Pád kryptomien ovplyvní aj reálnu ekonomiku. Ako dokážu tak zásadne hýbať finančným trhom?

  • Bitcoin spôsobil v investičnom svete hotové šialenstvo
  • Netreba mať žiadne pochybnosti o tom, že táto investícia je veľmi riziková
  • Existuje však možnosť, žeby prípadný pád virtuálnej meny mohol vplývať na reálnu ekonomiku
kryptomeny a ich vplyv
pexels.com/unsplash.com
  • Bitcoin spôsobil v investičnom svete hotové šialenstvo
  • Netreba mať žiadne pochybnosti o tom, že táto investícia je veľmi riziková
  • Existuje však možnosť, žeby prípadný pád virtuálnej meny mohol vplývať na reálnu ekonomiku

Kryptomeny maju svoje výhody, o tom niet pochýb. Ľudia, ktorí chcú byť mimo dosahu „Veľkého Brata“ a nechcú, aby banky vedeli o každom pohybe ich financií, si túto možnosť veľmi chvália. Práve tento bonus – oddelenie virtuálneho sveta od toho reálneho – je obrovskou výhodou.

Čo však v prípade problémov? Nemal by pád kryptomien žiaden vplyv na reálnu ekonomiku? Teoreticky nie. Prax je však iná. Bitcoin je v súčasnosti veľmi nestabilný a v priebehu týždňa sa jeho hodnota prepadla o 23 percent. Kto bezhlavo nakúpil pred viac ako týždňom, určite zažíva krušné chvíle. Aj keď možno iba dočasne. Kupovať Bitcoiny pri súčasnej vysokej cene je veľmi riskantná investícia.

Praskne bublina?

Mnohí skeptici začínajú pomaly, ale isto predpovedať katastrofické scenáre. Podľa predpovedí čaká najpopulárnejšiu virtuálnu menu takmer istý pád. Najviac by si prípadný pokles odniesli tí najbohatší „virtuálni milionári.“ Vlastníctvo Bitcoinu totiž neznamená nič. Jednoducho vlastník musí vymeniť virtuálnu menu za reálne peniaze. Práve preto ich mnohí investori predávajú práve teraz, keď je cena stále pomerne vysoko.

Pokiaľ máme peniaze iba ako číslo na obrazovke počítača, tak to s realitou nemá nič spoločné. Vyzerá, že vyčkávacia taktika nie je vždy dobrým riešením, čo potvrdila aj súčasná situácia. Najvyšší pokles od apríla 2013. Ako sa situácia vyvinie, ukážu najbližšie mesiace. Prípadný pád môže mať určitý vplyv na ekonomiku.

Donedávna sa nad tým nikto nezamýšľal, ale v súčasnosti sa objavuje určité riziko. Mnohé internetové firmy, ktoré sú na burze, začínajú pokukovať aj po virtuálnych menách. A tie sa takto miešajú s reálnym trhom. Longfin Corp, ktorá poskytuje mikropôžičky, oznámila, že kúpila webovú službu Ziddu.com. Ziddu umožňuje transakcie v kryptomenách. Toto oznámenie sa odrazilo aj na kurzoch niektorých lacných kryptomien. Ich hodnota vzrástla o 100 %.

Všetko poukazuje na to, že ľudia húfne hľadajú nástupcu Bitcoinu, ktorého hodnota by mohla narásť do extrémnych výšok. Po tomto oznámení malej firme v priebehu týždňa raketovo vzrástla hodnota akcií o viac ako 2600 %. Mazanie hraníc medzi virtuálnym a reálnym môže teoreticky spôsobiť solídny otras v prípade pádu.

Špekulatívne firmy, ktorých kapitál sa narastie práve vďaka virtuálnym menám, totiž začnú naberať nových zamestnancov, otvárať kancelárie a rozširovať pole svojej pôsobnosti. Okrem toho môžu nadviazať spoluprácu s reálnymi firmami. Prepojenie týchto dvoch navonok odlišných svetov by tak mohlo v budúcnosti spôsobiť nemalé problémy.

zdroj: bloomberg.com, bloomberg.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech