V Paname vždy cítiť aj drogovú turistiku. Na oceánskej skratke zarábajú miliardy (ROZHOVOR)

  • Niektoré kraje majú v samospráve pôvodní obyvatelia, ponúkajú autentický pohľad do ich tradícií
  • Lode prechádzajú v Panamskom prieplave na doraz. Je však bezpečnejší, ako ten Suezský
  • Koľko v Paname zaplatíš za pivo? Očakávať môžeš slovenské ceny
panama thumb no text
  • Niektoré kraje majú v samospráve pôvodní obyvatelia, ponúkajú autentický pohľad do ich tradícií
  • Lode prechádzajú v Panamskom prieplave na doraz. Je však bezpečnejší, ako ten Suezský
  • Koľko v Paname zaplatíš za pivo? Očakávať môžeš slovenské ceny

Koľkokrát som bol v latinskej Amerike? Pri desiatom raze som to prestal počítať,“ hovorí Bohdan Ulasin, ktorý takmer celú latinskú Ameriku precestoval. Sám seba označuje za hispanistu, cestovateľa a sprievodcu.

Latinskú Ameriku treba ísť zažiť: „Spája ju niečo, čo sa nedá opísať. Ľudia si predstavia futbal, no v Paname, Nikaraguy a na Kube je suverénne najobľúbenejším športom baseball. Predstavia si teplo, no vo vyšších nadmorských výškach, či ďaleko na juhu príjemné teploty nenájdete.“

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Bohdan Ulašin (@bohdanulasin)

Vyzdvihuje najmä Kolumbiu, Peru, Guatemalu a Mexiko, no hovorí, že nemá obľúbenú krajinu: „Je to veľmi rozmanitý región, nedá sa povedať, kde mi bolo najlepšie. Krajiny totiž ponúkajú hrozne veľa, museli by sme ho rozmeniť na drobné, na lepšie jedlo, krajšie prírodné scenérie.“

Panama nie je len prieplav, je to New York latinskej Ameriky

Za posledných 20 rokov sa Panama výrazne zmenila, panoráma hlavného mesta pripomína Dubaj či Hongkong: „Panama je New Yorkom strednej Ameriky. Hovoríme o takzvanej manhattenizácii.“ Z päťdesiatich najvyšších budov celej latinskej Ameriky dvadsaťtri nájdete práve v Paname. „Okrem toho ide o miesto, ktoré tvorí strategický dopravný a obchodný uzol v celosvetovom meradle.

Panamský prieplav otvorili v roku 1914. Prešlo už sto rokov, obchod aj doprava odvtedy úplne zmenili požiadavky: „Kapacitne prieplav už nestíhal. Keď sa otvoril, tak ním preplávala loď s maximálnou dĺžkou 294 metrov, čo vtedy úplne stačilo.“ V štyridsiatich rokoch tade prechádzala vtedajšia najväčšia americká lietadlová loď. Ledva sa zmestila, všetci zúčastnení z toho mali problém, nevedeli čo robiť.

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Visit Panama (@visitpanama)

Dnes tade lode prechádzajú na doraz úplne bežne. Lode, ktoré sa do prieplavu zmestia, majú označenie Panamax. Ostatné si musia obchádzať celý horný mys, južnú Ameriku.“ Komory prieplavu však v roku 2016 zväčšovali a v súčasnosti nimi prejde loď dlhá až 427 metrov, ich cesta prieplavom trvá približne 9 hodín a denne ich tade prejde v priemere štyridsať.

Len prednedávnom v Suezskom prieplave uviazla loď, je možné, že sa také niečo stane aj v Paname? „Panama je výrazne bezpečnejšia ako Suez, navyše je aj kratšia. Loď sa v Suezskom prieplave zasekla na nechránenom pobreží, akurát, keď tam bola púštna búrka, ktorá v Paname nehrozí,“ Bohdan dodáva, že pri plavbe cez panamský prieplav musí mať loď na palube aj panamského lodivoda, ktorý má mnoho skúseností, zatiaľ čo cez Suezský sa človek môže pustiť sám.

Niektoré kraje majú v samospráve domorodci

Možno si si pod domorodcami najprv predstavil kmene, ktoré si lovia jedlo oštepmi a žijú úplne mimo vyspelej civilizácie. Takých je v latinskej Amerike už veľmi málo, hovorí Bohdan. Nájdeme ich ešte v brazílskej, peruánskej a kolumbijskej Amazónii: „To sú však kmene, ktoré o nás vedia, no dodržiavajú si od nás vedomý odstup.“

Boja sa, mohlo sa stať, že kmeň, ktorý bol kedysi vedľa nich vyhynul, pretože im ľudia do komunity doniesli nákazlivé choroby, na ktoré nemali vybudovanú imunitu. Tiež sa stávalo, že pôvodné kmene museli s ľuďmi viesť konflikty o územie, ktoré im patrilo.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Visit Panama (@visitpanama)

V Paname však podobné kmene nenájdeme. Všetky sa už zapojili do bežného života a využívajú výdobytky moderného sveta: „Zároveň sú však veľmi konzervatívni v tom, že si chcú zachovať svoje tradície. Chcú si zachovať svoju spoločenskú štruktúru, pokiaľ sa neprieči s národnými zákonmi,“ ako príklad uvádza mnohoženstvo, ktoré v Paname oficiálne povolené nie je.

V poslednej dobe vyšla Panama v ústrety domorodcom. Vzniklo šesť krajov, kde majú samosprávu v rukách indiánske komunity: „Pôvodní obyvatelia tak získali vlastnú samosprávu a s akýmikoľvek rozvojovými projektami, či sa už týkajú infraštruktúry, kultúry alebo čohokoľvek iného musia odsúhlasiť.“

Kvôli pirátom museli presúvať hlavné mesto

Pôvodné staré mesto ešte v 16. storočí bolo založené pár kilometrov od súčasného starého mesta,“ malo vtedy dobrý prístup k moru, čo bolo dôležité pri vyloďovaní a naloďovaní zlata a striebra z Peruánskeho kráľovstva. Zároveň to však znamenalo, že sa veľmi zle bránilo, čo prirodzene lákalo anglických a francúzskych pirátov.

Poklady z panamského prieplavu získal pirát Henry Morgan, mesto neskôr vypálili a ostali z neho len ruiny, na ktoré sa stále môžeš ísť pozrieť. Práve kvôli zlej ochrane mesta sa Španieli rozhodli mesto posunúť na kamenný výčnelok, ktorý je oveľa horšie prístupný. Odvtedy Panamu nikdy nedobili.   

„Určite by som išiel tiež na západ krajiny, kde je najvyššia sopka, Barú. Tá je síce aktívna, ale driemajúca. Jej posledná aktivita bola zaznamenaná pred pol tisícročím, čiže sa netreba báť,“ Bohdan vyzdvihuje najmä výhľady, ktoré ponúka. Je vysoká 3 474 metrov a je to zároveň najvyšší vrch Panamy. V dobrom počasí a za dobrej viditeľnosti človek uvidí Atlantický aj Tichý oceán.

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Visit Panama (@visitpanama)

„Panama je, čo sa týka drog, ešte bezpečnou krajinou, Mexiko je na tom určite horšie,“ hovorí Bohdan. Tým, že Panama slúži iba na tranzit drog toho tak veľa nehrozí, väčšie problémy sú určite vyššie, na severe.

Čo od Panamy a latinskej Ameriky očakávať?

Zatiaľ sme sa venovali najmä rezerváciám pôvodných obyvateľov, no rozhodne netreba obísť hlavné mesto,“ hovorí Bohdan: „Stojí minimálne za dva tri-dni. Podľa mňa má úžasnú atmosféru a od roku 2014 je v Paname aj metro, ktoré stále rozširujú a po meste sa dá teda bez problémov pohybovať.“

V Paname môžeš očakávať podobné ceny ako na Slovensku, len v dolároch,“ ak si nepotrpíš na najlepšiu reštauráciu tak sa pri obede zmestíš do desiatich eur, pri pive do dvoch, hovorí Bohdan. Keď budeš mať záujem Panamu skutočne preskúmať a ostať dlhšie, tak si na mesačný nájom budeš musieť pripraviť približne 500 eur.

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Visit Panama (@visitpanama)

„Celý kontinent je pre nás exotický a každá krajina ponúka niečo iné, podľa toho, čo hľadáte,“ hovorí Bohdan. Ak ideš za gastronomickými zážitkami, tak odporúča dovolenku v Peru, prípadne v Mexiku. Do Bolívie choď, ak hľadáš skôr nádherné prírodné scenérie, okrem iného tam nájdeš soľnú púšť či farebné lagúny. Patagónia ti ponúkne krásne ľadovce. Za atmosférou sa oplatí ísť do Panamy, do Ria, do Bogoty. Najkrajší pohľad do histórie a archeológie ti poskytne Mexiko, Peru a Guatemala. Pôvodné kultúry ti odhalia Brazília a Ekvádor. Za kultúrnym vyžitím do Argentíny a Čile.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK