Palantir – najtajomnejší startup Silicon Valley

Dárius Polák / 1. augusta 2016 / Startupy

Jeden z najprominentnejších startupov Silicon Valley je v posledných mesiacoch na titulkách mnohých médií. A to sa pritom ani nevie, čo presne robí.

Palantir založil jeden z najvplyvnejších VC investorov Silicon Valley – Peter Thiel. S jeho pomocou naraisoval takmer $2 miliardy dolárov. V súčasnosti má odhadovanú hodnotu $20 miliárd dolárov, čo z neho robí tretí najhodnotnejší startup v Bay Area za Uberom a Airbnb.

No Thiel sám odhadol jeho hodnotu na menšiu sumu, konkrétne $12,7 miliárd dolárov. A hoci za minulý rok získal tržby vo výške $1,7 miliardy dolárov, nemusí byť vôbec ziskový. Palantir takisto zažíva vysokú fluktuáciu zamestnancov, pohybujúcu sa na úrovni 10%.

Tu je bližší pohľad na tento startup od ľudí, ktorí o ňom napísali na Quore.

Palantir je už údajne skôr spoločnosť ako startup. Bol založený v roku 2004 a v roku 2015 mal 1 500 zamestnancov.

1

Je známy ako jeden z najtajomnejších startupov v Silicon Valley, z časti preto, čo robí – pomáha organizáciám spracovať veľké množstvo dát. Medzi jeho klientov patria vláda a špionážne agentúry využívajúce jeho služby na nájdenie teroristov alebo kriminálov a spoločnosti na odhaľovanie podvodov a počítačovú bezpečnosť.

2

CIA patrila medzi raných investorov a zákazníkov. NSA a FBI ho využívajú taktiež.

3

V náborovom videu zamestnanci popisujú firemnú kultúru ako „geeky“, „trochu čudnú,“ alebo „podporujúcu výstrednosť“. Iní si zase myslia, že je „múdra“ a plná „zmysluplnej práce a výziev“.

4

Zamestnanci tvrdia, že bojujú proti terorizmu, otrokárstvu, praniu špinavých peňazí a chronickému bezdomovectvu.

6

Pre pochopenie slova „geek“ v kultúre, zamestnanci hovoria, že ich hlavnou misiou je zachrániť „Grófstvo“. To je priamy odkaz na Pána Prsteňov. Sami seba vidia ako hobitov bojujúcich proti Mordoru.

7

Názov Palantir je ďalší odkaz na dielo J.R.R. Tolkiena. Ide o vševidiaci kameň, ktorý umožňuje zistiť, čo sa deje v ďalekých krajinách.

8

Palantir je známy zamestnávaním mladých programátorov, často priamo zo školy. Neplatí im však také vysoké mzdy ako Facebook alebo Google.

9

Mzdu vypláca aj svojim stážistom a to priemerne $7 645 dolárov mesačne.

10

Svojim zamestnancom ponúka klasické služby zamestnávateľov Silicon Valley – raňajky, obed, večeru, pranie a posilňovňu zadarmo.

11

Najťažšie na práci je udržať work/life rovnováhu. Väčšina zamestnancov pracuje štandardne 60 hodín týždenne. To je štandard, nie extrémizmus.

13

„Z nejakého dôvodu očakávajú, že zamestnanci budú v piatok večer stále v práci,“ napísal jeden programátor, ktorí odmietol prácu v Palantire.

14

Palantir preferuje, ak zamestnanci bývajú k práci bližšie a preto im vypláca určité štipendium. Nie je však až také vysoké.

15

Jedna z ďalších sťažností smeruje na neskúsený manažment. Niektorí ľudia boli frustrovaní z nedostatku stratégie, leadershipu a manažérskych schopností. Iným sa to však páči. „Veľmi rýchlo dostanete do rúk zodpovednosť,“ napísal jeden zamestnanec.

16

Palantir nemá v médiách dobrú reputáciu, kvôli čomu vzniká veľa nedorozumení. Startup bol zapletený do škandálu WikiLeaks v roku 2011.

17

Zamestnanci pracujú v atmosfére, kde sa talent a úspechy vyzdvihujú, kvôli čomu je štruktúra celkom decentralizovaná. Niektoré tímy majú zábavnú prácu, iné nie. Existujú ľudia, ktorí startup v živote neopustia a ľudia, ktorí v ňom nevydržali ani dva mesiace.

18

Ďalšia sťažnosť je, že projekty sú zmysluplné ale samostatná práca je dosť nudná. Ide o veľa skriptovania a prácu admina.

19

Vo všeobecnosti má však Palantir dobré výsledky. Na Glassdoor má hodnotenie 4,1 hviezdičiek z 5. Plus, 86% ľudí schvaľuje svojho CEO a 78% ľudí by odporučilo prácu v Palantir svojim kamarátom.

20

zdroj: businessinsider.com, zdroj všetkých fotiek: businessinsider.com

Pridať komentár (0)