Padol ďalší rekord v riešení Rubikovej kocky. Robot to zvládol s časom hlboko pod sekundu

  • Robotika napreduje míľovými krokmi, aj napriek tomu jej do dokonalosti ešte čosi chýba
  • V niektorých oblastiach však roboty človeka už dávno prekonali - príkladom je skladanie Rubikovej kocky
  • Robot si s hlavolamom poradil rekordne rýchlo a za 38 stotín sekundy bolo po všetkom
kocka
youtube.com
  • Robotika napreduje míľovými krokmi, aj napriek tomu jej do dokonalosti ešte čosi chýba
  • V niektorých oblastiach však roboty človeka už dávno prekonali - príkladom je skladanie Rubikovej kocky
  • Robot si s hlavolamom poradil rekordne rýchlo a za 38 stotín sekundy bolo po všetkom

Rubikova kocka je obľúbeným testom schopností a bleskového myslenia. Šesť stien a šesť farieb dohromady vytvára pekelne ťažkú hádanku, ktorá spôsobila ťažké chvíle mnohým, ktorí sa ju snažili svojpomocne vyriešiť. Pekelný hlavolam má na svedomí Ernő Rubik, ktorý je maďarským sochárom a architektom. S vynálezom, pri riešení ktorého rozbolí mnohých ľudí hlava, prišiel v roku 1974.

kocky

Po rozbehnutí výroby sa stala Rubikova kocka súčasťou mnohých domácností. Popularita hlavolamu je natoľko vysoká, že sa po celom svete v pravidelných intervaloch konajú mnohé súťaže. Súťažia však nielen živí súperi, ale aj tí umelí. Robotom jednoducho hlavolamy padnú ako uliate. Treba si to priznať. Zatiaľ čo v iných oblastiach máme ako ľudstvo stále navrch, v oblasti matematiky a výpočtov jednoducho zaostávame. Tento náš nedostatok sa prejavil aj pri rýchlosti skladania Rubikovej kocky.

Stačí sa pozrieť na svetové rekordy, ktoré držia ľudia. V porovnaní s robotmi sme len slabým odvarom. Kórejčan SeungBeom Cho je držiteľom svetového rekordu z roku 2017. Vtedy sa mu na súťaži ChicaGhosts 2017 podarilo nemožné. Rubikovu kocku vo variante 3x3x3 zložil za rekordných 4,59 sekundy. Na človeka priam nadľudský výkon a je jasné, že bežný smrteľník sa tomuto času ani vo sne nepriblíži. Ako sú však na tom roboty? Tie by s nami v podobnej súťaži jednoducho pozametali podlahu.

rubikove kocky

Massachusettská technická univerzita je miestom, kde študuje mnoho milovníkov robotiky. Nie je prekvapením, že po mnohých úspešných pokusoch s robotmi schopnými kráčať na vlastných nohách sme sa dočkali aj jednoduchších, ale o to schopnejších robotov orientovaných na bleskové riešenia zadaných úloh. Práve z tejto univerzity pochádza robot, ktorý prekonal konkurenčný rekord z roku 2016. Vtedy sa bleskovému robotovi podarilo hlavolam vyriešiť za rekordných 0,637 sekundy.

Dalo sa však ísť ešte vyššie? Dvaja študenti Ben Katz a Jared Di Carlo boli o tom presvedčení, a tak sa rozhodli vytvoriť vlastného robota. Odhalili totiž slabé stránky konkurencie, ktorá bola vybavená síce rýchlymi, ale nie najrýchlejšími motormi. Dvojica tak vytvorila vlastného a vylepšeného robota vybaveného špičkovými motormi.

Každý motor mal na starosti jednu stranu Rubikovej kocky. Po spustení testu diváci nestihli ani okom mrknúť a hlavolam bol vyriešený. Robotovi sa to podarilo za rekordných 0,38 sekundy. Podarí sa prekonať aj tento rekord?

zdroj: livescience.com , ruwix.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech