Patrícia sa ako prvá Slovenka zúčastní medzinárodnej environmentálnej expedície na Arktídu

  • 23. medzinárodná polárna výprava vedená svetoznámym ochrancom prírody, Robertom Swanom
  • Na túto expedíciu bola z 5-tisíc uchádzačov prvý krát v histórii vybraná aj Slovenka
  • Ich ubytovaním a zároveň dopravným prostriedkom bude loď National Geographic
expedicia_titulka
CLIMATEFORCE/Archív Patrícia Bátovská
  • 23. medzinárodná polárna výprava vedená svetoznámym ochrancom prírody, Robertom Swanom
  • Na túto expedíciu bola z 5-tisíc uchádzačov prvý krát v histórii vybraná aj Slovenka
  • Ich ubytovaním a zároveň dopravným prostriedkom bude loď National Geographic

Patrícia Bátovská sa ako prvá osoba zo Slovenska sa zúčastní 12-dňovej prestížnej expedície na Arktídu v júni 2019. Ide o 23. medzinárodnú polárnu výpravu vedenú svetoznámym bádateľom a bojovníkom za ochranu prírody, Robertom Swanom. Cieľom expedície je rozvinúť líderské schopnosti a získať vedomosti o najlepších metódach v oblasti udržateľného rozvoja.

zdroj: CLIMATEFORCE

Svoje ekologické správanie chcela posunúť ešte ďalej 

Patrícia je 19 ročná študentka Toulouse Business School vo Francúzsku a absolventka bilingválneho francúzsko-slovenského gymnázia v Banskej Bystrici. A chce zmeniť svet. Už odmalička ju zaujímala príroda a čím ďalej, tým viac ju znepokojovali environmentálne problémy. Snažila sa správať ekologicky, no napriek tomu mala dojem, že by mala urobiť niečo viac. Na strednej škole iniciovala a spoluorganizovala projekt, ktorý uľahčoval separáciu odpadov a podporoval študentov k ekologickejšiemu správaniu.

Keď prišla na vysokú školu, stala sa členkou asociácie udržateľného rozvoja školy, aby mohla v podobných aktivitách pokračovať. Práve vďaka univerzite sa dozvedela aj o tomto zaujímavom projekte a zistila, že Nadácia 2041 organizuje expedíciu na Arktídu v roku 2019. Vyplnila teda obsiahlu prihlášku, ktora pozostávala zo štyroch esejí o Patríciinej motivácii a o plánoch do budúcnosti v oblasti environmentalistiky. Potom postúpila do druhého kola a po splnení ďalších krokov nasledoval pohovor. O pár dní na to jej prišiel e-mail, že bola prijatá.

Z päť tisíc uchádzačov je jediná Slovenka

Na túto expedíciu bola vybraná ako prvá Slovenka vôbec a je jednou z 80 účastníkov, ktorí boli vybratí z približne 5000 uchádzačov z celého sveta. Táto expredícia naučí uchádzačov mnoho o životnom prostredí, ako ho chrániť a taktiež si rozvinú vodcovské schopnosti potrebné na šírenie nadobudnutých znalostí a inšpiráciu ostatných k ekologickejšiemu správaniu.

zdroj: unsplash

Pod taktovkou Roberta Swana a jeho nadácie 2041

Lídrom expedície je Sir Robert Swan, prvý človek na svete, ktorý pešo dosiahol Južný aj Severný pól. To, čo R. Swan zažil a videl počas svojich expedícií, ho viedlo k založeniu Nadácie 2041, ktorá má za úlohu chrániť polárne regióny a poskytnúť riešenia na klimatické zmeny, šíriť povedomie a vzdelávať ostatných. Hlavným cieľom tejto expedície je vzdelávať a motivovať novú generáciu lídrov, aby prevzali zodpovednosť a prispeli k lepšej udržateľnejšej budúcnosti.

zdroj: unsplash

Patrícia bude spolu s ďalšími súčasťou programu: „Leadership on the edge“, ktorý pozostáva z jedinečného mixu líderského tréningu a náuky o klimatických zmenách.

Pre zlepšenie vodcovských zručností budú organizované rôzne workshopy na objavenie schopností účastníkov a ich následný rozvoj. Najlepšou časťou programu je spolupráca medzi účastníkmi, ktorá umožňuje rozvoj tímového ducha a medzikultúrnych zručností. Cieľom je, aby sa tieto myšlienky stali základom pre nové riešenia otázky klimatických zmien v rôznych častiach sveta.

zdroj: unsplash

Ochrana celej planéty 

Robert Swan, rečník na zasadnutiach OSN, ich bude učiť, ako sformulovať myšlienky do jasnej správy a adresovať ju veľkému publiku. Navyše, každý účastník bude mať osobný koučing a na konci dostane príležitosť predniesť svoj príbeh pred ostatnými a dostať naň priamu spätnú väzbu od Climate Force tímu.

Experti v glaciológii, geografii a biológii budú s účastníkmi expedície zdieľať svoje znalosti počas informatívnych prednášok. Naučia sa, ako krehký ekosystém Arktídy funguje a čo je potrebné spraviť nielen pre jeho ochranu, ale aj ochranu celej planéty. Lídri expedície sa s účastníkmi podelia o svoje skúsenosti a dobrodružstvá, a taktiež sa dozvedia o histórii skúmania polárnych regiónov.

zdroj: unsplash

Z Nórska až za polárny kruh na lodi National Geographic 

Expedícia sa uskutoční v júni 2019 a bude trvať 12 dní. Účastníci odchádzajú z Nórska, kde bude oficiálny začiatok a smerujú na sever, za polárny kruh, k ostrovu Svalbard. Túto, hlavnú časť expedície strávia na lodi National Geographic, ktorá bude ich ubytovaním aj dopravným prostriedkom. Dni budú tráviť hlavne vonku v arktickej zime, učením sa v teréne a objavovaním tejto divokej prírody.

Organizátormi sú Nadácia 2041 a The Explorer ́s Passage. Ako členovia Sustainable Travel International a Leave No Trace venujú špeciálnu pozornosť na čo najmenší zásah do lokálneho ekosystému. Taktiež sa zameriavajú na zanechanie čo najmenšej uhlíkovej stopy. Toto bude prepočítané na každého pasažiera a každý pasažier bude mať možnosť podieľať na jej odstránení.

zdroj: unsplash

Touto expedíciou nič nekončí

Doposiaľ sa uskutočnilo 22 takýchto expedícií v priebehu 14 rokov a zatiaľ sa ich nezúčastnila žiadna osoba zo Slovenska. Sme hrdí na to, že sa Patrícia stala prvou Slovenkou na tejto expedícii a že môže týmto spôsobom reprezentovať svoju krajinu a taktiež priniesť to, čo sa tam naučí, domov.

Po svojom návrate plánuje šíriť nadobudnuté znalosti prostredníctvom aktivít v školách a organizáciách, a takto inšpirovať ľudí k ekologickejšiemu správaniu. Okrem toho vytvorí plán na redukciu CO2 pre domácnosti, či cestovateľskú elektronickú knihu, ktorá bude spájať zážitky z Arktídy so vzdelávacou časťou o klimatických zmenách. Je to úžasná príležitosť, ktorá jej pomôže niečo reálne zmeniť.

zdroj: unsplash

Táto expedícia je však finančne náročná a Patríciu bude stáť dokopy 16 320 € . Suma zahŕňa ubytovanie počas celých 12 dní expedície, z toho 8 dní na lodi National Geographic, väčšinu stravy, spiatočný let na a z ostrova Svalbard, workshopy a prezentácie vedené expertmi v danej oblasti, kurzy od profesionálnych fotografov a tvorba profesionálnych prezentačných snímok a výjazdové aktivity.

Na financovanie tejto expedície oslovila Patrícia sponzorov a taktiež získala financie zo školskej nadácie. Najväčšiu čiastku, viac ako 11 tisíc eur, jej financujú sponzori, no to stále nestačí na úplne finančné pokrytie tejto expedície. Preto Patrícia rozbehla crowdfunding, kde chce vyzbierať dokopy 3 tisíc eur. Ak chceš, môžeš Patríciu pri jej zachraňovaní planéty podporiť aj ty.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá