slovensku
  • Adrenalínová novinka v Kremnických vrchoch je výsledkom ojedinelej spolupráce verejného aj súkromného sektora

„Ferrata od jej otvorenia priviedla na Skalku mnohých návštevníkov, počas víkendov sa na nej vystriedalo dvesto – tristo ľudí denne, počas pracovných dní desiatky,“ vysvetľuje zástupkyňa primátora mesta Kremnica Iveta Ceferová.

Náučná zaistená cesta (via ferrata) Komín sa nachádza v Kremnických vrchoch, presnejšie ide o Flochovský chrbát. Trasa sa začína na Peknej vyhliadke, vedie hrebeňovou červenou turistickou značkou. Obľúbenou atrakciou na trase je Tunel, ktorý bol rekonštruovaný pred 3 rokmi. Via ferrata je jednosmerná a má 3 cesty: Komín s obťažnosťou C, Trubačova veža B a Výzva, ktorá je svojou obťažnosťou E najťažšou doteraz vybudovanou via ferratou na Slovensku. 

zdroj: archív BBSK

Na zaistenej ceste ťa čaká 420 m lán s výškou skalných ciest 80 m. K ceste patrí aj krátka via ferrata na skale Jánošíkova diera s obťažnosťou B, ktorá je určená pre rodičov s deťmi. Naraziť tiež môžeš na boulderové steny, ktoré ponúkajú možnosti lezenia s rôznou obťažnosťou. 

Via ferrata Komín sa nachádza v exponovanom teréne s nutnosťou použitia špeciálnych ferratových setov. Tie si môžeš požičať v Relax centre na Skalke. Ferrata by mala byť verejnosti prístupná až do svojej pravidelnej uzávery, ktorá je kvôli uhniezďovaniu sokola plánovaná od januára do marca budúceho roka. 

zdroj: archív BBSK

Pre návštevníkov sme dokončili časť via ferraty Komín. Ide o vybudovanie visutého lanového mosta, ktorý je vo výške asi 30 m nad zemou a dlhý približne 78,5 m a lezeckej lanovej siete s dĺžkou 37,5 m. Som hrdý na to, že som primátorom mesta, kde žijú ľudia, ktorí sú ochotní niečo robiť v prospech verejnosti často aj bez nároku na odmenu a v čase svojho osobného voľna. Nemôžem nespomenúť, že bez finančného prispenia Banskobystrického samosprávneho kraja, Nadácie EPH a oblastných organizácií cestovného ruchu Stredné Slovensko a Turiec – Kremnicko by nebolo možné vybudovanie týchto atraktívnych adrenalínových prvkov,“ vyjadril sa v tlačovej správe primátor mesta Kremnica a predseda predstavenstva OOCR Turiec – Kremnicko, Alexander Ferenčík. 

zdroj: archív BBSK

„Jednou zo strategických rozvojových priorít Banskobystrického samosprávneho kraja je zvýšiť počet prenocovaní turistov v kraji. Cestovný ruch je príležitosťou pre vznik pracovných miest a ekonomický rozvoj aj v regiónoch, kde síce chýbajú veľkí investori, no nechýba krásna príroda a bohatá história. Za prvý rok fungovania Rozvojovej agentúry BBSK kraj rozbehol množstvo turisticky atraktívnych projektov, akým je aj vybudovanie tohto visutého mostu via ferrata na Skalke. Tento jedinečný projekt navyše úspešne prepája verejnú a súkromnú sféru,“  vyzdvihuje spoluprácu predseda Banskobystrického samosprávneho kraja, Ján Lunter.

Na sobotu je naplánované aj ďalšie otvorenie.  Pre bikerov bude slávnostne sprístupnený tzv. Gulditrail. Ide o dva flowtrailové okruhy so štrkovým povrchom v dĺžke 250 m a 1 400 m. V budúcnosti sa chystá ich rozšírenie a prepojenie aj na druhú stranu hrebeňa, čím by vznikol jedinečný priestor pre priaznivcov cyklistiky. 

zdroj: visitkremnica.com, TS

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK